کد خبر: 34786
روزنامه چهارشنبه 3 آذر 1400
عناوین امروز: آغاز بازگشایی مدارس استثنایی کشور/شبکه شاد همچنان فعال است-قانون استخدام معلولان در نهادهای عمومی غیردولتی اجرایی شود-دز یادآور واکسن پاستوکووک به بزرگسالان تزریق می شود-نامزدهای جوایز THE BEST فیفا مشخص شدند- درگیری پلیس با دامادی که ۵ عضو خانواده همسرش را به قتل رساند.

روزنامه «ایران سپید»

چهار شنبه  3 آذر  1400

18 ربیع الثانی 1443

24 نوامبر  2021

سال بیست و ششم شماره 6853

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی       مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

*آغاز بازگشایی مدارس استثنایی کشور/شبکه شاد همچنان فعال است

* قانون استخدام معلولان در نهادهای عمومی غیردولتی اجرایی شود

* دز یادآور واکسن پاستوکووک به بزرگسالان تزریق می شود

* نامزدهای جوایز THE BEST فیفا مشخص شدند

* درگیری پلیس با دامادی که ۵ عضو خانواده همسرش را به قتل رساند

 

.....اخبار ویژه

*آغاز بازگشایی مدارس استثنایی کشور/شبکه شاد همچنان فعال است

معاون برنامه ریزی آموزشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: از امروز تمام مدارس استثنایی کشور فعالیت خود را آغاز کردند.

مجید هداوند، معاون برنامه ریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور گفت: بازگشایی مدارس استثنایی کشور و حضور این دانش آموزان با استلزامات و دستورالعمل‌های بیشتری پیگیری می‌شود که در این راستا از اواخر شهریور امسال این دستورالعمل‌ها برای مدارس همه استان‌ها ارسال شد.

او افزود: سلامت دانش آموزان و معلمان یکی از الزامات مهم این دستورالعمل است، بنابراین باید روند واکسیناسیون برای کادر آموزشی، خدماتی و سرویس مدارس تکمیل شود.

معاون برنامه ریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی ادامه داد: در واقع از مهر بیش از نیمی از مدارس استثنایی کشور که تعداد آن‌ها زیر ۵۰ نفر بوده است؛ آموزش حضوری را با رعایت دستورالعمل‌ها شروع کرده اند. در مرحله دوم و حضوری شدن کامل مدارس از اول آذر ؛ اصل بر حضور تمام دانش آموزان استثنایی در مدارس است. البته دستورالعمل‌های جدی و بیشتری برای حضوری شدن کامل مدارس استثنایی نسبت به مدارس معمولی در نظر گرفته شده است.

هداوند گفت: این ضرورت در گروه‌های کم توان ذهنی، ناشنوا و نابینا به صورت جدی پیگیری می‌شود به صورتی که کلاس‌های بیشتر از ۶ نفر به دو گروه تقسیم می‌شوند تا سلامت دانش آموزان، معلمان و همچنین آموزش آن‌ها در اولویت قرار بگیرد. همچنین گروه‌های اوتیسم، چند معلولیتی و معلول جسمی حرکتی در یک کلاس نباید بیشتر از ۳ نفر باشند. در صورتی که تعداد این دانش آموزان بیش از ۳ نفر باشد، به ۲ کلاس ساماندهی می شوند.

تداوم فعالیت مدرسه تلویزیونی برای دانش آموزان استثنایی

معاون برنامه ریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی افزود: از امروز تمام مدارس استثنایی کشور فعالیت خود را به صورت حضوری، نوبت بندی و همچنین با رعایت همه دستورالعمل های بهداشتی شروع کرده اند. البته برای دانش آموزانی که به دلایل مشکلات جسمی شدید و یا بیماری های زمینه ای نتوانند به صورت حضوری در مدارس شرکت کنند؛ شبکه شاد و مدرسه تلویزیونی همچنان فعال است تا هیچ دانش آموزی از تحصیل محروم نشود.

هداوند گفت: طبق گزارش‌های واصله تا امروز بیش از ۹۹ درصد معلمان، کادر مدرسه و همچنین ۸۰ درصد دانش آموزان مدارس استثنایی واکسن کرونا دریافت کرده اند.

 

...........گزارش ویژه

* قانون استخدام معلولان در نهادهای عمومی غیردولتی اجرایی شود

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: براساس قانون شرکت‌ها و موسسات غیردولتی هم باید افراد دارای معلولیت را استخدام کنند.

"محمد نفریه" معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور درباره اجرای قانون مناسب‌سازی گفت: مناسب سازی براساس قانون باید انجام شود. در قانون حمایت از افراد دارای معلولیت اصل دوم آن چهار ماده دارد که درباره مناسب سازی است. وظیفه همه دستگاه‌ها براساس این قانون این است که محیط خود را در ظرف مدت مشخصی مناسب‌سازی کنند. اگرچه در چند سال اخیر در این زمینه رشد هم داشته‌ایم به طور مثال در سال گذشته که بررسی‌ کرده‌ایم از ۳۰ درصد به ۵۰ درصد فضای مناسب‌سازی شده در محیط‌های اداری رسیده‌ایم.

وی ادامه داد: در جشنواره شهید رجایی نیز این موضوع هر سال در دستگاه‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، اما واقعیت این است که ما هنوز پروژه‌هایی داریم که مناسب‌سازی نشده در حال افتتاح هستند با اینکه براساس قانون حتی ساختمان‌های عمومی  مسکن‌های انبوه سازی شده باید مناسب‌سازی شده باشند. البته دستورالعمل‌های شهرسازی در این چند ساله مورد بازبینی قرار گرفته و به شهرداری ابلاغ شده است و این قوانین باید اجرایی شود.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: به نظر من آن قسمتی که مشکل دارد این است که ما برای مکان‌های غیردولتی الزام خاصی نداریم و باید یک بازوی اجرایی و نظارتی در این بخش نیز داشته باشیم سیستم دولتی هر سال یک سری اقدامات را در این زمینه انجام می‌دهد و هزینه‌هایی نیز برای آن در نظر گرفته می‌شود و همانطور که گفتم در جشنواره شهید رجایی هر سال دستگاه‌ها در این زمینه مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و امتیاز بالایی در جشنواره شهید رجایی برای این مورد در نظر گرفته شده است و دستگاه‌ها دوست دارند این امتیاز را کسب کنند، اما در اماکن عمومی دیگر که خصوصی هم هستند این اتفاق نمی‌افتد ویکی از دستگاه‌هایی که در این زمینه می‌تواند به ما کمک کند شهرداری‌ها هستند.

نفریه تصریح کرد: مصوبه‌ای در کمیسیون مناسب‌سازی که زیر مجموعه وزارت کشور است و دبیرخانه آن نیز در سازمان بهزیستی قرار دارد وجود دارد مبنی بر اینکه هر استان یک الی دو شهر خود را به عنوان شهر بدون مانع ایجاد کند. خوشبختانه برای این منظور امسال بودجه هم پیش‌بینی شده است و به شهرداری ها نیز ابلاغ می‌شود تا انشالله بتوانیم این شهرها را به عنوان الگو داشته باشیم.

وی افزود: شهر مناسب صرفا برای افراد دارای معلولیت نیست بلکه سالمندان و زنان باردار نیز به این خدمات احتیاج دارند. همه باید بتوانند از محیط شهری استفاده کنند. معمولان بزرگترین اقلیت هر جامعه هستند حتی ممکن است یک فرد عادی در یک دوره‌ای با مشکل مواجه شده و به طور مثال پایش بشکند، بنابراین مناسب‌سازی یک ضرورت است و امروز باید آن را انجام دهیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره اشتغال افراد دارای معلولیت نیز گفت: براساس قانون ما یک سهمیه سه درصد برای استخدام افراد دارای معلولیت داریم. خوشبختانه در دوایر دولتی این سهمیه رعایت می‌شود. چند سالی است که سازمان امور استخدامی کشور کد رشته و کد محل را به ما اعلام می‌کند، حال ممکن است در همان سال که آزمون برگزار می‌شود همه سهمیه برای معلولان مورد استفاده قرار گیرد و یا برای سال بعد ذخیره شود. در سال جاری حدود ۷۰۰ نفر از افراد دارای معلولیت که در آزمون استخدام رسمی شرکت کرده بودند جذب شده و حدود ۵۰۰ نفر از سهمیه ما باقی مانده است چراکه متقاضی برای این کد رشته‌ها نداشتیم.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی خاطرنشان کرد: هر سال معمولا ۲۰ الی ۳۰ درصد از ظرفیتی که برای ما در نظر گرفته‌اند باقی می‌ماند و در سال بعد پر می‌شود. قانون گفته است که شرکت‌ها و موسسات غیردولتی هم باید افراد دارای معلولیت را استخدام کنند. از طریق سازمان امور استخدامی، استخدام افراد دارای معلولیت در بخش دولتی در حال  انجام است، اما در نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت‌ها چنین چیزی را نداریم و باید در آنجا هم اجرایی شود.

نفریه در پاسخ به این سوال که یکی از درخواست‌های جامعه معلولان این است که چرا از حضور افراد دارای معلولیت در صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی افراد دارای معلولیت استفاده نمی‌شود، گفت: اساسنامه صندوق نوشته است اما تا بخواهد کارهای اجرایی صندوق راه‌اندازی شود زمان‌بر است. به چارتی که برای صندوق نوشته شده بود ایراداتی وارد شد و خواستند که این صندوق زیر مجموعه سازمان بهزیستی شود و ما دوباره درخواست کرده‌ایم که اساسنامه تغییر کند و این صندوق مانند صندوق بنیاد شهید یا صندوق کمیته امداد یک نهاد عمومی غیردولتی شود و چارت مستقل داشته باشد.

وی تصریح کرد: این صندوق در حال حاضر عملیاتی نشده است. این بروکراسی‌های اداری کار ما را با مشکل مواجه کرده است. مشکلات اداری رفع شود، انشالله صندوق نیز راه‌اندازی می‌شود. اگرچه این هیات‌امنا و هیات‌مدیره این صندوق مشخص است، اما مشکلاتی که به چارت وارد شده کار را با تاخیر مواجه کرده است و ما امیدواریم هرچه سریعتر این مشکلات برطرف شود.

 

......سلامت و بهداشت

*دز یادآور واکسن پاستوکووک به بزرگسالان تزریق می‌شود

رییس انستیتو پاستور گفت، افراد بالای ۱۸ سال و بزرگسال به فاصله یک ماه می‌توانند دز یادآور واکسن پاستوکووک را تزریق کنند.

 علیرضا بیگلری افزود: واکسن پاستوکووک در سطح ملی و جهانی به عنوان یک واکسن شاخص شناخته می شود.

وی ادامه داد: با تکیه بر نتایج کارآزمایی که در کوبا و ایران داریم، این واکسن از مهر ماه وارد سبد واکسیناسیون شد و در اختیار مردم قرار گرفت.

بیگلری با بیان اینکه واکسن پاستوکووک یک واکسن کامل است و مجوز استفاده را نیز دریافت کرده است، افزود: تزریق کنندگان بزرگسال واکسن پاستوکووک، به فاصله یک ماه از تزریق دز دوم، می توانند دز یادآور این واکسن را تزریق کنند.

وی ادامه داد: افراد زیر ۱۸ سالی که دو دز واکسن پاستوکووک را تزریق کرده اند نیز نیاز به تزریق دز یادآور این واکسن ندارند.

بیگلری تصریح کرد: والدین با اطمینان خاطر می توانند از واکسن پاستوکووک برای فرزندان خود استفاده کنند.

واکسن کرونای مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران در کوبا به عنوان «سوبرانا۲» و در ایران به عنوان پاستوکووک نامگذاری شده است.

آیا همه‌گیری کرونا به‌زودی پایان می‌یابد؟: تقریبا ۲۲ ماه از زمانی که کووید-۱۹ به‌ عنوان یک بیماری همه‌گیر جهانی طبقه‌بندی شد می‌گذرد اما این ویروس همچنان در سراسر جهان در حال گردش است.

 در حالی که اکنون جهان درباره ویروس عامل بیماری کووید-۱۹ بیشتر می‌داند اما هنوز درباره تاریخ پایان همه‌گیری سوالات زیادی مطرح می‌شود و این موضوع همچنان مبهم است.

با این حال مسئولان سازمان جهانی بهداشت (WHO) می‌گویند که جهان هنوز در میانه همه‌گیری قرار دارد.

برای داشتن تصویر بهتر از آنچه پیش رو است، سازمان جهانی بهداشت در حال مطالعه روی سطح پادتن‌های کووید-۱۹ و همچنین سطح ایمنی در جوامع مختلف در سراسر جهان است.

این سازمان چند سناریو را در نظر می‌گیرد:

۱) اگر طرح‌های واکسیناسیون در همین سطح باقی بماند

۲) اگر تغییر در تولید واکسن ایجاد شود

۳) اگر کشورها واقعا بتوانند به واکسن‌ها دسترسی داشته باشند و برنامه‌های واکسیناسیون را اجرا کنند.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید که در حال بررسی این سه وضعیت تا پایان سال ۲۰۲۲ است، یعنی زمانی که این نهاد تخمین می‌زند عرضه گسترده‌تری از واکسن اتفاق بیفتد.

شماری از واکسن‌های موثر در برابر بیماری کووید-۱۹، روند همه‌گیری را تغییر و پیامدهای شدید بیماری را کاهش داده است. با این حال طبق داده‌های متخصصان دانشگاه آکسفورد بیش از نیمی از جمعیت جهان هنوز به‌طور کامل واکسینه نشده‌اند.

نابرابری در توزیع واکسن، نگرانی اصلی است و تاکنون تنها پنج درصد از مردم در کشورهای کم درآمد حداقل یک دُز از واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

دیوید داوودی، اپیدمیولوژیستِ دانشکده بهداشت دانشگاه جانز هاپکینز در این باره گفت: تا زمانی که واکسن را به همه کسانی که مایل به دریافت آن هستند نرسانیم نباید از پایان بازی صحبتی به میان آوریم.

همچنین به گفته هوراسیو باخ، کارشناس بیماری‌های عفونی در دانشگاه بریتیش کلمبیا، یک حرکت گسترده در واکسیناسیون برای مهار شیوع جهانی بیماری کووید-۱۹ نیاز است.

وی تاکید کرد: در آینده درمان‌ها و نوآوری‌های مقرون به صرفه‌ مانند استنشاق آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده که در حالِ گذراندن آزمایش‌های حیوانی است، می‌توانند بازی را تغییر دهند.

با این حال کارشناسان می‌گویند که "کووید صفر" هرگز اتفاق نخواهد افتاد و این یک بیماری است که در آینده با ما خواهد بود و قرار است بیاید و برود.

با این حال با افزایش ایمنی، موارد بیماری کووید-۱۹ احتمالا در طول زمان خفیف‌تر می‌شوند.

بنابر گزارش یورونیوز، این روزها، اروپا شاهد افزایش موارد ابتلا است و در ایالات متحده آمریکا نیز موارد ابتلا به کرونا طی سه هفته گذشته افزایش یافته است.

در حالی که پایان همه‌گیری قطعی نیست اما این متخصصان می‌گویند که دلیلی برای خوش‌بین بودن وجود دارد زیرا ثابت شده است که واکسن‌ها از بیماری شدید، بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر جلوگیری می‌کنند.

 

.......ورزشی

* نامزدهای جوایز THE BEST فیفا مشخص شدند

فیفا نامزدهای منتخب برای اهدای جوایز بهترین های دنیای فوتبال در سال 2021 را معرفی کرد.

نشریه فرانس فوتبال کمتر از یک هفته دیگر جایزه توپ طلا را اهدا خواهد کرد، اما برای مشخص شدن برنده جایزه بهترین بازیکن فیفا باید تا اواخر دیماه منتظر بمانیم. فیفا نام نامزدهای بخش های مختلف جوایز THE BEST را معرفی کرد و برندگان این مراسم با برگزاری یک مراسم آنلاین در 17 ژانویه 2022 اعلام خواهند شد.

رأیگیری عمومی در سایت فیفا آغاز شده و تا ساعت 23:59 تاریخ 10 دسامبر 2021 ادامه خواهد داشت. فیفا در اوایل ژانویه سال 2022 سه نامزد نهایی در هر یک از هفت فهرست را اعلام خواهد کرد. سال گذشته رابرت لواندوفسکی این جایزه را از آن خود کرد.

اسامی نامزد های بخش های مختلف به شرح زیر است:

بهترین بازیکن زن: استینا بلکستینوس (سوئد/هاکن)

آیتانا بوماتی (اسپانیا/ بارسلونا)

لوسی برنز (انگلیس/ منچستر سیتی)

ماگدالنا اریکسون (سوئد/ چلسی اف سی زنان)

کارولین گراهام هانسن (نروژ/ بارسلونا)

پرنیل هاردر (دانمارک/ چلسی)

جنیفر هرموسو (اسپانیا / بارسلونا)

جی سویون (کره/ چلسی)

سام کر (استرالیا/ چلسی)

ویویان میدما (هلند / آرسنال)

الکسیا پوتلاس (اسپانیا / بارسلونا)

کریستین سینکلر (کانادا / پورتلند تورنز)

الن وایت (انگلیس/ منچستر سیتی)

بهترین بازیکن مرد: کریم بنزما (فرانسه/ رئال مادرید)

کوین دی بروین (بلژیک/ منچسترسیتی)

کریستیانو رونالدو (پرتغال / یوونتوس / منچستریونایتد)

ارلینگ هالند (نروژ/ بوروسیا  دورتموند)

جورجینیو (ایتالیا/ چلسی)

انگولو کانته (فرانسه/ چلسی)

رابرت لواندوفسکی (لهستان/ بایرن مونیخ)

کیلیان امباپه (فرانسه/ پاری سن ژرمن)

لیونل مسی (آرژانتین/ بارسلونا/ پاری سن ژرمن)

نیمار (برزیل/ پاری سن ژرمن)

محمد صلاح (مصر/ لیورپول)

بهترین مربی زن: لوئیس کورتیس (اسپانیا/ بارسلونا)

پیتر گرهاردسون (سوئد/ تیم ملی سوئد)

اما هایس (انگلیس/ چلسی)

بورلی پریستمن (انگلیس/ تیم ملی کانادا)

سارینا ویگمن (هلند/ تیم ملی هلند/ تیم ملی انگلیس)

بهترین مربی مرد: آنتونیو کونته (ایتالیا / اینتر/ تاتنهام)

هانسی فلیک (آلمان/ بایرن مونیخ/ تیم ملی آلمان)

پپ گواردیولا (اسپانیا/ منچسترسیتی)

روبرتو مانچینی (ایتالیا/ تیم ملی ایتالیا)

لیونل اسکالونی (آرژانتین/ تیم ملی آرژانتین)

دیگو سیمئونه (آرژانتین/ اتلتیکو مادرید)

توماس توخل (آلمان/ چلسی)

بهترین دروازه بان زن: آن کاترین برگر (آلمان/ چلسی)

کریستین اندلر (شیلی/ پاری سن ژرمن/ المپیک لیون)

استفانی لین ماری(کانادا/ روسنگارد/ پاری سن ژرمن)

هدویگ لیندال (سوئد/ اتلتیکو مادرید)

آلیسا ناهر (آمریکا/ ستاره سرخ شیکاگو)

بهترین دروازه بان مرد: آلیسون بکر (برزیل/ لیورپول)

جانلوئیجی دوناروما (ایتالیا/ میلان / پاری سن ژرمن)

ادوارد مندی (سنگال/ چلسی)

مانوئل نویر (آلمان/ بایرن مونیخ)

کسپر اشمایکل (دانمارک/ لسترسیتی)

 

........حوادث

*درگیری پلیس با دامادی که ۵ عضو خانواده همسرش را به قتل رساند

فرمانده انتظامی استان فارس گفت: قاتلی که بامداد دوشنبه یکم آذرماه پنج نفر را به قتل رساند و دو نفر را گروگان گرفت، کشته شد.

سردار سرتیپ رهام‌بخش حبیبی  افزود: حوالی ساعت یک بامداد اولین روز از آذرماه ۱۴۰۰ از طریق مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ یک فقره درگیری منجر به قتل پنج نفر (که بین ۳۵ تا ۶۰ سال سن داشتند) در خیابان عدالت شیراز به ماموران پلیس اعلام شد و نیروهای انتظامی برای بررسی موضوع به محل حادثه اعزام شدند.

وی ادامه داد: ماموران در بررسی‌های اولیه مطلع شدند قاتل که داماد خانواده بوده با اسلحه کلاشنیکف پنج نفر از بستگان درجه یک همسرش شامل ۲ برادر زن، همسر، دختر و پسر برادر همسرش را کشته و با گروگان گرفتن دو نفر از بستگان مقتولین سریعا متواری شده است.

فرمانده انتظامی استان فارس بیان کرد:ماموران پلیس اقدامات خود را برای شناسایی و دستگیری شروع و با تحقیقات فنی و تخصصی محل اختفای قاتل را در همان حوالی شناسایی کردند.

وی ادامه داد: ماموران پس از هماهنگی با مقام قضایی به محل مورد نظر اعزام شدند که قاتل به محض مشاهده پلیس با اسلحه اقدام به تیراندازی به سمت ماموران کرد.

حبیبی با بیان اینکه پس از حدود یک ساعت درگیری، قاتل بدون توجه به دستور پلیس همچنان اقدام به تیراندازی می‌کرد،گفت: ماموران انتظامی در درگیری متقابل موفق شدند هر دو گروگان را صحیح و سالم آزاد کنند و قاتل ۵۵ ساله را از پای درآورند.

جزئیات بیشتری از این موضوع و انگیزه قاتل مشخص نشده است.

Page Generated in 0/0065 sec