printlogo


کد خبر: 22074تاریخ: 1399/7/29 23:35
روزنامه چهارشنبه 30 مهر ۱۳۹۹
روزنامه چهارشنبه 30 مهر ۱۳۹۹
عناوین امروز: تدابیر پیشگیرانه برای مقابله با پیک سوم کرونا در مراکز تابعه بهزیستی تهران بررسی شد - رفتار معامله گران بزرگ بازار ارز تغییر کرد - در بدترین شرایط هستیم - مراقب ماسک های آلوده باشید/ چه کسانی نباید ماسک بزنند - برگزاری مسابقات آنلاین شطرنج نابینایان به مناسبت روز جهانی ایمنی عصای سفید - مردی که همسرش را کشته: با زنم شوخی داشتم!

روزنامه «ایران سپید»

چهارشنبه 30 مهر ۱۳۹۹

4 ربیع الاول ۱۴۴۲

21 اکتبر 2020

سال بیست و چهارم شماره 6542

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وب سایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

تدابیر پیشگیرانه برای مقابله با پیک سوم کرونا در مراکز تابعه بهزیستی تهران بررسی شد

رفتار معامله گران بزرگ بازار ارز تغییر کرد

در بدترین شرایط هستیم

مراقب ماسک های آلوده باشید/ چه کسانی نباید ماسک بزنند

برگزاری مسابقات آنلاین شطرنج نابینایان به مناسبت روز جهانی ایمنی عصای سفید

مردی که همسرش را کشته: با زنم شوخی داشتم!

............ویژه

* تدابیر پیشگیرانه برای مقابله با پیک سوم کرونا در مراکز تابعه بهزیستی تهران بررسی شد

معاون توانبخشی و رئیس کمیته مقابله با کرونا بهزیستی کشور در این جلسه، با اشاره به قرار گرفتن در پیک سوم همه گیری ویروس کرونا، کار در بهزیستی را سخت توصیف کرد و اظهار داشت: متأسفانه این سختی در شرایطی که کرونا پدید آورده سخت تر هم شده است. نفریه در ادامه با تأکید بر نظارت بیشتر بر مراکز تحت نظارت در همه شهرستان های استان، خاطرنشان کرد: با بهره بیشتر از تکنولوژی، باید بازدیدهای آنلاین توسعه یافته و با دقت نظر بالاتری شرایط را رصد و معضلات مراکز را حل کنیم.
وی به ضرورت بهره گیری از نیروهای داوطلب و تفکر جهادی هم اشاره ای داشت و بیان کرد: باید از ظرفیت ارزشمند نیروهای جهادی برای کاستن موانع و مشکلات و پیشبرد فعالیت ها استفاده شود.
ایشان افزود: در کل، عملکردها در باب پیشگیری از گسترش کرونا و بیماری کووید ۱۹ خوب بوده ولی باید با افزایش مراقبت ها، نتایج بهتری به دست آورد.
در ادامه مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور هم با بیان اینکه ۲۲ درصد مراکز توانبخشی کشور در استان تهران واقع است، گفت: از استان تهران با توجه به این حجم از مراکز توقع می رود که شرایط را با تدبیری خاص، مدیریت و مشکلات را مرتفع کند. مصطفی سراج در ادامه اظهار داشت:  باید در مراکز، با استفاده از تجارب یکدیگر و بهره از دانش روز، اطلاعات  بروز شده تا کمتر شاهد مشکلات احتمالی باشیم.
وی در پایان  با تشکر از تلاش مدیران، مربیان، کارشناسان و مددکاران مراکز توانبخشی استان تهران، خاطرنشان کرد: خوشبختانه آمار دربرگیری و فوت بر اثر کرونا با توجه به جمعیت در حال نگهداری، پایین است که نباید این نگاه، مانع ادامه برنامه های پیشگیرانه شود بلکه باید با توسعه این اقدامات،  شاهد نباشیم مددجویان جدیدی به کرونا مبتلا شوند.

* صرفه جویی و احصاء راهکارهای افزایش درآمد از برنامه های حوزه مالی سازمان آموزش و پرورش استثنایی

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی اظهار کرد: صرفه جویی، افزایش بهره وری و احصاء راهکارهای افزایش درآمد از نکات قابل توجه در نظام بودجه ریزی سازمان آموزش و پرورش استثنایی است.
 وی افزود: مدیریت در سازمان ها بویژه سازمان های دولتی بهره ورانه نیست و  بار رویکرد مهندسی مجدد فرآیندها در بسیاری از بخش های سازمان قابلیت صرفه جویی وجود دارد.
حسینی  با اشاره به منابع مالی سازمان آموزش و پرورش استثنایی اظهار داشت: منابع مالی سازمان آموزش و پرورش استثنایی بخشی دولتی است که باید تلاش شود افزایش پیدا کند، بخشی از  منابع اختصاصی است، بخشی دیگر حاصل مشارکت بین بخشی است و بخشی از منابع حاصل از  نگاه بهره ورانه در سازمان است.  معاون وزیر در ادامه با بیان اینکه شفافیت  مسائل مالی در سازمان آموزش و پرورش استثنایی ایجاد شده است اظهار داشت: تشکیل شورای مالی و تخصیص و توزیع منابع کار ارزشمندی است که منجر به شفافیت و توزیع عادلانه منابع می شود.  ‏وی افزود: احصاء راهکارهای افزایش درآمدهای اختصاصی،  آزاد سازی ظرفیت ها و افزایش مشارکت از جمله دیگر مواردی است که در آموزش و پرورش استثنایی به آن توجه ویژه ای شده است.
حسینی با تأکید بر اینکه باید تلاش شود ردیف های پادار در بودجه سازمان ایجاد شود گفت: تخصیص اعتبار جهت نهضت توان افزایی، مداخلات بهنگام طلایی و مدرسه انطباقی نیاز به پیگیری از طریق سازمان برنامه و بودجه و کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دارد. معاون وزیر با تأکید بر اینکه در سازمان نباید تعهدات غیر واقعی ایجاد شود اظهار کرد:  مولد سازی، بهینه سازی و بهره وری از نکات مهم دیگری است که در نظام بودجه ریزی باید لحاظ شود. وی افزود: توجه به ‌بازنشستگان، جذب خیرین، جذب اعتبار در خصوص نهضت توان افزایی و مدرسه سازی از طریق ردیف مسئولیت های اجتماعی دستگاه ها و ارتباط با مرکز امور بین الملل وزارت آموزش و پرورش در جهت تأمین تبلت مورد نیاز دانش آموزان از جمله مواردی است که نیازمند پیگیری است.

* عدم افتتاح پروژه‌های شهری فاقد ضوابط مناسب‌سازی

پیروز حناچی شهردار تهران طی بخشنامه ای که در 16 مهر ماه سال 1399 ابلاغ شد دستور داد، از این پس افتتاح تمامی پروژه‌های شهری مشروط به رعایت ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت خواهد بود.
متن کامل بخشنامه شهردار تهران به شرح ذیل است:
در راستای تحقق شعار «تهران، شهری برای همه» و بر اساس تکالیف قانونی شهرداری تهران از جمله مواد۲ ,۴ ,۵ قانون حمایت از حقوق معلولان و ماده ۱۰ آیین نامه اجرایی ماده ۳ قانون مذکور، به منظور ایجاد عدالت در دسترسی کلیه شهروندان علی الخصوص توانیابان، اقشار کم توان جسمی و حرکتی و جانبازان محترم به ساختمان های تجهیزات و فضاهای شهری (أعلامی طی بخشنامه های شماره ۴۵۲۳۲۹ مورخ ۹۷/۰۷/۰۵ و ۷۵۶۸۵۳ مورخ ۹۷/۰۷/۱۹ )، از این پس افتتاح هر پروژ هایی در سطح شهر تهران که در آن قابلیت حضور شهروندان متصور است، مشروط به رعایت ضوابط مندرج در ویرایش سوم مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با عنوان «ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت،ابلاغی به شماره ۱۴۳۳۷۴۳ مورخ ۹۸/۱۲/۱۰ ) خواهد بود. در این خصوص رعایت مواردی به شرح ذیل الزلمی می‌باشند
١- متولی کنترل و تأیید وضعیت رعایت ضوابط مناسب سازی پروژه‌های مرتبط در مقیاس محله و منطقه (شامل پروژه هایی که قرارداد آنها توسط متلق ۲۲ گانه منعقد می شود، مطابق مفاد دستور العمل ابلاغی طی نامه شماره ۶۷۵۲۰۳ مورخ ۹۷/۰۶/۳۱ ) کمیته‌های مناسب‌سازی مناطق ۲۲ گانه» بوده و این کمیته ها موظف به ارائه گزارش فصلی به ستاد مناسب سازی فضاهای شهری برای معلولان جسمی و حرکتی» مستقر در معاونت شهرسازی و معماری می‌باشند. .
۲- بررسی و کنترل پروژهای با عملکرد فرامنطه‌ای و شهری (پروژه هایی که قرارداد آنها از سوی واحدهای ستادی، شرکت ها و سازمان ها ملعقل میشود) توسط کارگروه فنی و شهرسازی » ذیل ستاد مذکور صورت خواهد پذیرفت. لازم است گزارش های مربوط به اقدامات مناسب‌سازی در مراحل مختلف پروژه ها (از شروع تا اتمام) به دبیرخانه مناد مناسبازی ارسال گردد.
٣-ضروری است کلیه پروژه‌ها، حداکثر تا دو هفته قبل از تاریخ افتتاح جهت بررسی به ستاد یادشده معرفی شوند.
 ۴- نهایی شدن برنامه افتتاح پروژه‌ها منوط به تایید ستاد یادشده، اداره کل ارزیابی عملکرد و مرکز ارتباطات و امور بین الملل در قالب روال تعیین شده می‌باشد.
۵- ضروری است در این خصرص، معاونت شهرسازی و معماری اقدامات لازم را جهت طراحی فرایند برای به کارگیری توانیایان محترم به عنوان ناظرین پروژه‌ها در دستور کار قرار دهد
۶- مسئولیت رفع هرگونه خسارت ناشی از عدم اجرائی ضوابط در مراحل پروژه بر عهده بالاترین مقام مسئول حوزه مربوطه است و با متخلف مطلق ضوابط برخورد خواهد شد.
۷- معاونت برنامه ریزی توسعه شهری و امور شورا (اداره کل ارزیابی عملکرد) ضمن بررسی تحلیلی موضوع، نسبت به ارائه گزارش ماهانه به اداره کل حوزه شهردار اقدام نماید.

..........اخبار روز

* در بدترین شرایط هستیم

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری تهران: ابتلای کادر درمان به کرونا در موج سوم بیشتر شده است. عدم بازگشت به کار برخی پرسنل به دلیل عارضه‌های بیماری یکی از مشکلات است. عمده عوارض کرونا ریوی، قلبی و مغزی است

* آمریکا بدنبال ناامنی است، فرقی نمی کند افغانستان باشد یا عراق

شمخانی در دیدار با عبدالله عبدالله: تنها راه مصون ماندن از اینگونه دام های خطرناک آمریکا، مقاومت و حفظ وحدت و انسجام است.

* راه حل آشنا برای مقابله با تندروها

مشاور رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه تندروهای صاحب منصب با تذکر و هشدار دست از تندروی برنمی‌دارند، گفت: تندروها را تنها می‌توان با بی‌اعتنایی جدی یا برخورد جدی ادب‌کرد والا از بی‌ادبی پلکانی برای ترقی می‌سازند.

* تحریم‌های آمریکا مانع ورود دارو به ایران شده است

حسن قشقاوی سفیر ایران در اسپانیا: حمایت جهانی از اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ و مخالفت با مواضع امریکا در شورای امنیت سازمان ملل، از روز گذشت بستر اجرای مفاد این قطعنامه در لغو تحریم تسلیحاتی ایران و محدودیتهای مسافرتی برخی از مسولین ایرانی را موجب شد و نشان داد که یکجانبه گرایی آمریکایی راه به جایی نخواهد برد. علیرغم‌ ادعای آمریکایی ها، تحریم های شدید آنها در شرایط سخت بیماری ویروس کرونا به موضوعات بشر دوستانه نیز کشیده شده و در حال حاضر امکان واردات دارو جهت مقابله با بیماری کرونا نیز وجود ندارد.

* معزی معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور: همزمان با تشدید بحران کرونا، رئیس‌جمهور روحانی متخصصانی از سراسر کشور را فراخوانده تا در جلسه‌ای مشورتی، درباره‌ی تجارب و یافته‌های این مدت و همچنین راهکارهای جدید مبارزه با کووید ۱۹ همفکری شود.

* جلسه مدیران وزارت بهداشت و متخصصان کرونا با رئیس‌جمهور

دکتر روحانی: باید مبنا را بر این بگذاریم که امسال و سال بعد با این ویروس مواجهیم. رویکرد اصلی در این موضوع "تغییر سبک زندگی" است.

* روحانی در جمع مسوولان بهداشت و درمان کشور:

نباید مردم را بترسانیم. جریمه ماسک برای کمک به مردم است نه اینکه ما برای پول مردم کیسه دوخته باشیم.

* هدف از ارائه انسولین با کد ملی، احراز هویت بیمار دیابتی است

کیانوش جهانپور،  رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت: سامانه‌ای برای ارائه انسولین با کمک سازمان‌های بیمه‌گر فراهم شده است. همه بیماران دیابتی که به انسولین نیاز دارند، بر اساس سهمیه تجویزی توسط پزشک، در این سامانه‌ها احراز هویت شده و با کد ملی خود می‌توانند سهمیه انسولین خود را دریافت کنند. شیب قیمتی بالایی در مورد بسیاری از داروها و به خصوص انسولین، نسبت به کشورهای همجوار داریم. همیشه احتمال و خطر این موضوع وجود دارد که برخی از این داروها در اختیار افرادی به جز بیماران واقعی قرار گیرد و سپس دارو را قاچاق کرده و در کشورهای همجوار بفروشند.

* رئیس جمهور: باید آزمایشگاه‌های خود را در زمینه آزمایش کرونا گسترش دهیم

دکتر روحانی: باید زنجیره ابتلا به کرونا را قطع کنیم؛ اگر آزمایش فردی مثبت شد باید همه اطرافیانش بررسی شوند. اگر عدد فوتی ها از 200 به 300 برسد، به معنای آژیر خطر است.

..........گزارش روز

* رفتار معامله گران بزرگ بازار ارز تغییر کرد

 برخی دارندگان عمده ارز در حال تبدیل دارایی‌های ارزی خود به ریال هستند و همین مساله موجب عرضه سنگین ارز در بازار شده است.
پس از ثبت رکوردهای جدید افزایشی در یکی دو ماه اخیر، از روز دوشنبه روند کاهش آرام بهای ارز آغاز شد و از حدود ۳۲ هزار تومان به دامنه ۳۱ هزار تومان رسید.
از ابتدای امروز قیمت ارز ریزش ۲۷۰۰ هزار تومانی داشته است به ‌طوری که در حال حاضر در سطح ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان قرار دارد.
یکی از فعالان بازار ارز علت کاهش قیمت ارز در دو روز اخیر را کاهش تقاضای خرید عنوان کرد و گفت اغلب دارندگان ارز فروشنده ارز شده‌اند.
یک منبع آگاه از بازار ارز نیز گفت: برخی دارندگان عمده ارز در حال تبدیل دارایی‌های ارزی خود به ریال هستند و همین مسأله موجب عرضه سنگین ارز در بازار شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد این رفتار فعالان بازار ناشی از برخی پیش‌بینی‌ها از تحولات بیرونی بوده است.
از طرف دیگر یکی از صندوق‌های‌ بزرگ و فعال در زمینه طلا پیش‌بینی‌های خود از سود آتی را تعدیل کرد و به شدت کاهش داد. همین موضوع نیز از سوی معامله‌گران بازار یک نشانه برای ادامه‌دار بودن این روند تلقی می‌شود.
یکی از فعالان بازار ارز نیز رایزنی‌های مثبت رئیس کل بانک مرکزی برای آزادسازی منابع ارزی کشور را هم در نزولی شدن بهای ارز مؤثر ارزیابی کرد. این رایزنی‌ها بر آزادسازی منابع ایران در دو کشور عراق و کره متمرکز بوده است.
در عین حال بررسی‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر دلارهای بالای ۳۰ هزار تومان نیز خریدار ندارند و اغلب واردکنندگان معتقدند اجناسی را که با دلار بالای ۳۰ هزار تومان وارد می‌کنند نمی‌توانند در بازار داخل به فروش برسانند و خریداران قدرت خرید با قیمت‌های بالاتر را ندارند.
بعضی فعالان بازار ارز نیز به رفع تحریم‌های تسلیحاتی اشاره می‌کنند و معتقدند امکان معامله تسلیحات ایران و انتقال منابع حاصل از آن نیز می‌تواند به روند کاهشی قیمت ارز در آینده کمک کند.
برخی فعالان بازار ارز پیش‌بینی می‌کنند کاهش بهای ارز در این مرحله ادامه پیدا کند.

..........بهداشت و سلامت

* مراقب ماسک های آلوده باشید/ چه کسانی نباید ماسک بزنند

رئیس مرکز تحقیقات آسم و آلرژی، گفت: استفاده از ماسک فقط برای کودکان کمتر از دو سال و بیمارانی که اختلال تنفسی شدید دارند، توصیه نمی شود.
مصطفی معین، افزود: افرادی که اختلالات تنفسی حاد در زمینه آسم، بیماری مزمن تنفسی یا بیماری‌های قلبی ریوی شدید دارند، نباید ماسک بزنند.
وی ادامه داد: لازم است همه مردم برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا، فاصله اجتماعی را حفظ کنند، دست‌ها را مرتب بشویند و از زدن دست به صورت خودداری کنند. همچنین زدن صحیح ماسک و تعویض آن پس از چند ساعت اهمیت دارد، در غیر این صورت آلودگی ماسک، خود می‌تواند باعث بیماری شود یا اینکه کارکرد اصلی خود را از دست بدهد و باعث انتقال ویروس شود.
معین گفت: افرادی که علائم سرماخوردگی دارند نیز باید ماسک بزنند اما اگر ماسک زدن، علائم آنها را تشدید می‌کند بهتر است در خانه بمانند و اگر شاغل هستند از شرایط مرخصی و دورکاری استفاده کنند.
وی افزود: اگر علائم آلرژی بینی و سرماخوردگی مانند عطسه، خارش و آبریزش از بینی و یا سرفه تشدید شود، در صورت ناقل بودن فرد، می‌تواند آن ویروس را به اطرافیان انتقال دهد، بنابراین معالجه آلرژی، آسم و یا سرماخوردگی با نظر پزشک معالج ضروری است.
معین درباره شباهت‌ها و تفاوت‌های آلرژی تنفسی و آسم و کرونا، گفت: تمایز بین این دو به جهت آنکه هر روز ابعاد بیشتری از ویروس کرونا کشف می‌شود، سخت است اما می‌توان عطسه، خارش و آبریزش بینی و چشم را از مهم‌ترین علائم آلرژی برشمرد.
رئیس مرکز تحقیقات آسم و آلرژی، افزود: تب در آلرژی‌ها وجود ندارد اما همراهی آن با سرفه و تنگی نفس و گلودرد و در برخی موارد از دست دادن حس بویایی و چشایی و حتی شنوایی به نفع تشخیص عفونت ویروسی کووید ۱۹ است.
معین گفت: آلرژی معمولاً مزمن است و از مدت‌ها قبل وجود داشته و علائمی دارد که طی هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها بروز پیدا کرده و معمولاً سابقه خانوادگی آلرژی و یا آسم هم وجود دارد اما اگر فردی علائم آلرژی را به تازگی تجربه کرده باید با پزشک متخصص خود حتماً مشورت کند و احتمال بیماری کرونا را در نظر داشته باشند.

* دهان شویه و نخ دندان موجب غیر فعال شدن کروناویروس می شود

نتایج مطالعات محققان مؤسسه ایالتی سرطان پنسیلوانیا نشان می‌دهد که برخی از این محصولات در کاهش میزان ویروس در دهان بعد از ابتلاء به عفونت مفید هستند و می‌توانند به کاهش گسترش کروناویروس کمک کنند.

محققان در بررسی‌های خود دریافتند چندین نمونه از شستشودهنده های بینی و دهان توانایی زیادی در خنثی سازی ویروس کرونا دارند، که نشان می‌دهد این محصولات ممکن است پتانسیل کاهش انتشار میزان ویروس توسط افراد آلوده به کروناویروس را داشته باشند. حفره‌های بینی و دهان از نقاط اصلی ورود و انتقال ویروس کرونا به انسان هستند. محققان در بررسی‌های خود دریافتند محلول شامپوی کودک ۱٪ که اغلب توسط پزشکان سر و گردن برای شستشوی سینوس‌ها تجویز می‌شود، بعد از دو دقیقه تماس بیش از ۹۹.۹ درصد ویروس کرونا انسانی را غیرفعال کرد. چندین محصول دهانشویه و غرغره دهان نیز در غیرفعال سازی این ویروس عفونی مؤثر بودند. در بسیاری از افراد پس از فقط ۳۰ ثانیه از زمان تماس بیش از ۹۹.۹ درصد ویروس غیرفعال شد و در برخی دیگر نیز پس از ۳۰ ثانیه ۹۹.۹۹ درصد ویروس غیرفعال شد. به گفته محققان، نتایج حاصل از دهان شویه ها حاکی از تأثیرگذاری آنها در کاهش انتشار کروناویروس است. محققان معتقدند استفاده از دهان شویه ها قبل از بیرون رفتن از منزل و بعد از بازگشت به منزل می‌تواند احتمال گسترش کروناویروس را تا ۵۰ درصد کاهش دهد.

..........ورزشی

* برگزاری مسابقات آنلاین شطرنج نابینایان به مناسبت روز جهانی ایمنی عصای سفید

همزمان با آغاز هفته پارالمپیک، هفته تربیت بدنی و به مناسبت روز جهانی ایمنی عصای سفید، مسابقات آنلاین شطرنج نابینایان با حضور ۳۸ شطرنج باز از استان های اصفهان، مرکزی، تهران، خراسان رضوی، بوشهر، خوزستان، آذربایجان شرقی، مازندران، گلستان، البرز، کرمان، گیلان، کردستان و یزد برگزار شد.
 این مسابقات در ۷ دور به روش سوئیس سیستم برگزار شد و زمان مسابقات ۱۵ دقیقه برای هر بازیکن و ۱۵ ثانیه پاداش برای هر حرکت بود.
پس از برگزاری مسابقات، امیر ربی از اصفهان با ۶.5 امتیاز قهرمان شد، فاطمه رحیمی از استان خراسان رضوی با ۵.5 امتیاز در جایگاه دوم ایستاد و مهدی رومی فرد از اصفهان با ۵ امتیاز سوم شد. حمزه مصلح از خوزستان، مریم رحیمزاده از خراسان رضوی و محمدرضا علیزاده از تهران با ۵ امتیاز به ترتیب چهارم تا ششم شدند. نرگس درآمد برترین عنوان بخش بانوان و میلاد رضائی بهترین بازیکن شطرنج بازان بدون ریتینگ را از آن خود کردند. به نفرات اول تا سوم به ترتیب 250، 200 و 100 هزار تومان و به سایر نفرات نفری 50 هزار تومان اهدا شد. البته میزان جوایز نقدی با توجه به صرفه جویی فدراسیون از هزینه های سال جاری با توجه به عدم برگزاری مسابقات به صورت حضوری، جای تأسف دارد و 50 هزار تومان به هیچ وجه در شأن ورزشکاران نابینا و کم بینا نیست. از فدراسیون نابینایان که خود همواره مدعی حمایت از ورزشکاران است، انتظار می رود حال آنکه برای برگزاری یک تورنمنت دیگر هزینه هایی همچون اسکان، غذا و بسیاری از هزینه های دیگر را ندارد، بخشی از این صرفه جویی را به خود ورزشکاران اعطا کند. حتی اگر اسپانسر مسابقات ارگان و سازمان دیگری باشد، می طلبد فدراسیون نابینایان از محل درآمد ها و بودجه های جاری خود، این جوایز را تقویت کند.
این مسئله در خصوص مسابقات غیر حضوری آمادگی جسمانی نیز صدق می کرد. گفتنی است: این دوره از  مسابقات  آنلاین شطرنج با همکاری اداره تربیت بدنی شهرداری منطقه ۸ برگزار شد.

..........حوادث

* مردی که همسرش را کشته: با زنم شوخی داشتم!

10‌ آذر سال ‌۹۸ مرد جوانی مأموران پلیس پایتخت را از مرگ مشکوک همسر ۳۲‌ساله‌اش به نام مهراوه باخبر کرد و گفت: «امروز صبح وقتی از خواب بیدار شدم سراغ همسرم رفتم تا او را از خواب بیدار کنم، اما هر چه صدایش کردم جوابی نشنیدم. نزدیک شدم و او را چندبار تکان دادم تا اینکه فهمیدم از نفس افتاده است. نمی‌دانم چه بلایی سرش آمده است.»
بعد از این تماس، مأموران به آدرس خانه آن مرد در خیابان شریعتی رفتند. جسد با دستور قضایی برای بررسی‌های بیشتر به پزشکی قانونی فرستاده شد تا اینکه کارشناسان اعلام کردند زن جوان بر اثر خفگی به قتل رسیده است. با اعلام این نظریه، پرونده با موضوع قتل عمد تشکیل و شوهر آن زن به نام کیارش به عنوان اولین مظنون بازداشت شد. مرد جوان ابتدا مدعی شد، همسرش بیمار بوده و به خاطر بیماری فوت کرده‌است، اما در روند بازجویی‌ها به قتل اعتراف کرد و در اظهاراتش گفت: «من و مهراوه پنج‌سال قبل با هم ازدواج کردیم و صاحب فرزند شدیم. مدتی بعد از زندگی مشترک به اختلاف خوردیم و چند بار با هم درگیر شدیم.آن شب دوباره سر موضوعی با هم بحثمان شد و کار به درگیری رسید. از آنجائیکه عصبانی بودم، پارچه‌ای دور گردنش انداختم و آنرا کشیدم. وقتی به خودم آمدم متوجه شدم او از نفس افتاده است. تا صبح بالای سر همسرم نشستم تا اینکه صبح با مأموران تماس گرفتم.»
متهم بعد از اقرار به جرمش و بازسازی صحنه جرم راهی زندان شد و پرونده به دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد. متهم بعد از تعیین شعبه در وقت رسیدگی مقابل هیئت قضایی شعبه دوم به ریاست قاضی زالی قرار گرفت.
ابتدای جلسه اولیای‌دم درخواست قصاص کردند، سپس متهم خلاف اظهاراتش در دادسرا مدعی شد همسرش در جریان یک شوخی فوت کرده است. او در توضیح به هیئت قضایی گفت: «قبول دارم با همسرم اختلاف داشتم، اما اختلاف ما انگیزه‌ای برای قتل نبود. آن شب کنار همسرم دراز کشیده بودم و با هم صحبت می‌کردیم که حرفمان به شوخی رسید. می‌خواستم سر به سر او بگذارم به همین خاطر یک دستمال برداشتم و دور گردنش پیچاندم. من همچنان می‌خندیدم که ناگهان متوجه شدم مهراوه حالش بد شد. شوکه شدم و بلافاصله پارچه را از دور گردنش برداشتم. او سابقه بیماری داشت به همین خاطر فکر کردم برای همین حالش بد شده است. بعد از ثانیه‌ای هر چه او را صدا کردم متوجه شدم فوت کرده است.»
متهم در آخر گفت: «باور کنید مرگ او اتفاقی بود. من آن زمان به خاطر شرایط روحی به قتل اعتراف کردم، چون تحمل فشارهای بازجویی را نداشتم».
در پایان با توجه به ادعای متهم پرونده به دستور هیئت قضایی برای تحقیقات بیشتر به دادسرا فرستاده شد. به این ترتیب بعد از کامل شدن تحقیقات، متهم بار دیگر از خودش دفاع خواهد کرد.

* مرد معتاد همسرش‌ رابه‌ آتش‌ کشید

خراسان نوشت: مرد ۳۵ ساله‌ای در یکی از روستاهای اطراف مشهد، همسرش را در پی اختلافات خانوادگی به آتش کشید. این حادثه وحشتناک سه روز قبل در اطراف روستای معین آباد مشهد هنگامی رخ داد که مرد ۳۵ ساله‌ای به دنبال بروز اختلافات خانوادگی، باز هم با همسرش به مشاجره و جر و بحث پرداخت. این زوج جوان که از سه سال پیش به عنوان سرایدار در یک دامداری فعالیت می‌کردند، اختلافات شدیدی با هم داشتند تا این که طبق معمول مشاجره آن‌ها بالا گرفت، اما این بار مرد عصبانی پسر بچه ۹ ساله اش را در حالی از داخل اتاق بیرون کرد که ظرف ۴ لیتری حاوی بنزین را درون خانه برده بود!
او بعد از آن که در اتاق سرایداری را قفل کرد، به مشاجره لفظی با همسر ۳۳ ساله اش ادامه داد که ناگهان کارگران دیگر با شنیدن صدای فریاد به طرف اتاق سرایداری دویدند. در همین حال مرد ۳۵ ساله که خود نیز درون شعله‌های آتش گیر کرده بود با زحمت و سختی در اتاق را از داخل باز کرد و کارگران و اهالی محل این زوج را به بیمارستان امام رضا (ع) انتقال دادند.
گزارش ها حاکی است، اما اکرم (زن ۳۳ ساله) روز گذشته در بخش سوختگی بیمارستان امام رضا (ع) جان سپرد و بدین ترتیب پرونده جنایی دیگری روی میز قاضی ویژه قتل عمدگشوده شد.
بررسی‌های مقدماتی حاکی از آن است که قسمتی از دست و پای مرد جوان نیز سوخته و او همچنان در مرکز درمانی بستری است.
تحقیقات نشان می‌دهد مردی که متهم به آتش زدن همسرش است به مواد مخدر نیز اعتیاد دارد. اما او در بازجویی‌های مقدماتی ادعا می‌کند که ظرف حاوی بنزین را همسرش روی خودش ریخته است!

 

 


لینک مطلب: http://iransepid.ir/News/22074.html
Page Generated in 0/0070 sec