printlogo


کد خبر: 17846تاریخ: 1398/4/22 18:38
معلولان شدید کمک هزینه معیشتی دریافت می کنند
اجرای بخشی از ماده 27 قانون
معلولان شدید کمک هزینه معیشتی دریافت می کنند
رییس سازمان بهزیستی کل کشور از پرداخت 300 تا 500 هزار تومان به معلولان شدید و خیلی شدید خبر داد و گفت: هر سه ماه یک بار کمک‌هزینه به افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید که در دهک‌های اول تا سوم قرار دارند بر اساس بعد خانوار بین 200 تا 500 هزار تومان پرداخت میشود.

به گزارش ایران سپید شنبه 22 تیرماه نشست خبری در سازمان بهزیستی کل کشور به مناسب هفته بهزیستی با حضور وحید قبادی دانا ریاست سازمان بهزیستی، فریبابریمانی معاونت آی تی فناوری و تحول ادارای، حبیب الله مسعودی فرید معاونت امور اجتماعی، ذوالفقار یزدان مهر معاونت مشارکت ها توانمندسازی و امور مجلس، محمد نفریه معاونت توانبخشی، مجید رضا زاده معاونت پیشگیری، کاظم نظم ده مدیرکل ارزیابی و عملکرد و بازرسی سازمان واحمدرضا شجیعی معاونت پشتیبانی سازمان بهزیستی برگزار شد.

در ابتدای این نشست رئیس سازمان بهزیستی با اشاره  به جزئیات بودجه  و افزایش مستمری ها در سال ۹۸ گفت:« تا نیمه سال 97 جمعیت تحت پوشش سازمان بهزیستی ۵۰۰ هزار خانوار بود که در نیمه دوم ۵۵۰ هزار خانوار دیگر اضافه و در نوبت قرار گرفتند، برخی از این افراد حتی تا ۱۵ سال پشت نوبت سازمان بهزیستی برای دریافت مستمری بودند که با این افزایش جمعیت پشت نوبتی مان برای مدتی به صفر رسیده بود.

تا پایان سال 97 یک میلیون 50 هزارخانوار تحت پوشش مستمری ماهانه قرار گرفتند کل مبلغی که این خانوارها در سال گذشته دریافت کردند حدود یک‌هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بود و اگر قرار باشد کل این خانوارها 12 ماه سال را مستمری دریافت کنند سازمان با مشکل روبه رو می شد. پیشنهادهای مختلفی ارائه شد از جمله حذف 200 هزار خانوار مستمری بگیرکه با مخالفت شدید ما روبه رو شد و تلاش کردیم با همراهی خوب مجلس و دولت این مشکل را با اختصاص دو هزار و 760 میلیارد تومان دیگر به ان مبلغ رفع کنیم.

قبادی در ادامه صحبت هایش افزود: در گذشته 178 هزار خانواری  که سرپرست معلول داشتند و فقط سرپرست مستمری دریافت می کرد، از این پس این افراد به تعداد اعضای خانواده شان مستمری دریافت خواهند کرد. این اقدام برجسته با همکاری دولت و مجلس امکان پذیر شده است که بار مالی 400 میلیارد تومانی را برای بهزیستی دارد. یک میلیون و 450 هزار نفر از افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند، که از این تعداد یک میلیون و 80 هزار نفر مستمری ماهیانه دریافت می‌کنند. همچنین امیدواریم بتوانیم درصد مناسبی را هم به مبالغ دریافتی مددجویان اضافه کنیم. در حال حاضر منتظر هستیم آیین نامه و شیوه نامه آن ابلاغ شود تا میزان دقیق این افزایش مستمری را اعلام کنیم.»  

از دیگر خبرهای خوش ریاست سازمان در هفته بهزیستی برای مددجویان پرداخت ودیعه مسکن است. وی دراین خصوص بیان کرد:« برای سال 98 پرداخت ودیعه مسکن به شکلی محدود برای 2500 نفر از جمعیت هدفمان انجام خواهد شد. برای این بخش 12 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که می توانیم تا سقف 5 میلیون تومان پرداخت کنیم.

وی در ادامه این نشست خبری از افزایش اعتبار برای تهیه وسایل کمک توان بخشی معلولان خبر داد و گفت: بودجه این حوزه نسبت به سال گذشته تا ۹۸ درصد رشد داشته است. همچنین در بخش تأمین اعتبار خرید وسایل بهداشتی برای معلولان نیز شاهد رشد ۱۲۶ درصدی نسبت به سال گذشته بوده‌ایم.

قبادی دانا با بیان اینکه سازمان بهزیستی برای اولین بار شهریه دانشگاه افراد تحت تکلف معلولان را هم پرداخت می کند، توضیح داد: 32 هزار نفر از افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی هزینه تحصیل دریافت می کنند که 16 هزار نفر را معلولان و مابقی را دیگر مددجویان تشکیل می دهند. مقرر شده است که فرزندان معلولان تحت پوشش بهزیستی هم بتوانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

رییس سازمان بهزیستی درادامه با اشاره به اجرای ماده 27 قانون حمایت از حقوق معلولان گفت: اقدام دیگری که در سال 98 رقم خواهد خورد پرداخت کمک‌هزینه به افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید است که در دهک‌های اول تا سوم قرار دارند که بر همین اساس هر سه ماه یک‌بار مبلغی به‌عنوان کمک‌هزینه به این خانواده‌ها پرداخت می‌شود که رقم آن بین 300 تا 500 هزار تومان  بر اساس بعد خانوار خواهد بود. رقم اشاره‌شده جدای از مستمری‌ای، یارانه و حق پرستاری است که هر ماه به‌صورت عادی به خانواده‌های دارای معلولیت پرداخت می‌شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور سپس به طرح فراگیر شناسایی اختلالات ژنتیکی ویژه معلولان اشاره کرد و گفت: این طرح از سال 94 تا به امروز اجرا شده است و در ارتباط با آن 70 هزار خانوار معلول آزمایشات ژنتیکی انجام داده‌اند که برنامه‌ریزی شده است تا سال 1400 تمام معلولان تحت پوشش این آزمایش را انجام بدهند.

وی افزود: با اجرای این آزمایش تعداد معلولیت‌های ناشی از مادرزادی کاهش پیدا خواهد کرد و البته این آزمایش به‌صورت رایگان خواهد بود.

قبادی دانا ادامه داد:‌ موضوعی که در دوره جدید فعالیت سازمان به‌صورت ویژه به آن اشاره شده است عبارت از موضوع راه‌اندازی سامانه شفاف‌سازی است. شفافیت موضوعی است که در گام دوم انقلاب نیز از سوی مقام معظم رهبری به آن اشاره شده است.

وی تصریح کرد: همزمان با راه‌اندازی سامانه شفافیت ستاد شفاف‌سازی در سازمان فعالیت خود را آغاز کرد و در گامهای بعدی حق سرپرستی افراد دارای معلولیت ضایع نخاعی به‌صورت الکترونیکی پرداخت شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور همچنین گفت: پرداخت یارانه به مراکز نگهداری سالمندان و معلولان از دیگر برنامه‌هایی است که در راستای شفاف‌سازی عملیاتی شده است علاوه بر اینکه در گامهای بعدی از جمله پرداخت کمک‌هزینه امدادی به 16 هزار نفر از فرزندان تحت پوشش در خانواده‌های جایگزین یارانه 7400 نفر از فرزندان در مراکز شبه‌خانواده عملیاتی شده است.

قبادی دانا به بارگذاری اطلاعات املاک بهزیستی در سامانه شفاف‌سازی اشاره کرد و گفت: از امروز املاک این سازمان به‌روی سامانه شفافیت بارگذاری شده است و این املاک بر منظر عمومی قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه در مورد بارگذاری قراردادهای موجود در سازمان به‌روی سامانه شفافیت گفت: علاوه بر این میزان مشارکتهای مردمی و کمکهای اهداشده به مددجویان سازمان و نیازمندان در بخشهای مختلف به‌روی سامانه شفافیت بارگذاری خواهد شد.

وی تصریح کرد: در ارتباط با شفا‌ف‌سازی مراکز نیز در گذشته آمار دقیقی نداشتیم اما در بهمن 97 کار خوبی شروع شد و ظرف یک ماه تمام اطلاعات افراد در مراکز شبانه‌روزی احصاء و ثبت و ضبط شده است، که براساس آخرین آمار 47 هزار نفر در مراکز اشاره‌شده نگهداری می‌شوند که از این تعداد 39 هزار نفر یارانه نگهداری دریافت می‌کردند و الباقی یارانه‌ای را دریافت نمی‌کردند که در ادامه شرایط 8 هزار نفر باقی‌مانده در مراکز مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت با مساعدت دولت و سازمان برنامه و بودجه 3500 نفر از 8 هزار نفر یارانه نگهداری دریافت خواهند کرد.

قبادی دانا ابراز کرد:‌ کار دیگری که در حوزه توانبخشی آغاز شد مجوز ورود 500 دستگاه خودروی مناسب‌سازی‌شده ویژه معلولان است که این خودروها امسال وارد خواهد شد و در اختیار معلولان قرار خواهد گرفت که در ابتدای تیرماه سال جاری دولت اجازه ورود این تعداد خودرو را صادر کرده است.

وی در ادامه این نشست مطبوعاتی در خصوص پرداخت کمک‌هزینه خرید لوازم ضروری 5 هزار نفر از معلولان در مناطق محروم کشور گفت: سقف این کمک‌ها تا دو میلیون و 500 هزار تومان است و این کمک‌هزینه بابت خرید وسایل ضروری پرداخت خواهد شد.

وی در ارتباط با میزان و نوع معلولیت افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور گفت: 11 درصد از این افراد دارای معلولیت بینایی، 39 درصد معلولیت جسمی و حرکتی، 24 درصد معلولیت ذهنی، 8 درصد اختلالات و بیماران روانی، 13 درصد معلولیت‌های شنوایی و 5 درصد دارای معلولیت‌های مختلف هستند.

قبادی دانا در ارتباط با شدت معلولیت افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی گفت: 36 درصد افراد دارای معلولیت شدید، 29 درصد معلولیت متوسط، 17 درصد معلولیت خفیف، 14 درصد خیلی شدید و 5 درصد نیز نامشخص هستند.

این مقام مسئول درباره موضوع استخدام معلولان در دستگاه‌ها و سازمانهای دولتی نیز گفت: در ارتباط با اشتغال معلولان و سهم 3 درصد آنها در سال 97 آزمون فراگیر استخدامی در کشور برگزار شد که با همکاری دستگاه‌ها و سازمان امور استخدامی برای نخستین بار سهم 3 درصد اشتغال معلولان در دستگاه‌های دولتی به‌طور کامل رعایت شد و از 1200 نفر از افراد دارای معلولیت که در آزمون شرکت کرده بودند 115 نفر پذیرش شدند که مراحل به‌کارگیری آنها در حال انجام است.

قبادی دانا همچنین گفت: همزمان با هفته بهزیستی 2100 واحد مسکونی به مددجویان سازمان بهزیستی واگذار خواهد شد، ضمن اینکه دوهزارمین مسکن ویژه مددجویان زلزله‌زده در کرمانشاه واگذار خواهد شد و با واگذاری این واحد دیگر مددجوی زلزله‌زده بدون مسکن در کرمانشاه نخواهیم داشت.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ارتباط با مسکن سیل‌زدگان نیز گفت: با وقوع سیل سامانه‌ای تحت عنوان سامانه تحت آسیب‌های ناشی از سیل تشکیل شد و ستاد مدیریت بحران در سازمان بهزیستی شکل گرفت و در یک برنامه مدون و هماهنگ‌شده به هریک از 28 هزار خانوار تحت پوشش بهزیستی در مناطق سیل‌زده رقمی از 500 هزار تا یک میلیون و 500 هزار تومان پرداخت شده است.

وی افزود: گردهمایی خیرین در مشهد مقدس برگزار خواهد شد که یکی از موضوعاتی که در این گردهمایی به آن پرداخته خواهد شد استفاده از ظرفیت خیرین برای تکمیل و ساخت واحدهای مسکونی خانواده‌های دو معلول به بالا است که در سال 94 با همکاری بهزیستی، سازمان زمین، بنیاد مستضعفان و بنیاد مسکن شکل گرفت و در واقع فرآیند ساخت مسکن برای افراد دارای معلولیت شکل گرفت که در آن زمان در فاز اول 6250 هزار خانوار از معلولان دو معلول به بالا شناسایی شدند که در ادامه 2 هزار خانوار به این آمار اضافه شدند و اکنون فرآیند ساخت 6400 واحد مسکونی در شهرها و روستاها آغاز شده است، و امیدواریم هرچه زودتر این واحدها ساخته شود و در اختیار جامعه هدف بهزیستی قرار گیرد.

وی ادامه داد: ارائه خدمات پزشکی جراحی (ارتوپدی) رایگان از دیگر برنامه‌هایی است که هزار نفر از مددجویان سازمان بهزیستی به‌صورت رایگان تحت عمل جراحی قرار خواهند گرفت.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: براساس آخرین آماری که داشتیم 20 هزار نفر از افراد تحت پوشش بهزیستی به هر دلیل یارانه خود را دریافت نمی‌کردند که با پیگیریهای سازمان و مساعدت سازمان هدفمندی یارانه‌‌ها یارانه این افراد از ماه آینده برقرار خواهد شد.


لینک مطلب: http://iransepid.ir/News/17846.html
Page Generated in 0/0050 sec