کد خبر: 19447
در دومین روز از هفته افراد دارای معلولیت انجام شد:
افتتاح نخستین نمایشگاه کشوری نقاشی افراد دارای معلولیت در فرهنگستان هنر
در این نمایشگاه بیش از ۳۰۰ اثر در معرض دید عموم قرار گرفته است که از میان ۱۶۰۰ اثر نقاشی انتخاب شده است.این آثار توسط دو گروه هنرمند زیر ۱۵ سال و بالای ۱۵ سال در شش طیف معلولیتی شامل سندروم داون،اتیسم،کم توانی ذهنی،معلولیت جسمی،حسی-حرکتی و همچنین سالمندان طراحی شده است.

به گزارش ایران سپید  "دکتر وحید قبادی دانا"در  در آیین افتتاح نخستین "نمایشگاه نقاشی افراد دارای معلولیت"، ضمن تبریک به مناسبت هفته جهانی افراد دارای معلولیت،گفت:آثار زیبایی که در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار دارد و از ابتدای ورود موجب وجد و نشاط می شود،حاصل سالها تلاش شبانه روزی این فرزندان،مربیان و خانواده های دلسوز و از جان گذشته ای است که با تمام وجود برای رشد و پرورش استعداد توانمندان عزیزمان تلاش کرده اند.

وی افزود: توانمندی این عزیزان باعث غرور و خوشبختی است و من دست اولیای آنان را می بوسم. خانواده هایی که نه تنها از داشتن این فرزندان نا امید نشده اند بلکه با عشق و امید و روحیه بالا تلاش کردند و این بچه ها را به جایی رساندند که باعث افتخار است و چه بسا فرزندانی که معلولیت هم ندارند اما این توانایی و هنر خاص را هم ندارند.

رییس سازمان بهزیستی کشور؛ گفت: معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی این زمینه را فراهم کردند که تلاش و هنر و توانمندی این عزیزان در تمام زمینه های هنری اعم از نقاشی،هنرهای تجسمی،تاتر و... به منصه ظهور گذاشته شود و مسئولان،مردم ،هنرمندان و ... این آثار را ببینند زیرا ممکن است ما در جامعه شرایطی داشته باشیم که آحاد جامعه با افراد داری معلولیت آشنایی نداشته باشند و فکر کنند یک فرد دارای معلولیت باید کنار گذاشته شود یا در خانه نگه داشته شود اما حضور موثر این افراد در جامعه موجب روحیه نشاط و شادی است.

وی افزود:رشد و بالندگی یک جامعه زمانی ممکن است که اقلیت جامعه را برجسته تر ببینیم. افراد دارای معلولیت در جامعه اولویت دارند و این موضوع نه در حد یک شعار بلکه باید تبدیل به شعوری شود که در لایه لایه های جامعه شکل بگیرد؛زیرا هدف و قول سازمانی ما این است که برای افراد دارای معلولیت زندگی مستقل در بستر خانواده و حضور موثر در فعالیت های اجتماعی  را برنامه ریزی کنیم و امیدواریم روزی شاهد مشارکت موثر عزیزان خودمان در حوزه های راهبردی و برنامه ریزی های کلان جامعه باشیم. 

قبادی دانا در پایان خاطر نشان کرد : لازم است در سیاست گذاری های کلان جامعه به افراد دارای معلولیت و خانواده های آنان توجه ویژه داشته باشیم زیرا  فشارهای اقتصادی و مشکلات تحریم  (که در حوزه تجهیزات توانبخشی نیز مشکلات زیادی برای آنان ایجاد کرده است) برای این عزیزان شدیدتر است و امیدوارم با مدیرت جهادی،همدلی،همکاری، گذشت ،صداقت و تلاش شبانه روزی زندگی بهتری برای همه مردم ایران و به خصوص افراد دارای معلولیت رقم بزنیم.

گفتننی است این نمایشگاه تا روز یکشنبه ۱۷ آذرماه جاری در "نگارخانه خیال شرقی" واقع در فرهنگستان هنر برپاست و از ساعت ۱۰ تا ۱۷ پذیرای علاقه مندان است./ بهزیستی 

 

Page Generated in 0/0054 sec