کد خبر: 17975
ساخت ۴۰۰هزار واحد مسکونی برای اقشار متوسط و ضعیف طی ۲ سال آینده
معاون وزیر راه با اعلام مراحل تکمیل ۵۰۰هزار واحد مسکن مهر افزود: بر اساس طرح وزارت راه و شهرسازی قرار است امسال و سال آینده ۴۰۰هزار واحد مسکونی برای اقشار متوسط و ضعیف جامعه ساخته شود.

به گزارش ایران سپید  حبیب‌الله طاهرخانی مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در برنامه تیتر امشب با اشاره به جلسه شنبه مدیران ارشد در حوزه مسکن با رئیس جمهور گفت: دستگاه‌های مؤثر در ساخت مسکن در این جلسه، تحلیلی از بازار مسکن ارائه و راهکارهای کلانی متناسب با آن مطرح کردند.

او افزود: اجرای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن در رونق شهرهای جدید تأثیر بسیاری داشته است.
طاهرخانی ادامه داد: بر اساس طرح وزارت راه و شهرسازی قرار است امسال و سال آینده 400 هزار واحد مسکونی برای اقشار متوسط و ضعیف جامعه ساخته شود.
سهم شهرهای جدید از این تعداد 200 هزار واحد مسکونی است و شرکت بازآفرینی شهری ایران و بنیاد مسکن به‌ترتیب متولی ساخت 100 هزار مسکن در بافت‌های فرسوده و شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت هستند.
او گفت: همچنین با تکمیل، تحویل و فروش اقساطی واحدهای باقیمانده مسکن مهر که حدود 500 هزار واحد است و 400 هزار واحد مسکن روستایی در قالب طرح اقدام ملی این طرح تکمیل می‌شود.
وی با اشاره به اینکه حجم کمی از مراحل تکمیل 500 هزار واحد باقی مانده است، تأکید کرد: این واحدها بالای 70 درصد پیشرفت داشته و تمرکز اصلی بر تکمیل زیرساخت‌هاست.
طاهرخانی اضافه کرد: تأکید رئیس جمهور بر تکمیل زیرساخت‌ها بود که بر این اساس می‌توانیم امیدوار باشیم حجم بالایی از این مسکن تا پایان سال تکمیل و عرضه شود.
معاون وزیر راه با بیان اینکه برنامه اقدام ملی سه وجه دارد، ادامه داد: یک بخش مربوط به بازآفرینی شهری از محل صندوق توسعه ملی است. بخش دیگر به منابع تأمین در بخش بنیاد مسکن و حوزه شهرهای جدید مرتبط است که تأمین تسهیلات با نرخ‌های معمول از مباحث مهم جلسه یادشده و تأکید رئیس جمهور بر آن بود.
او همچنین گفت: بر این اساس سهم مسکن از تسهیلات اعطایی بانک‌ها متناسب نبوده و باید نرخ اعطایی به تسهیلات مسکن به 20 درصد برسد.
طاهرخانی اعلام کرد: برنامه شرکت عمران شهرهای جدید ایران در سال 98 تکمیل مسکن مهر با تمام زیرساخت‌های مورد نیاز آن است. ما مسکن مهر را به‌صورت محیط مسکونی مناسبی تحویل مردم خواهیم داد.
معاون عمرانی وزیر کشور نیز گفت: تحرک در بازار مسکن وابسته به تأمین مالی و به جریان انداختن پروانه ساخت و مجوزها است.
مهدی جمالی‌نژاد افزود: بازار مسکن عامل مهمی در راه‌اندازی مناسبات مالی دیگر و رشد اقتصادی در جامعه است.
او به نقش شهرداری‌ها در ساخت مسکن ارزان‌قیمت اشاره و خاطرنشان کرد: شهرداری‌ها برای تشویق ساخت‌وساز می‌توانند پروانه ساخت رایگان بدهند و بر این اساس، باید در پی راهکارهای جدیدی بود تا ساخت‌وسازها رونق یابد.
او راجع به تأمین زمین برای ساخت مسکن امید گفت: اگر واگذاری زمین برای ساخت این نوع مسکن از طریق دستگاهها صورت بگیرد ساخت مسکن امید تسریع خواهد یافت.
معاون عمرانی وزیر کشور درباره تأمین مسکن برای کارمندان دولت گفت: جمع‌آوری سرمایه‌های خرد مردم و کارمندان در جلسه امروز مورد بحث قرار گرفت و بخشی از تصمیم‌گیری‌ها به تأمین مسکن این قشر مرتبط می‌شود.
مهدی جمالی‌نژاد با یادآوری مشکلات ساخت‌وساز در بافت‌های فرسوده شهری اضافه کرد: بسته‌های تشویقی بانکی و امتیازهای شهرداری‌ها برای ساخت هسته‌های مرکزی شهری در نظر گرفته شده است.
مهدیان معاون بنیاد مسکن نیز از افزایش تسهیلات ساخت واحد‌های مسکونی روستایی به 40 میلیون تومان خبر داد و گفت:
پرداخت این تسهیلات به تمامی استان‌ها ابلاغ شده است و تا کنون بیش از 110 هزار واحد مسکونی روستایی برای دریافت این تسهیلات قرارداد منعقد کرده‌اند و 60 هزار واحد شهری تا پایان سال تحویل متقاضیان می‌شود./ تسنیم

 

Page Generated in 0/0048 sec