کد خبر: 20269
قول مساعد رئیس‌جمهور برای اختصاص سهمیه بنزین به ۳۵۰ هزار معلول
مدیرکل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی کشور از تلاش بهزیستی برای دریافت کارت سوخت ویژه معلولان برای حدود ۳۵۰ هزار معلول خبر داد.

به گزارش ایران سپید «محمدرضا شهبازی» مدیرکل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی کشور درباره آخرین وضعیت صدور کارت‌های بنزین برای افراد دارای معلولیت گفت: قرار بود، کارت سوخت جدید برای افراد دارای معلولیت که دارای خودروهایی با پلاک معلولان هستند، صادر کنند و سهمیه ۴۰ درصد مازاد بنزین هم روی کارت‌ آن‌ها ذخیره شود، اما مدتی است، شرکت تولید و پخش فرآورده‌های نفتی در پروسه صدور کارت با مشکلات اجرایی مواجه شده‌اند که در آخرین استعلام ما از این شرکت اعلام شد؛ سهمیه ۴۰ لیتر بنزین مازاد نیز برای افرادی که کارت سوخت دریافت کرده‌اند، شارژ شده است.

وی درباره تعداد کارت‌های صادر شده گفت: ما آماری از کارت‌های سوخت تحویل داده شده در اختیار نداریم، اما قرار بود برای ۲۷ هزار نفر کارت سوخت صادر شود.

مدیرکل دفتر توانمندسازی معلولان کشور با بیان اینکه یک میلیون و ۵۰۰ هزار معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی در کشور وجود دارد، گفت: حداقل ۵۵۴ نفر از این معلولان افراد دارای معلولیت جسمی و حرکتی هستند. بخشی از این افراد شاغل هستند یا برای دریافت خدمات درمانی، آموزشی و حتی مشارکت‌های اجتماعی نیاز به استفاده از خودرو برای تردد دارند با توجه به اینکه سیستم حمل و نقل عمومی هم برای این افراد مناسب سازی نشده است، در نتیجه خیلی از این افراد مجبور هستند به همراه خانواده‌شان تردد کنند.

شهبازی خاطرنشان کرد: در حال حاضر فقط به افراد دارای معلولیتی که خودروهایی با پلاک معلولیت دارند، کارت سوخت معلولان تعلق می‌گیرد. این افراد حدود ۲۷ هزار نفر می‌شوند. در صورتی که حداقل نیاز معلولان در این بخش براساس برآوردهای ما حدود ۳۵۰ هزار نفر است که یا خودشان یا افراد خانواده‌شان مالک خودرو بوده و این افراد را برای دریافت خدمات توانبخشی و... جابجا می‌کنند و سهمیه بنزین ویژه نیز دریافت نمی‌کنند و باید افزایش سهمیه بنزین نیز برای این افراد در نظر گرفته شود.

وی تاکید کرد: در سازمان بهزیستی پیگیری این موضوع هستیم تا این تعداد نیز از افزایش سهمیه بنزین بهره‌مند شوند؛ در این راستا نیز نامه نگاریی‌هایی با ریاست جمهوری انجام شده است و  رییس جمهور نیز به وزیر در این رابطه قول مساعد داده‌اند. همچنین نامه‌هایی برای وزیر کشور ارسال شده است تا تدبیری برای معلولانی شود که می‌خواهند در شهر تردد کنند و متاسفانه نمی‌توانند از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده کنند. حتی سیستم‌هایی مانند اسنپ نیز پاسخگوی معلولان نیستند و حتی وقتی می‌بینند، فرد درخواست دهنده معلول است سفر خود را کنسل می‌کنند.

وی ادامه‌ داد: در حال حاضر آن چیزی که وزیر کشور براساس پیگیری‌هایی که ما انجام داده‌ایم، دنبال کرده این است که موضوع را به کارگروه ویژه در هیات وزیران که اختصاص سهمیه بنزین را پیگیری می‌کنند، ارجاع داده‌  تا آنها تصمیم‌گیری کنند که برای این تعداد از معلولان سازمان بهزیستی چه اقدامی باید صورت گیرد.

مدیر کل توانمندسازی بهزیستی کشور با اشاره به صدور کارت سوخت برای ۲۷ هزار نفر از افراد دارای معلولیت تصریح کرد: بالاخره این ۲۷ هزار نفر کارت بنزین خود را دریافت کرده و ذخیره بنزین نیز برای آنها در نظر گرفته خواهد شد، اگرچه تا صدور کارت به دردسر می‌افتند و مشکلاتی برای آنها ایجاد خواهد شد، اما آن چیزی که برای ما در حال حاضر مهم است، احقاق حق تعداد کثیری از معلولان است که متاسفانه در این وضعیت نمی‌توانند کارهای خود را انجام دهند. از ابتدای دی ماه این موضوع به کارگروه ارجاع داده شده است، اما آنها هنوز پاسخی ارائه نداده‌اند. قطعا یک فرد دارای معلولیت ذهنی شدید که نمی‌تواند خودش خودرو داشته باشد و خانواده‌اش خودرو دارد و باید سهمیه بنزین به آنها نیز تعلق بگیرد./ ایلنا

Page Generated in 0/0055 sec