شناسه خبر: 16235 منتشر شده در مورخ: 1397/11/18 ساعت: 11:39 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه پنجشنبه 18 بهمن 1397

روزنامه پنجشنبه 18 بهمن 1397

واریز عیدی مددجویان بهزیستی در بهمن ماه - اطلاعیه سازمان هدفمندی یارانه ها - کاهش ۷ درصدی کم وزنی کودکان زیر ۵ سال - از تکدیگری در لیبریا تا اجرا در «npr» - سه، چهار، هفت - فقط یک شغل دائمی به من بدهید «بخش پایانی» - کشمکش اینترنتی 2 همکلاسی - چاردیواری

روزنامه ایران سپید

پنجشنبه 18 بهمن 1397

1 جمادی الثانی 1440

7 فوریه 2019

سال بیست و سوم شماره 6070

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

سالروز پر پر شدن یاس بوستان پیامبر (ص) را به خوانندگان گرامی تسلیت گفته و ۲۲ بهمن، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی  را گرامی میداریم.

به اطلاع میرسانیم: به دلیل تعطیلی روز یکشنبه، هفته آینده روزنامه ایران سپید در روز یکشنبه منتشر نخواهد شد.

.........عناوین این شماره.......

یادداشت

واریز عیدی مددجویان بهزیستی در بهمن ماه 3

اطلاعیه سازمان هدفمندی یارانه ها

کاهش ۷ درصدی کم وزنی کودکان زیر ۵ سال 5

از تکدیگری در لیبریا تا اجرا در «npr» 7

سه، چهار، هفت

فقط یک شغل دائمی به من بدهید «بخش پایانی»

کشمکش اینترنتی 2 همکلاسی

چاردیواری

...............یادداشت

* نه مبالغه است و نه اغراق که قول صحیح خداوند است و تمام ابناء بشر باید بدانند و اگر خود را به نادانی بزنند، انتظار رحمت الهی را نباید داشته باشند. این گفته صریح خداوند است که اگر تو نبودی، بشر نبود و علت وجودی انسانهای روی زمین، وجود مبارک توست که همچنان ذرات وجودت لامکان و بیزمان جاریست تا مبادا محبانت از راه درست بلغزند و از جرگه شفاعتخواهان روز محشر جدا افتند. آری نه اغراق است و نه مبالغه که مژه زمین و آسمانها جاروکش خاک قدوم تو هستند و مفتخر به این فراشی مبارک. چه مرحمتی از این بالاتر که هماره در گردش روزگار نام تو بر زبانها جاریست و راه تو همچنان ممدود. چنانکه فرزند برومندت بعد از ۱۴ قرن ریشه ظلم را برکند و اثبات کرد که از کوثر ذریه تو جرعه جرعه نوشیده تا فریاد عدالتخواهی سر دهد و لرزه بر اندام دژخیمان اندازد.

............ویژه

* واریز عیدی مددجویان بهزیستی در بهمن ماه: مدیر دفتر بودجه سازمان بهزیستی کل کشور از احتمال پرداخت عیدی مددجویان بهزیستی در بهمن ماه خبر داد. سعید ابراهیمی در گفتگو با ایران سپید از پرداخت عیدی مددجویان در بهمن ماه خبر داد و گفت: «همچون سالهای گذشته تلاش میکنیم عیدی مددجویان این نهاد حمایتی را همزمان با پرداخت مستمری در بهمن ماه به حسابشان واریز کنیم. اگر به موقع بودجه مورد نیاز این امر از سوی خزانه داری کل کشور، سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور اقتصاد و دارایی تخصیص یابد، عیدی مددجویان در بهمن واریز خواهد شد.» وی در پاسخ به این سؤال مبنی بر اینکه آیا امسال مبلغ عیدیها افزایش پیدا خواهد کرد یا نه؟ بیان کرد: «به طور معمول پرداخت عیدی معادل یک پایه مستمری برای هر مددجوست؛ یعنی اگر مددجوی تک نفره 53 هزار تومان دریافت میکند، 53 هزار تومان هم عیدی برایش واریز خواهد شد.»

 

..............سیاسی

* اطلاعیه سازمان هدفمندی یارانه ها. در اطلاعیه سازمان هدفمندی یارانه ها آمده است: سامانه ثبت نام و اعلام نیازمندی یارانه نقدی به نشانی yaraneh.com که اقدام به دریافت اطلاعات هویتی شهروندان همچون کد ملی سرپرست خانوار، تعداد اعضای خانوار، میزان درآمد و همچنین اطلاعات کارت بانکی که مشتمل بر شماره کارت، شماره حساب، رمز دوم، تاریخ انقضای کارت و کد اعتبارسنجی (cvv2) را میکند و پیامکهای ارسالی از شماره 5000145 جعلی است. در این اطلاعیه تأکید شده که سامانه مذکور هیچ گونه ارتباطی با سازمان هدفمندی یارانه ها و پرداخت یارانه ندارد. * زنگنه، وزیر نفت گفت: ماهی ۲۰۰ میلیون دلار گاز به عراق صادر میکنیم، پولش را نمیدهند، میگویند ایران تحریم است،  ۲ میلیارد دلار از عراق بابت گاز و برق طلب داریم، همان را هم نمیدهند. هیچ کس حاضر نیست خودش رو فدای ما بکنه. هر کشوری فقط به فکر خودشه.

.............بهداشت و سلامت

* کاهش ۷ درصدی کم وزنی کودکان زیر ۵ سال: مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت از اجرای قانون افزودن ید به نمک خوراکی در تمامی کارخانجات تولید کننده نمک و پوشش ۹۸ درصدی مصرف نمک یددار برای پیشگیری و کنترل عوارض کمبود ید، خبر داد و افزود: اجرای برنامه مداخله ای بین بخشی کاهش سوء تغذیه کودکان، منجر به کاهش ۶۵ درصدی کم وزنی و کاهش ۷۰ درصد کوتاه قدی در کودکان زیر ۵ سال کشور شده است. عبد اللهی ادامه داد: توزیع رایگان ریزمغذیها برای گروههای آسیب پذیر، اجرای برنامه مکمل یاری ویتامین A در استانهای مواجه با کمبود شدید شامل سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمان و هرمزگان به منظور پیشگیری کمبود ویتامین A،  اجرای طرح غنیسازی شیر با ویتامین D برای پیشگیری از عوارض و پیامدهای ناشی از کمبود این ویتامین، از دیگر اقدامات وزارت بهداشت بوده است. * مکملهای خوراکی در پیشگیری از زوال عقل بیتأثیرند: متخصصان انگلیسی در بررسیهای خود سه آنتی اکسیدان ویتامین C، A و بتاکاروتن را مورد بررسی قرار دادند. همچنین تأثیر ویتامین D، کلسیم، مکملهای روی، مس، سلنیوم و ویتامینهای B یا در ترکیب آنها با آنتی اکسیدانها و مواد معدنی مقایسه شد. در این بررسیها هیچ مدرک و دلیلی مبنی بر اثربخش بودن مصرف مکملها و ویتامینها در پیشگیری از زوال عقل به دست نیامد.

* بسیاری از کودکانی که بیش از اندازه خمیر دندان مصرف میکنند، در معرض ریسک بالا «فلوئوروزیس دندانی» در سنین بالاتر قرار دارند. فلوئوروزیس دندانی، تغییر رنگ شدید دندانها به دلیل قرارگیری بیش از اندازه در معرض فلوراید در هشت سال اول زندگی است. فلوراید ماده معدنی موجود در آب و خاک است. فلوراید به آب آشامیدنی، خمیر دندان، دهانشویه ها و سایر محصولات افزوده میشود. مصرف بیش از اندازه فلوراید در زمان تشکیل دندان منجر به پوسیدگی، بدشکلی یا فلوئوروزیس دندانی میشود.

.............از شش نقطه جهان

* از تکدیگری در لیبریا تا اجرا در «npr»: وبلاگ شخصیشان را که باز میکنی, اولین چیزی که جلب توجه میکند, جمله ایست که بر بالای وبلاگ نقش بسته است: «موسیقی زیبای آفریقایی برای روحتان مفید است». «Ijenneh», نام گروهی است که همه عواملش نابینا هستند و عموماً موسیقی رگِی را که از سبکهای مرسوم و پر طرفدار در قاره سیاه است، اجرا میکنند. اعضای گروه همگی از دروازه غربی آفریقا, کشور جنگزده لیبریا آمده اند و تلاش میکنند با زبان موسیقی, صلح و آشتی را در جهان فریاد بزنند. «lasana kanneh» کسی است که سالها پیش این گروه را در مانروویا، پایتخت لیبریا تأسیس کرده است. در ابتدا این نابینایان در خیابانهای قحطیزده و ویران پایتخت ساز میزدند تا بتوانند لقمه نانی به دست آورند و از گرسنگی نمیرند. لسانا درباره وضع زندگی خود در لیبریا میگوید: نابینا به دنیا آمدم و برای یک انسان ساکن در لیبریا همین کافی بود که به کلی از سوی جامعه ترد شود. خانواده ام چند سالی بیشتر از من نگهداری نکردند و سر انجام روزی فرا رسید که فهمیدم در مدرسه نابینایان مانروویا، به حال خود رها شده ام. یکی از مبلغان مذهبی مرا به خانه اش برد و در کنار همه آموزشها، موسیقی را هم در برنامه آموزشی من گنجاند. بزرگتر که شدم، مجبور شدم برای امرار معاش، در خیابانها ساز بزنم و گدایی کنم. روزی را به خاطر میآورم که در گوشه ای از خیابان نشسته بودم که سربازی بالای سرم آمد و لوله تفنگ را روی پیشانیم گذاشت و خطاب به من گفت: کسی از بودن تو خوشحال یا از مرگت ناراحت نمیشود. جز زحمت چیزی برای جامعه نداری. بنا بر این بهتر است بمیری. در همین لحظه بود که خداوند به داد من رسید و افسر مافوق سرباز سر رسید و به او دستور داد که مرا به حال خودم بگذارد. لسانا میگوید: از این دست اتفاقها زیاد برایم رخ داده است. روزگاری گروهی ده نفره از مردان و زنان نابینا را گرد هم آوردم و یک گروه آکاپلا «موسیقی بدون ساز» راه اندازی کردم. غم نان وادارمان میکرد در مدح گروههای مختلف متخاصم در لیبریا آواز بخوانیم. اما بالاخره جنگ وادارم کرد کشورم را رها کنم و به همراه سایر دوستانم به آمریکا مهاجرت کنم. لسانا به کمک شش نفر از اعضای گروه که توانسته بودند با او به آمریکا مهاجرت کنند، فعالیت گروهی را با نام «ijenneh» آغاز کرد. آنها به زودی توانستند به شهرتی جهانی دست پیدا کنند. به طوری که تا کنون توانسته اند در 46 ایالت آمریکا کنسرت اجرا کنند. اجرا در شبکه های رادیویی و تلویزیونی نظیر «npr» و «VOA» از دیگر افتخارات این گروه است. لسانا اما اجرای کنسرت در شهر نشویل آمریکا و در مقابل بیش از 20 هزار تماشاچی را بزرگترین افتخار گروه میداند. اعضای این گروه، بخش اصلی درآمد حاصل از کنسرتهایشان را صرف انجام امور خیریه و بهبود کیفیت زندگی نابینایان در لیبریا میکنند.

* گلواژه: بیان پرسشی بجا، یعنی به نیمه راه خردمندی رسیدن. فرانسیس بیکن

 

.............سه، چهار، هفت

* موضوعی که در طول این سالها لاینحل مانده، نحوه برنامه ریزی دبیرخانه جشنواره فیلم فجر در خصوص نمایش فیلمهای کاخ جشنواره است. در بعضی دوره ها، فیلمهایی که به نظر پر سر و صدا میآیند، در آخرین سآنس نمایش داده میشوند و در بعضی دوره ها، فیلمهای به ظاهر پر سر و صدا در سآنس وسط اکران میشوند. دوره هایی هم اولین سآنس، به فیلمهای مثلاً جنجالی اختصاص مییافت. البته که سابقه فیلمسازی کارگردان آن نوع فیلمها، عنوان جنجالی یا پر سر و صدا را به خود اختصاص داده و باعث پر رونق شدن بازار جشنواره شده. جالب اینکه وقتی به تماشای آن فیلمها –مخصوصاً در سآنس پایانی- هر شب مینشینی، میبینی به آن همه تعریف و هیاهویی که پیرامونش صورت گرفته، نمی ارزد. یکی از این فیلمها که فکر میکردیم فیلم قابل توجهی باشد، «مردی بدون سایه» آخرین ساخته علیرضا رئیسیان بود. مخصوصاً که در آخرین سآنس ششمین روز از جشنواره برای اهالی رسانه نمایش داده شد، این تصور را به وجود آورد که حتماً فیلم قابل قبولی خواهد بود، اما چنین نشد.

بنا بر آنچه پیرامون این فیلم اعلام شده بود، قصه فیلم به ماجرای قتلهای زنجیره ای اشاره میکند و ابعاد آن اتفاقات را به تصویر میکشد. حال آنکه داستان اساساً تم دیگری داشت و کوچکترین ارتباطی با قتلهای زنجیره ای نداشت. از دیگر سو، کارگردان موفق نشده بود منظوری که در فیلمنامه داشت، به شکلی هنرمندانه نشان دهد و عملاً علامت سؤالهای زیادی در ذهن بیننده ایجاد کرد؛ مخصوصاً پایان باز فیلم. علیرضا رئیسیان در نشست خبری بعد از نمایش فیلم از پایانباز بودن فیلمش دفاع کرد: «یک جمله معروف وجود دارد که میگوید: هر اثر هنری در ذهن مخاطب کامل میشود. به تعداد کسانی که فیلم را میبینند، دیدگاه مختلف وجود دارد. البته به نظرم این گونه نیست که فیلمی که بین خیال و واقعیت حرکت میکند، گنگ باشد و به نظرم برای خیلیها روشن بوده است و این را از خیلیها شنیده ام.» صرفنظر از اینکه دیالوگهای فیلم گنگ یا واضح بوده، کارگردان در بیان مقصود خود که عبارت از به تصویر کشیدن عواقب ناگوار سوء ظن در خانواده هاست، داستانی دوپاره روایت کرد یا حد اقل داستان را نتوانست یکدست درآورد.

فیلم داستان ماهان کوشیار با بازی علی مصفا را که مستندساز است، روایت میکند. او فیلمی درباره خشونت علیه زنان با موضوع سوء ظن ساخته، اما تا قبل از اخذ مجوز یکی از دوستانش فیلم را در سایتهای مختلف بارگذاری کرده و همین موضوع باعث اخراج ماهان از محل کارش شده است. او در ادامه، اسیر سوء ظنی که روایتش کرده میشود. علی مصفا، لیلا حاتمی، امیر آقایی، نادر فلاح، فرهاد اصلانی و نسیم ادبی از بازیگران اصلی فیلم هستند.

* گلواژه: بد گمانی در افکار انسان مانند خفاش در میان پرندگان است که همیشه در سپیده دم یا هنگام غروب که نور و ظلمت به هم آمیخته است، بال فشانی میکند. فرانسیس بیکن

.............ورزشی

* فقط یک شغل دائمی به من بدهید «بخش پایانی»: در شماره قبلی از افتخارات محمد دلیر، شناگر نابینا و اینکه به چه شکل وارد دنیای حرفه ای شد برایتان نوشتیم. دارنده مدال برنز بازیهای آسیایی 2010 گوانژو چین با وجود تمرینات مکرر و دشواری که برای رقابتهای آسیایی 2014 اینچئون کره جنوبی انجام داده بود، به دلیل برخی مشکلات پزشکی که برطرف نشد، تنها پنج روز مانده به اعزام، از کاروان ایران در آن رقابتها جا ماند. هنگامی که دلیر گفت 25 ساله است، گفتم چه خوب! هنوز فرصت زیادی برای کسب مدال دارید، اما او به تلخی گفت: امیدی به ادامه شنا ندارد. وی نیاز اصلیش را شغل دانست و اظهار داشت: در شهر خنج، مربی آموزشی شنا بودم، اما به دلیل حضور مستمر در اردوها و تمرینات حرفه ای، متأسفانه از محل کارم اخراج شدم و در حال حاضر بیکارم. این قهرمان ملی با بیان اینکه اگر وضعیت به همین صورت ادامه یابد، ناگزیر است ورزش حرفه ای را رها کند، افزود: ای کاش مسئولان در این مدت سراغی از من گرفته بودند یا حتی حمایت کننده مالی (اسپانسر) معرفی میکردند! نایب قهرمان شنای کمبینایان جهان ادامه داد: سرمایه کار من فقط 20 میلیون تومان بود که همه آن را خرج تمرین شنا و رفت و آمد کردم و از ورزش قهرمانی هم اکنون تنها 400 هزار تومان برایم باقی مانده است. برای هیچ یک از مدالهای کشوری جوایز نقدی دریافت نکرده ام، من عاشق شنا هستم و هرچه کرده ام برای خوشحالی خانواده ام، خودم و مردم بوده است. هیچ انتظاری جز کمی حمایت ندارم. وی با بیان اینکه هیچ حمایتی حتی برای اجاره استخر از او نشده است، اظهار داشت: دغدغه های معیشتیم زیاد است و با توجه به وضعیتم و اینکه در شهرستان هستم، امکاناتمان بسیار اندک است و رفت و آمد به تهران نیز برایم دشوار است. از دیگر سو فدراسیون هم اردوهای آمادگی بسیار کمی برای ما برگزار میکند. وی درباره وضعیت شغل مربیگری شنا به صورت آزاد گفت: این شغل فصلی است و معمولاً در تابستان رونق بیشتری دارد، هیأت شنای شهرستان جهرم هم توانایی بسیار اندکی برای پرداخت دستمزد به مربیانش دارد. این شناگر جهرمی با ابراز ناراحتی و تأسف شدید برای از دست دادن رقابتهای پارا آسیایی 2018 جاکارتا بیان داشت: خرداد 97 با ارتقای رکورد ایران در رقابتهای بین المللی معلولان در آلمان توانستم به مسابقات پارا آسیایی جاکارتای اندونزی وارد شوم، اما به دلیل دغدغه های معیشتی و عدم برنامه ریزی مناسب تمرینی، متأسفانه در رده بندی (رنکینگ) یک درجه افت کردم و مسئولان هم مجدداً برای این رقابتها از من رکوردگیری نکردند و به همین سبب از این بازیها جا ماندم. متأسفم که فرصت مجدد برای رکوردگیری در اختیارم قرار نگرفت. این ورزشکار جهرمی در پایان بر حمایت مسئولان از نابینایان تأکید کرد و افزود: ما فقط به شغلی دائمی برای پشتوانه امرار معاش و ادامه ورزش حرفه ای نیاز داریم.

 

.............حوادث

* کشمکش اینترنتی 2 همکلاسی: دختر دانشجو وقتی فهمید همکلاسیش قصد دارد با پسر مورد علاقه او دوست شود، در اقدامی انتقام جویانه عکسهای وی را با عناوین مستهجنی در اینستاگرام منتشر کرد. دختر جوان وقتی عکسهایش را در فضای مجازی دید در شکایت به پلیس فتای همدان گفت: همکلاسیم با کپی برداری عکسهایم از صفحه شخصی اینستاگرام اقدام به انتشار آن در صفحه دیگری با عناوین مستهجن کرده است. رئیس پلیس فتای استان همدان به ایرنا گفت: پس از تحقیقات پلیسی دختر مورد نظر شناسایی و دستگیر شد و در بازجوییها گفت: وقتی فهمیدم این دختر قصد دارد با پسر مورد علاقه من دوست شود، برای انتقام این کار را کردم.

* ترفند پسر عاشق برای ورود به خوابگاه دختران: پسر جوان برای ملاقات با دختر مورد علاقه اش در یک خوابگاه دانشجویی در ارومیه مجبور به پوشیدن لباس دخترانه شد. این پسر جوان چند روز پیش در حالی که خود را به شکل دختران درآورده بود، با استفاده از غفلت سرپرست ساختمان وارد خوابگاه شد و پس از چند ساعت در تاریکی شب به همراه دختر مورد علاقه اش از خوابگاه بیرون رفت. این پسر جوان که اهل یکی از شهرهای شمالی کشور است، با هماهنگی دختر دانشجوی همدانی به نام سمانه وارد خوابگاه شده بود که پس از چند ساعت سرپرست خوابگاه متوجه حضورش شد و جوان دخترنما هم با چاقویی که همراه داشت، تهدیدش کرد و سپس همراه با دختر مورد علاقه اش شبانه از خوابگاه گریخت. * دزدی از مسجد: دوشنبه 15 بهمن مأموران کلانتری مجیدیه در جریان سرقت ناکام یک کیس رایانه ای در یکی از مسجدهای محل قرار گرفتند. به دنبال اعلام این خبر بلافاصله وارد عمل شده و در بررسیها مشخص شد سه پسر 15 ساله هنگام برگزاری مراسم ختم، وارد مسجد شده و کیس رایانه را به سرقت برده اند که توسط افرادی که در مراسم حضور داشتند به دام می افتند.

 

..........چاردیواری

* با عرض سلام و تبریک ایام دهه فجر و 22 بهمن ماه، سالروز پیروزی انقلاب شکوه مند اسلامی و تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه (س) به سراغ تماسها و پیامکهای شما عزیزان میرویم. نخست خانم مرادی از تهران که ضمن تبریک ایام دهه فجر به همه خوانندگان از گزارش مربوط به چگونگی استفاده از استخرهای شهرداری تشکر کردند، اما آقای مرادی از بهبهان ضمن درخواست توزیع سریعتر تقویم 98 خواهان چاپ تقویم کوچک قابل حمل در کیف عزیزان نابینا شدند که در گذشته نیز دو نوع تقویم چاپ میشد. اینکه تا چه حد میتوان تقویم جیبی بریل چاپ کرد، پاسخی است که دوستان امور چاپ کتب و تقویم بریل در مرکز رودکی از آن آگاه هستند. آقای علی همتی از مرند گذشته از درخواست تقویم، در مورد سبدهای حمایتی کالا پرسیده اند که خانم جعفری، خبرنگار این حوزه در صدد انجام مصاحبه ای با معاونت رفاهی وزارت تعاون هستند، ولی وعده این دو سبد داده شده است. در خصوص درخواست چاپ مطلب آموزشی و تعامل صحیح برخورد با افراد نابینا باید گفت دوست عزیز! در صورت چاپ این مطلب نیز قاعدتاً باید افراد غیر نابینا بخوانند تا بر رفتارشان تأثیر بگذارد؛ چاپ آن در روزنامه بریل در این خصوص گشایشی ایجاد نمیکند. جناب آقای حضوری از شاهرود از توزیع وسایل کمک زیستی نابینایان فاقد گویش زبان فارسی گله کردند و خواهان حمایت مسئولان ذیربط از تولید و توزیع وسایلی مانند ساعت و ماشین حساب گویا با گویش فارسی شدند که قطعاً هم پیشنهاد و انتظار درستی است. گفتنی است که متأسفانه امر توزیع وسایل توانبخشی نابینایان و کمبینایان با مشکلات متعدد رو به روست که علیرغم پیگیریهای به عمل آمده، بسیار کند متحول میشود. آقای سیادتی ضمن تشکر از نمایش اختصاصی فیلم تختی برای نابینایان در روز جمعه گذشته خواهان استفاده از برنامه های تئاتر و موسیقی این ایام با تسهیلات حمایتی مانند تخفیف شده اند که قطعاً مد نظر خواهد بود. آقای امین درخشان از شیراز در مورد افزایش مستمری در سال آینده جویا شدند که این کار صورت خواهد گرفت. خانم ملیحه چراغی از دریافت یارانه توسط مددجویانی از سازمان بهزیستی خبر دادند که به گفته ایشان شاغل هستند و حقوق دریافت میکنند. در این خصوص باید بگویم یارانه فقط به مستمری بگیران سازمان تعلق نمیگیرد و به حقوق بگیرانی که زیر سه میلیون تومان حقوق دریافت میکنند پرداخت میشود. لذا متوجه اصل اعتراض ایشان نشدم. مگر منظورشان مستمری باشد. آقای قربانی از امکان وارد کردن گوشیهای ترکیبی دکمه ای لمسی برای عزیزان نابینا با ارز دولتی از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر دادند که قطعاً در این خصوص پیگیر و جویا خواهیم شد. دوست عزیزی از جنس روکش پلاستیکی روزنامه گله کردند که فکر میکنم برای حفاظت از روزنامه کفایت میکند، اما اینکه دوستان از این روکشها چه استفاده های دیگری میکردند، نمیدانم. تا گفتگویی دیگر، ایام به کام 

 

 

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *