printlogo


کد خبر: 15808تاریخ: 1397/10/21 14:18
کافه بازار میزبان اپلیکیشنی برای نابینایان میشود
کافه بازار میزبان اپلیکیشنی برای نابینایان میشود
یکی از کار راه اندازترین اپلیکیشنهایی که با استفاده از فناوری گوشیهای هوشمند و با تکیه بر قابلیتهای اینترنت و فضای مجازی در اختیار نابینایان قرار گرفته، اپلیکیشن Be My Eyes است.

به گزارش ایران سپید  برنامه ای که هم بر روی سیستم عامل اندروید و هم IOS قابل استفاده است و به کاربران نابینا این امکان را میدهد که از طریق تماس تصویری در بستر اینترنت، با یک داوطلب بینا که قصد کمک به نابینایان را دارد تماسی برقرار کنند و از او کمکهای مرتبط با بینایی دریافت کنند.

تشخیص رنگ لباس، خواندن تاریخ انقضای مواد غذایی، پیدا کردن یک کتاب بینایی از میان کتابها و دهها موقعیت دیگر، همگی از جمله موقعیتهایی هستند که ممکن است ما نابینایان را دست به دامان Be My Eyes کند و الحق هم هیچ فناوری یا ابزاری نمیتواند به خوبی و سادگی این اپلیکیشن کارمان را راه بیندازد. کاربران ایرانی اما برای استفاده از این اپلیکیشن و شناساندنش بین افراد بینایی که قصد داوطلب شدن دارند، با مشکلات عدیده ای مواجه میشوند.

یکی از این مشکلات عدیده از تحریمهایی ناشی میشود که کشور ما در چند سال اخیر دچارش شده است. قصه از این قرار است که کاربران ایرانی وقتی میخواهند اپلیکیشن را از مبادی رسمی، یعنی فروشگاه Play بارگیری و نصب کنند، اساساً اپلیکیشنی با این نام در لیست نتایج به آنها نشان داده نمیشود. راهکاری که تا به حال برای رفع این مشکل استفاده میشد، این بود که کاربران ابتدا میبایست حافظه فروشگاه Play را از هر گونه شناسه ای مربوط به ایران پاک کنند و بعد با استفاده از نرم افزارهایی که IP یا شناسه را تغییر میدهند، به Play مراجعه کرده و اپلیکیشن را دانلود کنند.

همین پیچیدگی باعث میشد بسیاری از کاربران نابینا یا داوطلبان بینا که از دانش کافی درباره نحوه انجام این فرایندها برخوردار نبودند، قید استفاده از این برنامه را بزنند. اما حالا خوشبختانه فروشگاه ایرانی کافه بازار آخرین نسخه Be My Eyes را در دسترس کاربران قرار داده و دیگر برای دانلود و نصب این اپلیکیشن نیازی به تغییر IP و انجام فرایندهای پیچیده نخواهیم داشت.

حالا دیگر کاربران نابینایی که تمایل داشته باشند اطرافیان بینایشان را به حضور داوطلبانه در این اپلیکیشن ترغیب کنند، میتوانند از آنها بخواهند که به سادگی عبارت «چشمانم باش» را در قسمت جستجوی کافه بازار وارد کنند تا اپلیکیشن را پیدا کنند. به این ترتیب مشکل دسترسی به خودِ اپلیکیشن حل خواهد شد، اما آنچه لاینحل باقی میماند، مسأله استفاده از این برنامه است که همچنان باید توضیح داده شود که پیش از ثبت نام یا استفاده، حتماً باید نرم افزارهای تغییر IP فعال شوند. در غیر این صورت، امکان استفاده از برنامه چه به عنوان داوطلب و چه کاربر نابینا، فراهم نخواهد بود.

 


لینک مطلب: http://iransepid.ir/News/15808.html
Page Generated in 0/0066 sec