شناسه خبر: 7862 منتشر شده در مورخ: 1394/10/19 ساعت: 10:01 گروه: دانش و فن آوری  
هنر در دنیای نابینایان با چاپگرهای سه بعدی

هنر در دنیای نابینایان با چاپگرهای سه بعدی

جان اولسن، عکاس سابق مجله لایف شرکتی را به نام «3D photowors» تاسیس کرده است که هدف آن چاپ آثار هنری به صورت سه بعدی و در نتیجه قابل لمس شدن آنها است.

به گزارش ایران سپید به نقل از ایرنا پیشرفت فناوری چاپگرهای سه بعدی، درهای تازه ای را به روی افراد نابینا یا کم بینا باز کرده است، به طوری که آثار هنری به کمک این چاپگرها برای نابینایان 'ملموس' می شوند.

 

جان اولسن، عکاس سابق مجله لایف شرکتی را به نام «3D photoworks» تاسیس کرده است که هدف آن چاپ آثار هنری به صورت سه بعدی و در نتیجه قابل لمس شدن آنها است.

اولسن می گوید: این کار سه مرحله دارد. در مرحله اول، ما مشخصات یک عکس دو بعدی را به داده های سه بعدی تبدیل می کنیم. وقتی این اطلاعات به دست آمد، آن را به چاپگر سه بعدی می فرستیم. این دستگاه به عکس طول، عرض، عمق و همینطور بافت می بخشد و آن را به همان صورتی که در عکس آمده، به صورت سه بعدی چاپ می کند. از این طریق تصویر قابل حس کردن می شود.

این فناوری افرادی همچون 'رومئو ادمید' را که بینایی اش را در سن دو سالگی از دست داده است، قادر به تجربه دنیایی می کند که پیش از این برایشان ناشناخته بود.

ادمید می گوید: من مدرسه ای می رفتم که سایر دانش آموزان آن بینا بودند، بنابراین همیشه می دانستم که آنها چیزی را تجربه می کنند که من نمی توانم. دست زدن به آثار هنری ممنوع است، بنابراین من هیچ درکی از آنچه آنها از آن حرف می زدند، نداشتم.

او می گوید: در تمام زندگی من از آثار نقاشان مشهور و کارهایشان شنیده بودم. اما برایم همچون کلمه ها و عباراتی بودند که می توانستم آنها را بنویسم اما لزوما قابل تصور نبودند.

یکی دیگر از قابلیت های اشیای چاپ شده توسط این چاپگرهای سه بعدی این است که با لمس هر قسمت از تصویر (سه بعدی) صدایی برای فرد نابینا از مشخصات و مختصات آن بخش سخن می گوید. این کار به وسیله مجموعه ای از سنسورهای تعبیه شده در سطح اثر چاپ شده ممکن شده است.

اولسن که هفت سال زمان صرف توسعه این روش چاپ آثار هنری کرده، امیدوار است که با سرعت بیشتری به تولید آثار هنری سه بعدی بپردازد.

او می گوید: هدفم فراهم کردن امکان دسترسی نابینایان به دنیای هنر و عکاسی است. 285 میلیون نابینا و کم بینا در سراسر جهان زندگی می کنند. در نظر داریم این (چاپ آثار هنری به صورت سه بعدی) را در تمام موزه ها، مراکز علمی و موسسات مختلف در دسترس قرار دهیم.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *