printlogo


کد خبر: 16463تاریخ: 1397/12/11 08:34
معرفی افزونه BrowsNav برای صفحه خوان NVDA
معرفی افزونه BrowsNav برای صفحه خوان NVDA
چند روز پیش در وبسایت رسمی افزونه های صفحه خوان رایگان و متنباز NVDA، افزونه ای مفید و بسیار کاربردی منتشر شد که به سادگی میتوان پیشبینی کرد که به زودی به افزونه محبوب وبگردهای نابینایی که از این صفحه خوان استفاده میکنند بدل خواهد شد.

به گزارش ایران سپیدچند روز پیش در وبسایت رسمی افزونه های صفحه خوان رایگان و متنباز NVDA، افزونه ای مفید و بسیار کاربردی منتشر شد که به سادگی میتوان پیشبینی کرد که به زودی به افزونه محبوب وبگردهای نابینایی که از این صفحه خوان استفاده میکنند بدل خواهد شد. BrowsNav نام افزونه ای است که به تازگی بر روی پایگاه اینترنتی Addons.NVDA-Project.org قرار گرفته است. Tony Malykh، طراح این افزونه فوق العاده کاربردی است. اما ببینیم BrowsNav چیست و دقیقاً چه کار میکند؟

همانطور که از نام افزونه بر میآید، برای استفاده آسانتر از مرورگرهای اینترنت طراحی شده است. BrowsNav به کاربران امکان میدهد افزون بر کلیدهای ناوبری سریعی که NVDA برای حرکت در صفحات وب در اختیارشان گذاشته، کلیدهای دیگری را هم برای حرکت بر روی متون در اختیار داشته باشند. به عنوان مثال، کاربران در هنگام مطالعهٔ متونِ منتشر شده در صفحات وب خواهند توانست به کمک حرف P یا Shift + P به پاراگراف بعدی یا قبلی منتقل شوند. همچنین در این افزونه قابلیتی هم وجود دارد برای حرکت بر روی پاراگرافهایی با مشخصات ظاهری مشترک. مثلاً کاربران میتوانند به کمک کلیدهای ترکیبی Insert + Alt + Up یا Down، در ابتدای پاراگرافهایی قرار بگیرند که از نظر اندازه یا نوع فونت یا قلم، با پاراگراف جاری مشترک هستند. مثلاً اگر بر روی پاراگرافی قرار داشته باشید که با فونت ۱۱ نوشته شده است، میتوانید با فشردن ترکیب فوق الذکر به پاراگراف بعدی یا قبلی با همین اندازهٔ فونت منتقل شوید. البته اینکه این کلید میانبر در هنگام جابجایی کدام یک از ویژگیهای فونت را لحاظ کند، چیزی است که به کمک کلیدهای ترکیبی Insert + O قابل تنظیم خواهد بود. کاربران به کمک این افزونه همچنین قادر خواهند بود با فشردن دکمه Y یا Shift + Y بر روی سربرگهای یک صفحه حرکت کنند.

قابلیت دیگری که با نصب این افزونه به NVDA اضافه میشود، امکان حرکت بر روی بخشهایی از صفحه است که همگی در یک سطح یا Level قرار گرفته اند. این کار از طریق فشردن دکمه های Insert + Alt + Left یا Right به صورت همزمان ممکن خواهد بود. این قابلیت به خصوص در وبسایتهایی کاربرد دارد که مطالب به صورت شاخه و زیرشاخه در آنها نشان داده میشوند. Reddit.com یکی از بهترین نمونه هایی است که میتوان کاربرد چنین افزونه ای را در آن مشاهده کرد. کارایی این افزونه در نسخه های 2018.1 تا 2019.1 از صفحه خوان NVDA تضمین شده است. کاربرانی که قصد نصب آن را دارند میتوانند برای دانلود افزونه به نشانی Addons.NVDA-Project.ORG مراجعه کنند. نصب افزونه درست مثل سایر افزونه ها انجام میشود و صرفاً با زدن Enter بر روی فایل دانلود شده و پاسخ مثبت به سؤالات پرسیده شده، انجام خواهد شد.


لینک مطلب: http://iransepid.ir/News/16463.html
Page Generated in 0/0066 sec