کد خبر: 34513
افزایش سهم ناشنوایان و نابینایان در جشنواره فیلم کودک
جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان در چند دوره اخیر اقدام به مناسب‌سازی فیلم‌ها برای ناشنوایان و نابینایان کرده و در دوره اخیر تعداد این آثار به چهار اثر افزایش یافته است.

به گزارش ایران سپید به نقل از مهر، سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در شرایطی از روز جمعه پیشین آغاز به کار کرد که در این دوره نیز همانند دوره‌های گذشته، تعدادی از فیلم‌ها برای افراد کم توان و ناتوان جسمانی (به ویژه نابینایان و ناشنوایان) مناسب سازی شده است تا به یکی از شعارهای جشنواره که امکان دیدن فیلم برای همه کودکان و نوجوانان سرزمین است، رنگ تحقق بخشد.

در این دوره از جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان، سالن زنده رود سینما ساحل اصفهان، میزبان کودکان نابینا و ناشنوایی خواهد بود که علاقه مند به دیدن فیلم‌های جشنواره و داشتن حس مشترک با سایر کودکان اصفهانی هستند و می‌توانند از فیلم‌های «یدو»، «بام بالا»، «خبرنگار» و «یکی بود یکی نبود» لذت ببرند.

در همین رابطه علی عباسی، رئیس امور افراد دارای معلولیت باشگاه مخاطبین سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مناسب سازی جشنواره برای ناتوانان جسمی، به صورت ویژه از سال ۱۳۹۷ و دوره سی و یکم در دستورکار قرار گرفت؛ در دوره سی و دوم دو اکران ویژه برای افراد نابینا و افراد ناشنوا داشتیم که برای نابینایان به صورت توضیح صحنه و برای ناشنوایان به صورت زیرنویس و زبان اشاره، فیلم‌ها مناسب سازی شد.

وی افزود: در سال گذشته و دوره جاری، مجموعه سوینا همکاری را در این جهت با جشنواره شروع کرده و در دوره قبل از آن نیز بنیاد سینمایی فارابی این مسئولیت را بر عهده گرفت. در دوره گذشته جشنواره، با توجه به برگزاری آنلاین جشنواره، تعداد فیلم‌های مناسب شده افزایش پیدا کرد که بازخورد بسیار خوبی را نیز دریافت کردیم.

رئیس امور افراد دارای معلولیت باشگاه مخاطبین سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان تاکید کرد: در دوره فعلی، چهار فیلم مناسب سازی شده برای گروه نابینایان وچهار فیلم برای گروه ناشنوایان اکران شده و خواهد شد که این فیلم‌ها در سینما ساحل، سالن زنده رود اکران خواهد شد. این نمایش‌ها در روزهای شنبه و دوشنبه هفته جاری و در دو سانس در ساعات ۱۷ و ۱۹ برای افراد ناشنوا است و اکران مخصوص برای نابینایان نیز در روزهای یکشنبه و سه شنبه در همان ساعات انجام می‌شود.

عباسی درباره چگونگی انتخاب مخاطبان این سانس‌ها خاطرنشان کرد: با انجمن‌های فعال در حوزه معلولیت‌های بینایی و شنوایی همچنین با مدارس استثنایی، شنوایی هماهنگی‌هایی برای حضور این کودکان انجام شده است. با توجه به اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی جز ضروریات این دوره بود، محدودیت‌هایی در تعداد و نحوه حضور این عزیزان داشتیم که با هماهنگی‌های انجام شده، حضور و خروج آنها با کمترین معطلی در محل سینما انجام خواهد شد.

Page Generated in 0/0051 sec