کد خبر: 20391
روزنامه چهارشنبه 21 اسفند 1398
لغو سخنرانی رهبر معظم انقلاب در روز اول عید - افزایش نرخ پیامک موبایل پس از ابلاغ بودجه - سه ماه حیاتی برای عبور از بحران کرونا - معرفی برنامه های رادیویی در نوروز - انتخاب رئیس جدید هیأت نابینایان اصفهان - اطلاعیه ایران سپید

روزنامه «ایران سپید»

چهارشنبه 21 اسفند 1398

16 رجب 1441

11 مارس 2020

سال بیست و چهارم شماره 6377

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

........عناوین این شماره......

لغو سخنرانی رهبر معظم انقلاب در روز اول عید 2

افزایش نرخ پیامک موبایل پس از ابلاغ بودجه ۴

سه ماه حیاتی برای عبور از بحران کرونا 5

معرفی برنامه های رادیویی در نوروز 11

انتخاب رئیس جدید هیأت نابینایان اصفهان 18

اطلاعیه ایران سپید 20

...........سیاسی

* لغو سخنرانی رهبر معظم انقلاب در روز اول عید. دفتر مقام معظم رهبری در اطلاعیه ای اعلام کرد مراسم سخنرانی حضرت آیت ا... خامنه ای که همه ساله در روز اول سال نو در حرم مطهر رضوی برگزار میشد، امسال به علت توصیه های بهداشتی برای جلوگیری از گسترش بیماری ناشی از ویروس کرونا برگزار نخواهد شد و معظم له به مشهد مقدس سفر نخواهند کرد.

* قربانی، نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در استان گیلان با تأکید بر اینکه باید بیشتر از درمان بر موضوع بیمار یابی و پیشگیری تمرکز کنیم، گفت: طرح بیمار یابی در استان گیلان با مشارکت پایگاههای بهداشت، بهورزان و نیروهای مقاومت در سطح استان در حال اجراست و تا کنون ۴۰۰ هزار نفر پایش شده اند.

* جمال عرف، رئیس ستاد انتخابات کشور درباره زمان برگزاری دور دوم انتخابات یازدهمین دوره مجلس، گفت: یکی از زمانهای پیشنهادی وزارت کشور شهریور ۹۹ است.

* پروانه سلحشوری، نماینده مجلس گفت: صدا و سیما بجای آنکه به مردم بگوید از تجمع خودداری کنند و در خانه بمانند، با افتخار صف تب گرفتن را نشان میدهد. این صف رأیگیری نیست که با غرور نشان دهید. این صف مرگ است. ضروریست جهت افزایش آگاهی مردم در پیشگیری و مقابله با این بیماری، تلگرام و توییتر هرچه سریعتر رفع فیلتر شوند.

* رئیس مرکز کنترل ترافیک تهران گفت: یکشنبه ۱۸ اسفند خلوتترین روز پایتخت ایران در ۱۲ سال گذشته بود. وی گفت: وضعیت ترافیک، معابر و سرعت خودروها، نشان میدهد که تردد در ۱۸ اسفند، همانند اول فروردین سال ۸۶ بوده است.

* آذری جهرمی، وزیر ارتباطات اعلام کرد: بیمارستانها، پمپ بنزینها و سوپرمارکتها اصلیترین مراکز شیوع کرونا محسوب میشوند.

.............گزارش روز

* افزایش نرخ پیامک موبایل پس از ابلاغ بودجه: معاون وزیر ارتباطات با اشاره به تصمیم قانون بودجه ۹۹ برای افزایش نرخ پیامک تلفن همراه گفت: این افزایش قیمت پس از ابلاغ بودجه سال ۹۹ به وزارت ارتباطات، اعمال میشود. حسین فلاح جوشقانی با اشاره به تصمیم قانون بودجه ۹۹ برای افزایش قیمت پیامک گفت: این موضوع ارتباطی با وزارت ارتباطات ندارد و تصمیم قانون بودجه سال ۹۹ است که اپراتورهای موبایل باید آن را اجرایی کنند. وی گفت: مطابق با این بند از برنامه بودجه سال ۹۹، اپراتورهای ارائه دهنده خدمات مخابراتی و تلفن همراه باید علاوه بر قیمت فعلی هر پیامک، مبلغ یک تومان (۱۰ ریال) از مشترکانشان دریافت و به حساب درآمد عمومی خزانه داری کل کشور واریز کنند. درآمد حاصله از این افزایش تعرفه تا سقف ۱۰۰ میلیارد تومان باید برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان و ساماندهی کودکان کار و خیابانی در اختیار سازمان بهزیستی قرار گیرد. وی با اشاره به اینکه هنوز این قانون به وزارت ارتباطات ابلاغ نشده و پس از ابلاغ، لازم الاجرا است، ادامه داد: در چند سال گذشته نیز در قانون بودجه، دریافت یک تومان هزینه اضافی از مشترکان از محل پیامک آمده بود و اپراتورها ملزم به اجرای آن بودند؛ امسال نیز در قانون بودجه ۹۹ درآمد ۱۰۰ میلیارد تومانی اپراتورها از این محل، پیشبینی شده است که در صورت ابلاغ، از فروردین باید اجرایی شود. هم اکنون قیمت هر پیامک فارسی حدود ۹ تومان است که با ابلاغ این قانون، به حدود ۱۰ تومان میرسد و قیمت هر پیامک لاتین حدود ۲۲ تومان است که در سال ۹۹ حدود ۲۳ تومان محاسبه خواهد شد. درآمد ۱۰۰ میلیارد تومانی پیشبینی شده، مربوط به مجموع درآمد تمامی اپراتورهای موبایل از محل پیامک است که به نظر میرسد تحقق آن در ۶ ماهه اول سال ۹۹، دور از ذهن نباشد. بر این اساس، هر زمان که این درآمد محقق شد، پس از آن هزینه اضافی یک تومان از مشترکان دریافت نشده و قیمت پیامک به حالت قبل باز میگردد.

..........بهداشت و سلامت

* سه ماه حیاتی برای عبور از بحران کرونا: مسعود یونسیان و اکبر فتوحی، از اساتید اپیدمیولوژی میگویند: با پیدایش واکسن، نه تنها افراد واکسن زده مصون شده و مبتلا نخواهند شد، بلکه این افراد با قطع زنجیره ابتلا، به کاهش ابتلای افراد واکسن نزده هم کمک خواهند کرد. به این پدیده، ایمنی جمعی گفته میشود. پس بستگی دارد که بازه زمانی را چقدر طولانی فرض کنیم. اگر به قدر کافی طولانی باشد، میشود امیدوار بود که واکسن بتواند منحنی تأخیری را تعدیل نماید. با دارویی مؤثر، علاوه بر درمان مبتلایان و کاهش کشندگی و در نهایت کاهش مرگ و میر بیماری، طول دوره بیماری و در نتیجه شانس آلوده کردن افراد سالم توسط بیماران نیز کاهش پیدا میکند. اغلب ویروسهای این دسته در هوای سرد فعالیت بیشتری دارند و با گرم شدن هوا ممکن است از شدت یا قابلیت انتقال آنها کاسته شود. تجربه چین نشان میدهد که میشود حتی اپیدمی وسیعی مثل آنچه را در چین رخ داده است، کنترل کرد و هنوز تعداد موارد روزانه ما به حد اکثر موارد روزانه چین نرسیده است. این اساتید به این موضوع نیز اشاره کردند که اگر سیستم سلامت نتواند پا به پای موارد حرکت کند، دیگر میزان کشندگی بیماری این مقدار نمیماند و خسارت جانی بسیار بیشتری وارد میشود. به عبارت دیگر، در صورت قطع اقدامات پیشگیرانه، نه تنها وضع بهتر نمیشود که بدتر از گذشته خواهد شد. نتیجه نهایی اینکه هرگز برای پیشگیری که شامل جداسازی بیماران، بیمار یابی فعال، قرنطینه افرادی که با بیماران تماس داشته اند و کاهش تماس افراد به ظاهر سالم با یکدیگر دیر نیست. در همین حال، شیرین افهمی، متخصص بیماریهای عفونی، با عنوان این مطلب که ویروس کرونا سرمادوست است و انتظار داریم شدت بیماری با گرم شدن هوا کاهش یابد، گفت: به دلیل انتقال فرد به فرد این ویروس ممکن است روند بیماری کرونا در هوای گرم نیز ادامه یابد. رفت و آمدها موجب حضور افراد در تجمعات و انتقال ویروس میشود؛ بیشتر مبتلایان به ویروس کرونا دارو نیاز ندارند و فقط از مایعات و تب بر استفاده کنند. کوروش احمدی، متخصص طب اورژانس نیز گفت: اوج بیماری کرونا اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت اتفاق می افتد و اکنون در ابتدای راه هستیم. هر روز ورودیها به اورژانس بیمارستانها بیشتر میشود، اما ۸۰ تا ۹۰ درصد آنان علائمی مانند آنفلوآنزای خفیف یا سرماخوردگی دارند که با خود درمانی ساده در منزل میتوانند خود را درمان کنند. علیرضا زالی، فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در تهران، نیز گفت: پیک بیماری متأثر از رفتار مردم است. اگر مراودات غیر ضروری را به حد اقل نرسانیم و افراد بیمار از حضور در محیطهای اجتماعی خودداری نکنند، وضعیت بهبود پیدا نمیکند. وی با اشاره به سفرهای غیر ضروری گفت: با این رفتارهای پرخطر و انتقال و گسترش بیماری، کنترل شرایط خیلی سخت میشود. الآن وقت سفر نیست؛ این یک هشدار جدی بهداشتی است. متخصصان میگویند در روزهای آینده شدت این بیماری بیشتر نمایان خواهد شد و انتظار میرود با ورود به سال جدید، موارد ابتلا افزایش یابد. در عین حال، انتظار میرود موارد ابتلا در اردیبهشت به کمتر از فروردین برسد و در نهایت، اگر مردم به توصیه های بهداشتی توجه کنند، میتوان پیش بینی کرد که این بیماری در خرداد کنترل خواهد شد. در واقع، میتوان چنین تصور کرد که سه ماه حیاتی را برای عبور از بحران کرونا، پیش رو داریم.

* میانگین دوره نهفتگی "کووید-۱۹" ۵ روز است: یک مطالعه جدید از دانشکده بهداشت عمومی "جانز هاپکینز" تأیید کرده است که دوره نهفتگی کرونا-ویروس جدید بطور متوسط ۵.۱ است. شناخت دوره نهفتگی یک بیماری برای کنترل شیوع آن مهم است. دوره نهفتگی، مدت زمان میان قرار گرفتن در معرض ارگانیسم بیماریزا و بروز علائم در فرد میزبان است. این مطالعه همچنین نشان داد که ۹۷.۵ درصد از افراد آلوده به این ویروس، طی ۱۱.۵ روز شروع به بروز علائم میکنند. یادآوری این مطالعه به این معنا نیست که همه چیز بلافاصله پس از پنج روز کاملاً واضح باشد، بلکه در عوض به دوره قرنطینه دو هفته ای فعلی بعنوان یک زمان مطلوب برای قرنطینه کردن خود بعد از مشکوک شدن به قرار گرفتن در معرض ویروس اعتبار میدهد. * چگونه لباسهایمان را از کرونا دور نگه داریم؟ لباسهایی که بیرون از منزل میپوشیم، به دلیل تماس با سطوح مختلف، میتوانند کانونی برای تجمع ویروس کرونای جدید باشند. ویروس کرونا میتواند روی سطوحی مانند لباس (بطور کلی پارچه) بماند و از آن منتقل شود. اسپری کردن مواد الکلی بر روی لباسها توصیه نمیشود. همچنین، استفاده از سشوار برای از بین بردن ویروس روی لباسها بیتأثیر است. در صورت مواجهه با شخصی که علائم شبیه به بیماری کرونا دارد یا در صورت سفر به مناطق پرخطر مانند بیمارستانها، شهرهای پرخطر و نظیر آن یا مشاهده هرگونه خون و دیگر ترشحات بر روی لباس توصیه میشود که لباسها با آب گرم شسته و در نور آفتاب یا بر روی شوفاژ خشک شوند. در کل، رعایت عدم تماس با اشخاص و سطوح آلوده، مهمترین نکته ای است که باید رعایت شود. برای لباسهای روزانه و رفت و آمدهای معمول، نیازی به شستشوی روزانه لباسها نیست، ولی توصیه میشود لباسها در کمد یا فضایی جداگانه نزدیک در منزل نگهداری شوند. رعایت توصیه هایی مثل شستشوی دستها و استفاده از دستکش، پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه و عطسه و عدم تماس با افراد و سطوح، مهمترین اقدامات هستند. در لحظه اول ورود به منزل، دستکش و ماسک خود را به نزدیکترین سطل زباله در بسته بیندازید، سپس دستهای خود را با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه بشویید و سپس لباسهای خود را دربیاورید و در کمد یا فضایی جداگانه قرار دهید و پس از تعویض لباسها، مجدداً دستهای خود را با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه شستشو دهید.

* گلواژه: برای آگاهی از استعدادها و محدودیتهایتان، هیچ کس مناسبتر از خودتان نیست. پائولو کوئیلو 

 

...........فرهنگ و هنر

* با فرا رسیدن سال نو، شبکه های مختلف رادیو خود را آماده پذیرایی از مخاطبان این رسانه شنیداری میکنند. برنامه های نوروزی رادیو به نقل از روابط عمومی معاونت صدا، به این شرح است: برنامه "صبح عید با شما" در ایام نوروز از رادیو ایران، ساعت 9:30 به روی آنتن میرود. ایجاد فضایی شاد و نقد مسائل اجتماعی بوسیله هنرمندان صبح جمعه با شما به زبان طنز، از محورهای این برنامه است. "فرش بنفشه" از دیگر برنامه های این شبکه است که از شنبه تا جمعه و از ساعت 17:00 با موضوع ترویج مهربانی و نوعدوستی و ایجاد فضایی با نشاط و امیدبخش در ایام نوروز به روی آنتن میرود. رادیو جوان: "راهیان نور" مستندی در خصوص یادمانهای دفاع مقدس که به باز خوانی و روایت هشت سال دفاع مقدس میپردازد. این مستند هر روز ساعت 19 به سمع مخاطبان میرسد. "موج جوونی": این برنامه سفیر رادیو جوان است که در برهه های مختلف و در شرایط سخت و آسان در کنار جوانان ایرانی بوده است و با حضور در شهرهای ایران، فرصت دید و بازدید رادیویی را برای مخاطبانش در تمام ایران فراهم میکند. این برنامه ساعت 20 به روی آنتن میرود. "تازه شو": این برنامه فرصتی را فراهم میکند تا خانواده های ایرانی با توجه به قابلیتهای درون خانواده لحظات مفرحی را بسازند. این برنامه هر روز ساعت ۱۵ به روی آنتن میرود. - رادیو گفتگو: مجله صبحگاهی "شو پنجره بگشا" با هدف ایجاد فضای شاد و مفرح، تولید و پخش میشود. در این برنامه آیتمهای متنوعی مثل مسابقه های تلفنی با حضور دانشجویان و تهیه گزارشهایی با دانشجویان طراحی شده است. این برنامه هر روز از ساعت 10 تا 12 به سمع مخاطبان میرسد. برنامه "سلسله موی دوست" مستندی است بر محور حدیث «سلسله الذهب» با هدف تبیین «قول سدید» و گام برداشتن در مسیر توجه به معارف اهل بیت (ع). این برنامه هر شب ساعت 20 از روزهای پایانی ماه رجب شروع شده و تا نیمه شعبان برای مخاطبان تولید و پخش میشود. - رادیو پیام: در نوروز 99 برای اولین بار یک بخش 10 دقیقه ای با عنوان "ایران من" در ساعت 10:30 پخش میشود که روزانه با یکی از مراکز صدای استانها ارتباط استودیو به استودیو برقرار میشود. این برنامه با هدف تعامل بیشتر با استانها و اطلاع از برنامه ها و مراسم آنان پخش میشود. فضای مجازی و رادیو نمای شبکه هم در آن ساعت مبادرت به پخش عکسهای آن استان خواهد کرد. "ایران در سالی که گذشت" برنامه ای تولیدی است که به بررسی مهمترین رویدادهای سال 98 خواهد پرداخت. همچنین برنامه های "104 ثانیه" با موضوع بهار و نوروز تولید و پخش میشود. رادیو آوا ویژه برنامه تحویل سال را متناسب با حال و هوای شهادت امام موسی کاظم (ع) و آغاز سال پخش خواهد کرد. سایر بخشهای رادیو آوا نیز با پخش ترانه های نوروزی و مناسبتی در ایام نوروز به وظیفه انتقال پیام خود از طریق موسیقی خواهد پرداخت. - رادیو ورزش: "خیابان بهار، پلاک 92" برنامه ای است که در ایام نوروز از ساعت 9 از رادیو ورزش پخش میشود. این برنامه، با چهره های شاخص و مطرح ورزشی، نمایش و طنز گفتگو میکند و به معرفی اماکن تاریخی و جاذبه های گردشگری میپردازد. همچنین برنامه "عصر بهاری" از ساعت 17 با پخش قطعات نمایشی، گزارش از استانها، خاطرات نوروزی، معرفی کتاب و تغذیه در ایام نوروز برای علاقه مندان پخش میشود. رادیو سلامت: برنامه "بهارستان" هر روز ساعت 10 صبح به سمع مخاطبان میرسد. در این برنامه با بررسی اینکه چگونه در عید خوش بگذرانیم، همراه مخاطبان خواهد بود. "کافه 30" دیگر برنامه ای است که از این شبکه در جهت تبیین مهارتهای ارتباطی یا مهارتهای زندگی در شرایط مختلف، از ساعت 17 پخش میشود. رادیو فرهنگ: "ساز نوروز" مجله ای ادبی است که هر روز در ایام نوروز از ساعت 6:30 به سمع هموطنان خواهد رسید. این برنامه با استفاده از فضای نمایشی یک شهر فرهنگ رادیویی را به همراه پخش آیتمهای نوروزی، ایجاد خواهد کرد. "هفت سین" نیز ویژه سال تحویل، مروری بر تاریخ سال تحویل و آیینهای ایرانیان در هنگام تحویل سال نو خواهد بود. رادیو تهران: "تهران من" برنامه ای است که از ساعت 10 به روی آنتن میرود. در این برنامه با تأکید بر نشاط و دورهمیهای خانوادگی، بخشهایی از برنامه های طنز سالیان گذشته رادیو و تلویزیون، مسابقه و همچنین بررسی مهمترین تحولات سال برای مخاطبان پخش میشود. "پارک شهر" نیز با ایجاد فضایی شاد و مفرح در قالب مسابقه به منظور ایجاد سرگرمی، گفتگوهای شنیدنی و برقراری ارتباط با هنرمندان و دید و بازدید رادیویی دو خانواده به صورت تلفنی، برای شنوندگان نوروزی پخش خواهد کرد. رادیو معارف: "عطر صبح" در ایام نوروز، اعمال و فضایل ماه رجب و شعبان را با نگاهی به ضرورت استفاده بهینه از فرصتهای ایجاد شده در بهار را بیان و اعمال و فضایل ماه رجب و شعبان را بازگومی کند. این برنامه هر روز ساعت 6:45 به روی آنتن این شبکه میرود. "سلام بهار" با پویش #حال_خوب و با هدف ایجاد فضای پرنشاط معنوی و عبادی با رویکرد سبک زندگی اسلامی به روی آنتن میرود و راههای رسیدن به حال خوب را بازگو میکند. ساعت پخش این برنامه 9:30 است. رادیو نمایش: "آه به خاطر بلقیس" داستان سه دوست قدیمی است که در میان بازار چلوکبابی دارند. جمشید قصد ازدواج دارد و عاشق بلقیس شده و بارها به خواستگاری او میرود؛ ولی شرط بلقیس برای ازدواج، داشتن کارت پایان خدمت است. این نمایش رادیویی از ساعت 8:45 به روی آنتن میرود. "کافه سیار" نمایشی است که در آن بهار و نیما چند روز مانده به نوروز با هم ازدواج میکنند و فولکس پدربزرگشان را رنگ کرده و آن را مبدل به کافه ای سیار میکنند و در ایام نوروز برای ماه عسل به بندرعباس میروند. در مسیر خود با تبلیغات در فضای مجازی و جذب مشتری، هزینه سفر و زندگی خود را تأمین میکنند. این نمایش رادیویی از ساعت 6:15 پخش میشود.

 

...........ورزشی

* انتخاب رئیس جدید هیأت نابینایان اصفهان: مرضیه فرشاد، رئیس جدید هیأت نابینایان و کمبینایان استان اصفهان شد. مجمع انتخاباتی هیأت نابینایان اصفهان با حضور مدیر و معاون توسعه اداره کل ورزش و جوانان اصفهان برگزار شد. برای تصدی پست ریاست این هیأت، مرضیه فرشاد و ابوذر لطف ا... خواجو ثبت نام کرده بودند که پس از رأیگیری، مرضیه فرشاد با ۱۴ رأی از ۱۶ رأی مأخوذه بعنوان رئیس هیأت نابینایان اصفهان انتخاب شد. علیرضا امین آزاده، معاون توسعه ورزش اداره کل ورزش و جوانان اصفهان اظهار داشت: جای خوشحالی دارد که دوباره اداره کل ورزش و جوانان اصفهان در حوزه قهرمانی رتبه اول را با تلاش همه جامعه ورزش کسب کرده و امیدوارم این موفقیتها ادامه داشته باشد. دکتر سلطان حسینی، مدیر کل ورزش و جوانان نیز گفت: اگر افتخاراتی در هیأت نابینایان اصفهان کسب شده، حاصل تلاش سید اصغر فیاض، رئیس قبلی، همکارانش، مربیان و ورزشکاران است که جای تشکر دارد. وی افزود: ورزشکاران نابینا و کمبینا اسطوره های مقاومت هستند و از استقامت و بردباری آنها باید درس گرفت. در استان اصفهان این ورزشکاران در سطوح ملی و بین المللی افتخارات زیادی را آفریدند که به این قشر و جامعه ورزش تبریک میگویم. مرضیه فرشاد، رئیس جدید هیأت نابینایان اصفهان گفت: با توجه به سابقه کاری که دارم، میتوانم افراد نابینا را در شرایط بهتری قرار دهم. وی ادامه داد: یکی از کارهایی که امید به زندگی معلولان را زیاد میکند، ورزش است. معتقدم با توسعه کمی و کیفی ورزش میتوان معلولان را از خانه ها بیرون آورد و به آنها اعتماد به نفس داد. نابینایی جزو معلولیتهایی است که افراد در آن میتوانند با ورزش به زندگی امید پیدا کنند. فرشاد خاطرنشان کرد: امیدوارم بتوانم از تجربه مدیران قبلی استفاده کنم و وضعیت کیفی این ورزش را ارتقا بخشم. باید از اسپانسرهای قوی استفاده کنیم تا ورزش نابینایان را به مقامهای بالاتر برسانیم.

...........اطلاعرسانی

* به اطلاع خوانندگان روزنامه ایران سپید میرساند: به رسم هر سال، که در دوازدهمین ماه سال کهنه و در آستانه سال نو تقویم سال جدید از سوی مرکز رودکی چاپ و به مشترکان این روزنامه ارسال شد، تقویم سال 99 نیز با اندکی تأخیر، روز چهارشنبه ۲۱ اسفند به همراه روزنامه توزیع شد. تأکید میشود عزیزانی که جزو مشترکان ایران سپید نیستند، جهت دریافت تقویم سال جدید میتوانند به انجمنهایی که عضوشان هستند یا مرکز رودکی مراجعه کنند.

* گلواژه: قلب آدمها گاهی شکوه میکند؛ چرا که آدمها میترسند بزرگترین رؤیاهایشان را برآورده کنند؛ به این دلیل که فکر میکنند لیاقتش را ندارند یا اینکه نمیتوانند از عهده ی آن برآیند. پائولو کوئیلو

* گلواژه: زمینی که روی آن زندگی میکنیم، بهتر خواهد شد؛ اگر ما بهتر باشیم و بدتر خواهد شد، اگر ما بدتر باشیم. پائولو کوئیلو

 

 

 


 

 

Page Generated in 0/0061 sec