printlogo


کد خبر: 21165تاریخ: 1399/4/9 00:08
روزنامه دوشنبه 9 تیر 1399
روزنامه دوشنبه 9 تیر 1399
عناوین امروز: ابلاغ بخشنامه الزام دستگاه های اجرایی به رعایت مناسب سازی از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور - محسنی بندپی: دریافت هر وجهی بدون تصویب شورای مسکن استانداری ممنوع است - گفتگو با بانوی خیر مشهدی؛ دانش آموزان نابینای خراسان رضوی تحت حمایت خیران - خوراکیهای ممنوع در زمان اسید اوریک بالا - بحرین میزبان چهارمین دوره بازی های پارا آسیایی جوانان در سال ۲۰۲۱ شد - اشتباه سردخانه یکی از بیمارستان‌های پایتخت دردسرساز شد پایتخت دردسرساز شد

روزنامه «ایران سپید

دوشنبه 9 تیر 1399

7 ذی القعده  1441

29 جون 2020

سال بیست و چهارم شماره 6449

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین .............

ابلاغ بخشنامه الزام دستگاه های اجرایی به رعایت مناسب سازی از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور

محسنی بندپی: دریافت هر وجهی بدون تصویب شورای مسکن استانداری ممنوع است.

گفتگو با بانوی خیر مشهدی؛ دانش آموزان نابینای خراسان رضوی تحت حمایت خیران

خوراکیهای ممنوع در زمان اسید اوریک بالا  

بحرین میزبان چهارمین دوره بازی های پارا آسیایی جوانان در سال ۲۰۲۱ شد

 اشتباه سردخانه یکی از بیمارستان‌های پایتخت دردسرساز شد پایتخت دردسرساز شد

 

............ ویژه

* ابلاغ بخشنامه الزام دستگاه های اجرایی به رعایت مناسب سازی از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور

بر اساس ضابطه ۲۴۶ امور نظام فنی اجرایی سازمان برنامه و بودجه، دستگاه های اجرایی ملزم به رعایت مناسبسازی هستند؛ دکتر محمد نفریه معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اعلام این خبر گفت: ویرایش سوم «مجموعه ضوابط و مقررات معماری و شهرسازی برای افراد دارای ناتوانی جسمی-حرکتی» طی ممارست مجدانه و پیگیری های دبیرخـانه ســتاد هماهنگی و مناسب سازی کشور ســرانجام در دوازدهمیـن جلسـه شـورای عـالی معمـاری و شــهرسازی ایران تصویب و جهت بهره برداری ابلاغ شده است که به عنوان گام نخست و اقدام زیربنایی در زمینه به روز رسانی ضوابـط و مقررات منـاسب سازی، حساس سازی و ارتقای دانش تخصصـی جامعه مهندسـین محسوب شده و به ویژه به عنوان مرجع اصـلی جهت بهره برداری عمومی ارزشـمند است، اما الزام به رعایت این ضوابط بسیارضروری است. وی افزود: این امر به عنوان اقدام تکمیلی و اجرایی در دسـتورکار دبیرخانه مذکور قرارگرفت و به واسـطه هماهنگی، پیگیری های مستمر و تشـکیل کارگروه مشترک کارشناسان دبیرخانه با نماینده های وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه کشور موجب شد که ضابطه شماره ۲۴۶ امور نظام فنی و اجرایی، مشاورین و پیمانکاران مورد تجدیـد نظر اول و تاییـد شورای عالی شهرسازی و معماری ایران قرار گیرد و متعاقب آن، طی بخشـنامه (شـماره ۹۹/۱۲۹۳۴۰ مورخ ۹۹/۳/۲۴) از سوی رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به تمامی دسـتگاههای اجرایی، مهنـدسان مشاور و پیمانکاران ابلاغ شود. نفریه با اشاره به اینکه رعایت کامل مفاد ضابطه مذکور از تاریخ اول مهرماه سال جاری الزامی است، گفت:دسـتاوردهای این دو اقدام فاخر(ویرایش سوم مجموعه ضوابط و مقررات شهرسازی معماری و شهرسازی برای افراد دارای ناتوانی جسمی حرکتی_تجدید نظر اول ضابطه شـماره ۲۴۶ امور نظـام فنی اجرایی، مشـاورین وپیمانکاران)  درآستانه چهلمین سالگرد سازمان بهزیستی مایه مباهات است و امیدواریم که به زودی و در تمام سطوح کشور تحول عظیم و گسترده ای در اجرای این طرح و رعایت ضوابط واسـتانداردهای مناسب سازی درتمامی زمینه های خدمات مهندسی از قبیل طراحی، اجرا، نظارت، بهره برداری و نگهداری ساختمانها و تاسیسات عمومی و دولتی، طرح های توسعه و عمران محلی، ناحیه ای، منطقه ای و ملی توسط شهرداری ها و دهیاری ها و سازمان های مجری ساختمانهای دولتی صورت گیرد و همچنین با ایفای نقش نظـارتی سازمـان نظام مهندسـی ساختمان، مجموعه ضوابط و مقرات مناسب سازی در تمامی ساخت و سازهای بخش خصوصـی با انواع کاربری اعم از مسکونی، تجاری، درمانی، آموزشی و... رعایت شود. وی اظهار امیدواری کرد که نتایج حاصل از این دواقدام ارزشمند نقطه عطفی در عرصه مناسب سازی و دسترس پذیری باشد و به موازات آن طی اجرای برنامه های آگاه سازی و آموزش های عمومی جامعه «فرهنگ مناسب سازی» در سطح کشور نهادینه شود.

........اخبار روز

* محسنی بندپی: دریافت هر وجهی بدون تصویب شورای مسکن استانداری ممنوع است.

استاندار تهران: مالکان مسکن مهر پردیس تا 20 تیر ماه صبر کنند.

* قالیباف: حال مردم خوب ما در حوزه اقتصاد خوب نیست.

گاهی چیزهایی را می شنویم که کاش نمی شنیدیم؛ اما واقعیت های تلخی هست و می بینیم که از اجاره پشت بام ها حرف زده می شود.

* فروش مرغ منجمد به نرخ ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان: براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، قیمت هر کیلوگرم مرغ گرم برای مصرف کنندگان ۱۵ هزار تومان و مرغ منجمد ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شد.

* تأمین اجتماعی تماس تلفنی نمی‌گیرد، ‌مراقب کلاهبرداران باشید.

سازمان تأمین اجتماعی با صدور اطلاعیه‌ای بار دیگر از بیمه شدگان و بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی خواست توجه داشته باشند که هر نوع تماس تلفنی یا مراجعه حضوری افراد و یا نمایندگان شرکت‌هایی با عنوان همکاران سازمان تأمین اجتماعی به منازل و تقاضای وجه برای ارائه هر نوع خدمتی قطعا کلاهبرداری است و هرگز از سوی این سازمان انجام نمی‌شود.

* استفاده از آب شرب در تهران رکورد زد

 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران: کرونا و گرمای زودرس عوامل اصلی کسری ۸۵ میلیون متر مکعبی ذخایر آب شرب شهر تهران است. وی افزود: قیمت تمام شده آب در هر متر مکعب ۲۵۰۰ تومان است که از مردم به ازای هر متر مکعب ۷۰۰ تومان اخذ می‌شود و این در حالی است که قیمت آب کانادا یک دهم ایران تخمین زده شده است.

* کرونا حداقل یک نیرو در ۳۰ درصد مشاغل را اخراج کرد!

در دوران ابتدایی شیوع ویروس کرونا که با کاهش فعالیت‌ کسب و کار و افزایش هزینه‌ها همراه بود، ۳۰ درصد مشاغل در اسفندماه و فروردین‌ماه حداقل یک نفر را اخراج کردند.

در بین بخش‌های کسب و کار در دوماه اسفند و فروردین در حوزه صنعت و معدن ۲۲.۶ و خدمات ۳۱.۳ و کشاورزی ۴۳.۴ درصد از کسب‌وکارها حداقل یک نفر را تعدیل نیرو داشته‌اند./ ایسنا

* نمی‌توانیم با مردم بدون ماسک برخورد قهری کنیم

شهردار تهران با بیان اینکه فقط 50 درصد مسافران مترو از ماسک استفاده می‌کنند گفت: نمی‌توانیم با افراد بدون ماسک برخورد قهری کنیم؛ اگر ستاد کرونا تصمیمی بگیرد ما هم وارد عمل می‌شویم.

 

........گفتگوی ویژه

* گفتگو با بانوی خیر مشهدی؛ دانش آموزان خراسان رضوی تحت حمایت خیران: پرستار که باشی درد دیگران، درد خودت هست و تا بر آن مرهمی ننهی آرام نمی نشینی و اینگونه است که ثریا خسرو کیانی بعد از 34 سال کار و تلاش به عنوان پرستار و راه اندازی درمانگاهها و بخشهای بسیار بیمارستانی بعد از بازنشستگی گویا دوباره کار خود را آغاز کرده است و این بار برای نابینایان. او می گوید: در سال 86 به مدرسه نابینایان امید دعوت شدم. در آنجا با دنیای جدیدی آشنا شدم.در همان وهله اول کسانی را دیدم که ظاهرا نابینا بودند ولی از من بیناتر بودند. خیلی تحت تأثیر قرار گرفتم و همانجا تصمیم گرفتم کار را برای این گروه ادامه دهم.  اولین قدمی که برداشتم نصب یک سرعت گیر در همان کوچه ای بود که دو مدرسه نابینایی در آن قرار داشت. یعنی کوچه فرامرز عباسی 5 و بعد بنا به پیشنهاد مدیر مدرسه آقای دولابی، متوجه شدم در کشورهای دیگر برای نابینایان مسیرهای مخصوصی وجود دارد. من هم این مسیر ویژه را برای اولین بار در شهر مشهد از دبیرستان امید تا ایستگاه اتوبوس بلوار فردوسی احداث کردم و یک پل هم به عنوان جایزه از مسئولان شهری گرفتم که بسیار برای مردم و هم نابینایان مورد استفاده قرار گرفت. خانم خسرو کیانی به تمامی دانش آموزان نابینا در مشهد مبلغی  را به عنوان کمک هزینه پرداخت می کند که این مبلغ هر چند به گفته او ناچیز است کمکی به کم کردن بار معیشت از دوش خانواده هاست تا بتوانند بیشتر در جهت اعتلای فرزند خود قدم بردارند. این بانوی خیر می افزاید: هر چه از دستم برآید برای مجموعه دانش آموزان استثنایی و ترجیحا نابینایان انجام می دهم. . در حال حاضر هیچ دانش آموزی در چهار مدرسه نابینایان وجود ندارد که مورد حمایت ما نباشد. ما به بچه ها مبلغی را ماهانه می دهیم. هرچند مبلغش خیلی زیاد نیست ولی بر روی هم هر ماه حدود هشت میلیون می شود. عید و ماه رمضان هم این مبلغ را دوبرابر می کنیم. من برای دانش آموزان نابینا در مدرسه تقوی، و مدرسه امید در یک معامله پایاپای، 20 تا ویس ریکوردر از موسسه نیکان ماموت در تهران گرفته ام.همچنین قرار شد این مؤسسه یک نتتیکر برای دانش آموزان ما تهیه کند. و 10 میلیون هزینه آن را این مؤسسه پرداخت کند و بقیه را ما خودمان بپردازیم.

خانم خسرو کیانی به نیازهای مدارس نابینایی هم توجه دارد از خرید مایحتاج غذایی برای خوابگاه مدارس تا تجهیزات مورد نیاز مدرسه. خسرو کیانی در این باره می گوید:  برای مدرسه دخترانه تقوی با کمک دوستان خیر یک کارگاه آشپزی و شیرینی پزی راه انداختیم و بهترین وسایل را برای آن خریداری کردیم. همچنین یک لابراتوار زبان ایجاد کردیم و تمامی شیرهای آب مدرسه را با شیرهای اهرمی عوض کردیم. یک ماشین لباسشویی هم برای خوابگاه گرفتیم. و تا جایی که برایم مقدور بود برای دخترانی که ازدواج کردند جهیزیه تهیه کردم. در دبیرستان پسرانه امید هم استارت کارگاه هوشمندسازی را زدم و این کارگاه با خرید چهار دستگاه کامپیوتر راه اندازی شد. همچنین لابراتوار ضبط سی دی را در این مدرسه راه اندازی کردیم. این دو مدرسه شبانه روزی هستند و برای همین مواد غذایی مورد نیاز آنها را از برنج، روغن گرفته تا گوشت را تأمین می کنیم.

دوستان خیر خانم خسروکیانی از گوشه و کنار جهان به او پیوسته اند و همه با هم کمک می کنند تا گوشه ای از کار را بگیرند. خسروکیانی ادامه می دهد: به وسیله دوستانم افراد خیر به من معرفی می شوند. همکاران خودم و پزشکان هم در این امر کمک می کنند. حتی یکی از اساتید دانشگاه بعد از فوت پدرش یک مدرسه را در زمینی که از آموزش و پرورش گرفته بودیم ساخت. این دبیرستان و هنرستان در منطقه باهنر که از مناطق محروم مشهد است ساخته شده. با خیر دیگری صحبت کردیم که برای دختران کم توان ذهنی یک سالن ورزشی بسازد که این سالن ورزشی در هنرستان پویا در منطقه محروم خواجه امیر ساخته شد. در حال حاضر در حال ساخت یک مدرسه برای معلولان جسمی حرکتی هستیم که با استانداردهای بین المللی ساخته می شود. دوستان خیر به هم خبر می دهند گاه کسانی به من زنگ می زنند که هرگز آنها را ندیده ام. می گویند ما می خواهیم بچه هایی را تحت حمایت قرار دهیم. عامل این کار هم یکی از دوستان و همکارانم بود که گفت بهتر است به بچه ها ماهانه مبلغی بدهیم. بعد کسانی را به من معرفی کرد که هر یک چند بچه را تحت حمایت قرار داد این کار اینقدر ادامه یافت که من الان از تمام دنیا خیر دارم. او می افزاید: ما به دانشجویان نابینایی که در مشهد درس می خوانند هم کمک می کنیم که گاه این دانشجویان از شهرهای دیگر برای تحصیل به مشهد آمده اند.  خانم خسرو کیانی دانش آموزان استثنایی دیگری را که از شهرهای دیگر خراسان رضوی و از سوی آموزش و پرورش به او معرفی می شوند را نیز حمایت می کند. او همچنین قصد دارد در آینده یک مهد کودک و پیش دبستانی نیز برای کودکان نابینا احداث کند.

 

..........آموزشی

* خوراکیهای ممنوع در زمان اسیداوریک بالا.

اگر اسید اوریک بالا دارید، مراقبت و نظارت بر رژیم غذایی، وزن، و برخی عادات اهمیت دارد. شما به لطف یک رژیم غذایی سالم و متعادل می‌توانید سطح این ماده را در بدن خود زیر کنترل داشته باشید.

اسید اوریک بالا در خون یا هایپراوریسمی به طور سنتی با افرادی که بیش از حد غذا و نوشیدنی مصرف می‌کنند، پیوند خورده است. اگرچه می‌دانیم سطح اسید اوریک در خون به عوامل مختلفی بستگی دارد، تغییر رژیم غذایی در صورت ابتلا به اسید اوریک بالا اهمیت دارد.

اسید اوریک ترکیبی است که از کربن، نیتروژن، اکسیژن و هیدروژن شکل گرفته و زمانی ایجاد می‌شود که پورین‌ها در بدن تجزیه می‌شوند. پورین‌ها به طور طبیعی در بدن تولید می‌شوند و همچنین در برخی مواد غذایی وجود دارند.

سطوح عادی اسید اوریک موجب مشکلات سلامت نمی‌شود، زیرا این ماده توسط کلیه‌ها از بدن دفع می‌شود. اما گاهی اوقات، سطوح اسید اوریک به دلایل مختلفی می‌تواند بیش از توان بدن برای دفع آن افزایش یابد.

نقرس یکی از ناخوشایندترین علائم اسید اوریک بالا است. با این وجود، پیامد‌های منفی هایپراوریسمی می‌توانند حتی جدی‌تر باشند. این شرایط با خطر بیشتر مواجهه با مشکلات کلیوی و قلبی‌عروقی، و آسیب مزمن مفاصل مرتبط است.

غذا‌هایی که دارای اسید اوریک بالا هستند

شما باید سطوح اضافه اسید اوریک را برای پرهیز از مشکلات سلامت بلند مدت و کاهش کیفیت زندگی خود اصلاح کنید. تغییر در چند عادت غذایی می‌تواند در این زمینه بسیار مفید باشد.

اگر با اسید اوریک بالا مواجه هستید باید از مصرف برخی مواد غذایی پرهیز کنید

پورین در مواد غذایی

پورین‌ها ترکیباتی هستند که به طور طبیعی در بدن شکل می‌گیرند. زمانی که آن‌ها تجزیه می‌شوند به اسید اوریک تبدیل می‌شوند. از این رو، کنترل مصرف مواد غذایی سرشار از پورین می‌تواند به کاهش مقدار اسید اوریک در خون شما کمک کند، به ویژه زمانی که به نقرس مبتلا هستید.

از جمله منابع غذایی با محتوای پورین زیاد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- جگر، قلوه، دنبلان و اندام‌های دیگر

- گوشت گاو، گوسفند، و خوک

- ماهی‌های چرب و غذا‌های دریایی مانند ساردین، آنچووی، تن، میگو، و خرچنگ. نیازی نیست به طور کامل از مصرف این مواد غذایی پرهیز کنید، اما باید حد اعتدال را رعایت کنید.

- سوسیس

- پنیر‌های بسیار تخمیر شده

برخی سبزیجات مانند مارچوبه، نخود فرنگی، اسفناج، و گوجه فرنگی. یک گزینه معقول مصرف یک یا دو بار در هفته این نوع سبزیجات است.

غذا‌های چرب

زمانی که به میزان زیاد چربی مصرف می‌کنید، از بین بردن اورات‌ها دشوارتر می‌شود. به همین دلیل، اگر به اسید اوریک بالا مبتلا هستید باید میزان چربی در رژیم غذایی خود را کنترل کنید.

یکی از بهترین گزینه‌ها استفاده از روغن زیتون فرابکر است. شما می‌توانید از آن به صورت خام در غذا‌ها و سالاد‌های مختلف یا برای پخت و پز استفاده کنید. بهتر است مصرف غذا‌های فرآوری شده را به طور کامل کنار بگذارید، زیرا سرشار از چربی‌های ترانس و چربی‌های هیدروژنه هستند و همچنین میزان مصرف چربی‌های اشباع را کاهش دهید.

فروکتوز و نوشیدنی‌های شیرین

فروکتوز تنها کربوهیدراتی است که نشان داده رابطه مستقیمی با متابولیز اسید اوریک دارد. در این مورد، ما درباره نوشابه‌های گازدار، آبمیوه ها، و دیگر نوشیدنی‌های شیرین صحبت می‌کنیم. طی یک مطالعه مشخص شد خطر نقرس در افرادی که دو یا تعداد بیشتری نوشیدنی شیرین در روز مصرف می‌کردند، در مقایسه با افرادی که کمتر از یک نوشیدنی در ماه مصرف می‌کردند، دو برابر بیشتر بود.

با این وجود، ما دلیل دقیق این افزایش در سطوح اسید اوریک را نمی‌دانیم. این می‌تواند به واسطه مواد تشکیل دهنده دیگر در نوشیدنی‌ها نیز رخ داده یا با دیگر عادات ناسالمی که داریم مرتبط باشد.
اقدامات غذایی که باید مد نظر قرار دهید

زمانی که درباره اسید اوریک بالا صحبت می‌کنیم، تنها درباره غذا‌هایی که نمی‌توانید مصرف کنید، صحبت نمی‌کنیم. برخی اقدامات غذایی وجود دارند که می‌توانید برای بهبود شرایط خود آن‌ها را مد نظر قرار دهید:

- وزن بالا کمکی به سلامت شما نمی‌کند. اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، باید آن را به سطح سالم باز گردانید.

- شما نباید میزان کالری‌های مصرفی خود را سریع و به میزان زیاد محدود کنید، زیرا این کار نیز می‌تواند به افزایش سطوح اسید اوریک منجر شود.

- آب مورد نیاز بدن را تامین کنید و آن را هیدارته نگه دارید. شما باید حدود دو لیتر آب در روز مصرف کنید.

تمام این اقدامات باید همراه با روش درمان پزشکی که برای شما تجویز شده است، انجام شوند.

سخن پایانی

اگر به اسید اوریک بالا مبتلا هستید، مصرف خوراکی‌هایی مانند گوشت قرمز، ماهی‌های چرب، نوشیدنی‌های شیرین و الکل را محدود کنید. دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل، مصرف زیاد آب و یک رژیم غذایی سرشار از میوه‌ها و سبزیجات، غلات کامل، شیر بدون چربی و ماست می‌تواند به شما در مبارزه با این مشکل سلامت کمک بزرگی بکند

 

........ورزشی

*بحرین میزبان چهارمین دوره بازی های پارا آسیایی جوانان در سال ۲۰۲۱ شد

وب سایت رسمی کمیته پارالمپیک آسیا از مشخص شدن محل برگزاری چهارمین دوره بازی های پارا آسیایی جوانان خبر داد و بحرین را میزبان این دوره از بازی ها در سال ۲۰۲۱ اعلام کرد.

این بازی ها که قرار است از اول تا دهم  دسامبر سال ۲۰۲۱ به میزبانی بحرین برگزار شود، اولین تجربه میزبانی این کشور در یک رویداد ورزشی مربوط به افراد دارای معلولیت نیز خواهد بود و ۸۰۰ ورزشکار جوان زیر ۲۰ سال در آن حضور می یابند.

قرار است در این بازی‌ها، مسابقاتی در ۹ رشته دو و میدانی، بدمینتون، بوچیا، گلبال، وزنه برداری، شنا، تنیس روی میز، تکواندو و بسکتبال با ویلچر برگزار شود.

ماجد راشد رئیس کمیته پارالمپیک آسیا در این باره گفت: چشم انداز جدید کمیته پارالمپیک آسیا این است که بتواند ورزش معلولان را در آسیا گسترش دهد. ما خوشحالیم که کمیته پارالمپیک بحرین به میزبانی این رویداد تمایل نشان داد  و از حمایت آنها و دولت بحرین به دلیل حمایت از نسل آینده ورزشکاران پارا آسیایی تشکر می کنیم.

شیخ محمد بن دوایج، رئیس کمیته پارالمپیک بحرین نیز خاطر نشان کرده است: میزبانی چهارمین دوره بازی های پارا آسیایی جوانان برای ما مایه افتخار و گواهی بر رسالت ما برای تأمین زیرساخت ها برای ورزش افراد دارای معلولیت، ادغام آنها در جامعه و نیز پرورش توانمندی های این قشر و سوق دادن کشورمان  به سوی قرار گرفتن در خط مقدم جنبش پارالمپیک است.

تا کنون سه دوره بازی های پارا آسیایی جوانان طی سال های ۲۰۰۹ در ژاپن، ۲۰۱۳ در مالزی و ۲۰۱۷ در امارات برگزار شده و کشورمان نیز در هر سه دوره حضور داشته و در هر سه دوره نایب قهرمان شده است.

 

.............حوادث

* اشتباه سردخانه یکی از بیمارستان‌های پایتخت دردسرساز شد/دفن «صنوبر» به جای یک بیمار کرونایی

شهروند نوشت: ساعت 8 صبح بود که از بیمارستانی در پایتخت با یکی از بستگان صنوبر تماس گرفته و خبر فوت این زن را دادند؛ زن شصت ساله‌ای که 50 روز پیش برای انجام عمل بیماری زنانگی راهی بیمارستان شده بود اما حالش بد شد و درنهایت نیز به کما رفت تا اینکه روز چهار تیرماه جان خود را از دست داد.

از بیمارستان خبر فوت این زن رسید. یکی از بستگان نزدیک این زن به همراه پسرش راهی بیمارستان شد، کارهای تسویه‌حساب را انجام دادند و با چند ساعت کار و پیگیری درنهایت ساعت 2 بعدازظهر بود که جسد را از سردخانه بیمارستان تحویل گرفتند. با آمبولانس هم هماهنگ شد. همه چیز آماده بود تا جسد به یکی از شهرستان‌های لرستان جایی که این زن و خانواده‌اش زندگی می‌کردند، منتقل شود. اما جلوی در بیمارستان هنگام انتقال جسد ناگهان موی جسد از ملافه بیرون می‌زند. همین مسأله باعث می‌شود که ماجرای اشتباه بیمارستان فاش شود.

پسر و یکی از بستگان این زن وقتی می‌بینند موی جسد مشکی است، متوجه می‌شوند که این جسد صنوبر نیست. یکی از بستگان نزدیک این خانواده درباره جزئیات این اشتباه به خبرنگار «شهروند» می‌گوید: «وقتی جسد را تحویل گرفتیم، در یک لحظه دیدیم که موی مشکی از ملافه بیرون زده، در صورتی که موی زن‌دایی من سفید بود. ملافه را کنار زدیم و فهمیدیم اصلا این جسد زن‌دایی‌ام نیست. بلافاصله سراغ مسئولان بیمارستان رفته و موضوع را به آنها اطلاع دادیم. آنها نیز بعد از پیگیری موضوع عجیبی را مطرح کرده و گفتند که جسد زن‌دایی مرا به خانواده‌ای دیگر تحویل داده‌اند و این جسد نیز اشتباهی به ما تحویل داده شده است؛ یعنی درواقع اجساد جابه‌جا شده بود. مسأله عجیب‌تر این بود که جسد  یک بیمار کرونایی را به ما تحویل داده بودند. خیلی ترسیدیم؛ چون دقایق زیادی کنار جسد بوده و حتی به او دست زده بودیم. بلافاصله با آن خانواده‌ای که جسد را اشتباهی تحویل گرفته بودند تماس گرفتیم اما آن خانواده جسد را دفن کرده بودند. آنها از آنجا که بیمارشان بر اثر کرونا جان باخته بود، بدون اینکه نزدیک جسد شوند و روی آن را ببینند، مراسم کفن و دفن را در اسلامشهر انجام داده بودند. برای همین آنها متوجه این اشتباه نشده بودند. آن خانواده بعد از دفن جسد، مراسم خیلی مختصری گرفته بودند و وقتی ما تماس گرفتیم خیلی شوکه شدند.»

«چهار روز است که از صبح تا شب در دادسرا سرگردانیم تا بتوانیم مجوز بگیریم. بستگان‌مان از شهرستان به تهران آمده‌اند و از آنجا که همه فامیل‌مان در لرستان زندگی می‌کنند، اینجا در خانه‌ کوچک یکی از بستگان می‌مانیم. مراسم سوگواری هم در همین جا برگزار شد. همه چیز به هم ریخت. کلی هزینه کردیم اما کسی پاسخگو نیست. الان چه کسی پاسخگوی این همه خسارت و سرگردانی ما است. زن‌دایی من بیماری زنانگی داشت و برای انجام عمل از شهرستان به تهران آمده بود. 50 روز در بیمارستان بستری بود. بعد از چند روز به کما رفت اما بیماری کرونا نداشت؛ ولی مسئولان بیمارستان جسد یک بیمار کرونایی را تحویل ما دادند. حالا هم باید منتظر نظر پزشکی قانونی باشیم تا با دستور آنها به سراغ جسد زن‌دایی‌ام برویم و نبش قبر کنیم تا بتوانیم او را در زادگاهش دفن کنیم. این اشتباه تمام خانواده و فامیل را تحت‌ تأثیر قرار داده و همه واقعا اذیت شده‌ایم. از طرفی هم می‌ترسیم که به بیماری کرونا مبتلا شویم. با این حال هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم و منتظر نبش قبر هستیم. حتی وقت نکرده‌ایم که کارهای شکایت از بیمارستان را انجام دهیم.»

جسد اشتباهی دوباره به سردخانه برگشت اما این اشتباه حالا چهار روز است که خانواده صنوبر را در تهران سرگردان کرده است. فرزندان و شوهرش به تهران آمده‌اند. این پرونده در دادسرای جنایی پایتخت مطرح شد و بعد از پیگیری‌ها از آنجا که جسد صنوبر در اسلامشهر دفن شده بود، پرونده به دادسرای اسلامشهر منتقل شد. قاضی دادسرای اسلامشهر نیز پس از پیگیری‌ها و بررسی پرونده، دستور نبش قبر را صادر کرد.

 


لینک مطلب: http://iransepid.ir/News/21165.html
Page Generated in 0/0057 sec