کد خبر: 33823
برگزاری اولین دوره مهارت آموزی ویژه نابینایان و کم بینایان در استان بوشهر
مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر از برگزاری اولین دوره خلاقیت و کارآفرینی ویژه نابینایان و کم بینایان استان بوشهر با همکاری انجمن نابینایان استان در شهر بوشهر خبر داد.

به گزارش ایران سپید به نقل از ایسنا، عبدالمجید دراهکی در آئین آغاز این دوره مهارت آموزی، اظهار کرد: این دوره بر اساس استانداردهای تعیین شده سازمان آموزش فنی و حرفه ای و با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی برگزار می شود. وی با بیان اینکه جامعه معلولان و نابینایان از توانمندی های زیادی برخوردار هستند و باید مانند دیگر اقشار جامعه از آموزش و مهارت های کافی و مورد علاقه خود بهره مند شوند، افزود: برای برگزاری دوره های مهارتی با همکاری کانون نابینایان ویژه این قشر آمادگی داریم. دراهکی مهارت آموزی را زمینه ساز رشد و توسعه دانست و اضافه کرد: ایجاد زمینه و بستر مناسب برای زندگی مطلوب افراد نابینا و کم بینا و رفع موانع و محدودیت های موجود در مسیر رشد و توانمند سازی این قشر از عمده اهداف برگزاری این دوره ها است. مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای بوشهر با بیان اینکه باید با فراهم کردن زیرساخت ها و قوانین مورد نیاز، زمینه مناسبی برای نقش آفرینی بیشتر نابینایان در عرصه های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی فراهم شود، تصریح کرد: برگزاری دوره‌های مهارتی و فنی برای اقشار مختلف استان بوشهر به ویژه نابینایان و کم بینایان از جمله اولویت‌های مهم آموزش فنی و حرفه ای در سال جاری است. وی آموزش های مهارتی را بهترین راه برای توانمند سازی افراد معلول در جامعه دانست و بیان کرد: معلولیت دلیلی بر ناتوانی فرد معلول نیست و آموزش بهترین راه توانمند سازی این قشر است. به گفته این مسئول یکی از مهم‌ ترین اهداف آموزش فنی و حرفه‌ ای توانمند سازی افراد نیازمند و آسیب ‌دیده جامعه است لذا در سال جاری آموزش‌های مهارتی ویژه و هدفمند برای افراد نانوان و کم توان جامعه با همکاری انجمن نابینایان و کم بینایان استان بوشهر برنامه ‌ریزی شده است.

جایگاه مهارت در توسعه اشتغال

مدیرکل بهزیستی استان بوشهر نیز در این آئین با اشاره به اینکه ارائه آموزش های فنی و حرفه ای با اولویت آموزشهای کاربردی و اشتغالزا یکی از خواسته های نابینایان استان است،اظهار کرد: ارائه آموزش های فنی و حرفه ای به نابینایان گامی موثر در زمینه ایجاد اشتغال و رفع مشکل بیکاری این قشر است. علیرضا حاجیونی با بیان اینکه زمینه مهارت آموزی برای همه جامعه هدف بهزیستی مهیا شده است، افزود: نابینایان می‌توانند با آموزش‌های رایگان مهارتی که با همکاری آموزش فنی و حرفه ای  برگزار می شود به طور ویژه حرفه آموزی کرده و وارد بازار اشتغال شوند. وی تصریح کرد: امروزه اشتغالزایی در هر زمینه مخصوص افراد سالم نیست بلکه افراد خاصی که دچار معلولیت‌های جسمی نیز هستند نیز می‌توانند از آموزش‌های مهارتی بهره‌مند شده و با گذراندن دوره‌های مختلف وارد بازار کار شوند. مدیر کل بهزیستی بوشهر به جایگاه مهارت در توسعه اشتغال در هر حوزه‌ای اشاره کرد و گفت: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای باید متناسب با توانایی ذاتی افراد و همچنین نیاز جامعه باشد. حاجیونی با بیان این که آموزش های فنی و حرفه ای برای توانمندسازی مددجویان نقش مهمی دارد، اظهار کرد: تشویق مددجویان به منظور شرکت در کلاس های حرفه آموزی از برنامه های مهم بهزیستی استان بوشهر در سال جاری است. شایان ذکر است در پایان این مراسم از فعالیت های آموزش فنی و حرفه ای بوشهر در راستای توانمندسازی مهارتی جامعه هدف انجمن نابینایان و کم بینایان استان بوشهر تقدیر شد.

Page Generated in 0/0041 sec