شناسه خبر: 15641 منتشر شده در مورخ: 1397/10/11 ساعت: 08:49 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه سه شنبه 11 دی 1397

روزنامه سه شنبه 11 دی 1397

امسال جمعیت مستمری بگیران بهزیستی ۸۳ درصد اضافه شد - مجمع اصلاحطلبان تشکیل میشود - کشف ۴.۴ میلیون قلم کالای قاچاق سلامت - بعد از دو دهه اتفاق افتاد: اوهام در بازار رسمی موسیقی ایران - اسامی نفرات اولین اردوی اسکی معلولان - سارق تحصیلکرده آرم خودرو میدزدید

روزنامه «ایران سپید»

سه شنبه 11 دی 1397

24 ربیع الثانی 1440

1 ژانویه  2019

سال بیست و سوم شماره 6038

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

آغاز سال نو میلادی مبارک باد

.........عناوین این شماره.......

امسال جمعیت مستمریبگیران بهزیستی ۸۳ درصد اضافه شد 2

مجمع اصلاحطلبان تشکیل میشود 4

کشف ۴.۴ میلیون قلم کالای قاچاق سلامت 11

بعد از دو دهه اتفاق افتاد: اوهام در بازار رسمی موسیقی ایران 13

اسامی نفرات اولین اردوی اسکی معلولان 16

سارق تحصیلکرده آرم خودرو میدزدید

 

............ویژه

* امسال جمعیت مستمریبگیران بهزیستی ۸۳ درصد اضافه شد: معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: طی ۹ ماهه امسال تعداد ۴۷۹ هزار خانوار به آمار مستمریبگیران اضافه شده است که این رقم رشد ۸۳ درصدی را نسبت به ابتدای سال ۹۷ نشان میدهد. حسین نحوینژاد گفت: با هدف تأمین مسکن برای معلولان و مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور در طول سالهای اخیر و با در نظر گرفتن الگوی مسکن حمایتی نسبت به تأمین و واگذاری مسکن با مشارکت خیران، گروههای هدف و تأمین منابع مورد نیاز اقدام شده است. وی ادامه داد: در همین زمینه تا پایان سال گذشته ۹۵هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی به گروههای هدف واگذار و ۵۲هزار و ۹۹۵ واحد در دست ساخت بوده است. معاون توانبخشی بهزیستی کشور گفت: پیشبینی میشود تا پایان امسال حدود ۱۰هزار واحد مسکونی تحویل مددجویان تحت پوشش بهزیستی شود. نحوینژاد در زمینه تأمین مسکن برای خانوارهای دو معلول به بالا هم گفت: برای ۱۱ هزار و ۳۰۰ واجد شرایط با همکاری بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و خیران مسکن‌ساز ۴۵۰۰ واحد تاکنون تحویل داده شده است. وی تصریح کرد: تحویل ۴۵۰ هزار واحد مسکونی برای خانواده‌های تکمعلول و زنان سرپرست خانوار هم در برنامه وجود دارد. وی افزود: با توجه به تعداد خانواده‌های نیازمند حمایت در طول سالهای اخیر تلاش مضاعف برای پوشش خانواده‌های بیشتر و نزدیک کردن به اهداف قانونگذاری به لحاظ تأمین مستمری با میزان ۲۰ درصد حد اقل دستمزد مصوب شورای عالی کار (ماده ۹۴) قانون برنامه ششم صورت گرفته است و اکنون به یک میلیون و ۴۶ هزار و ۲۰۸ نفر مستمری ماهانه پرداخت میشود. نحوی نژاد گفت: طی ۹ ماهه سال جاری تعداد ۴۷۹ هزار خانوار به آمار مستمریبگیران اضافه شده که این رقم رشد ۸۳ درصدی را نسبت به ابتدای سال ۹۷ نشان میدهد.

 

............سیاسی

* مجمع اصلاحطلبان تشکیل میشود. میرلوحی از اعضای شورای عالی سیاستگذاری اصلاحطلبان از تغییر نام «پارلمان اصلاحطلبان» به «مجمع اصلاحطلبان» خبر داد و گفت: این مجمع قرار است حزبی فراگیر باشد که تمامی احزاب و گروه های مختلف اصلاح طلب را در برگیرد.

* به دنبال پخش صحنه های رابطه جنسی در یک فیلم سینمایی و عدم حذف آنها، چند کارمند شبکه استانی کیش برکنار شدند و مدیر شبکه کیش صداوسیما نیز عذرخواهی کرد. در یکی از شبهای گذشته فیلمی سینمایی از شبکه کیش پخش شد که متأسفانه در بخشی از آن، صحنه‌های مبتذل این فیلم حذف نشده بود.

* سالک، عضو کمسیون فرهنگی مجلس: ما نمیتوانیم با وجود فساد‌هایی که در تلگرام و پیامرسان‌های مشابه است تا آخر منتظر باشیم که «تلگرام باشد و ما هم باشیم» و باید روزی فعالیت تلگرام و اینستاگرام به اتمام برسد.

 

............بهداشت و سلامت

* کشف ۴.۴ میلیون قلم کالای قاچاق سلامت: مدیر کل دفتر بازرسی و امور حقوقی سازمان غذا و دارو گفت: بیشترین ارزش ریالی قاچاق کالاهای سلامت محور در حوزه مواد غذایی و آشامیدنی بوده و بیشترین تنوع اقلام در بخش دارویی است. شهریار اسلامیتبار افزود : مجموع اقلام قاچاق کشف شده در سال ۲۰۱۸ به بیش از ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار قلم میرسد که در این بین دارو با ۵۲ درصد بیشترین تنوع اقلام قاچاق را در حوزه کالاهای سلامتمحور داشته و در مواد غذایی و آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی و تجهیزات پزشکی به ترتیب ۱۲، ۲۰ و ۱۶ درصد بوده است.  به گفته وی، مقابله با تبلیغات غیر مجاز کالاهای سلامتمحور در سایتهای اینترنتی و شبکه های ماهواره ای فارسی زبان و معرفی به دادسرای جرایم رایانه ای ناحیه ۳۱ تهران برای تبلیغ و عرضه ۱۹۴ قلم کالای غیرمجاز از طریق ۱۶۵ سامانه پیامکی صورت گرفته است.

* تأثیر خواب کودکان بر سلامت آنان: خواب منظم و کافی در دوران کودکی باعث میشود کودکان در سنین نوجوانی شادتر و از وزن ایده‌آلی برخوردار باشند. بر اساس بررسیها، کودکانی  که در سن ۹ سالگی برنامه خواب منظمی ندارند در سن ۱۵ سالگی خواب کمتری دارند. * بزرگترین مرکز دیالیز شمال کشور ساخته میشود: رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل از ساخت بزرگترین مرکز جامع دیالیز شمال کشور در بابل خبر داد. جلالی گفت: این مرکز با 100 تخت و طبق استانداردهای روز دنیا و در 3 طبقه ساخته خواهد شد. وی تصریح کرد: با افتتاح این مرکز، دانشگاه علوم پزشکی بابل به استانداردهای جهانی که نسبت 4 بیمار دیالیزی به یک تخت در دو شیفت بوده خواهد رسید. * آمار سوختگی سالانه ایرانیها: یک کارشناس در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از سوختگی سالانه 180 هزار ایرانی بر اثر تماس با آتش خبر داد. دکتر رامین رضایی افزود: از این تعداد متأسفانه سالانه سه هزار نفر جان میبازند.

............آهنگ و درنگ

* بعد از دو دهه اتفاق افتاد: اوهام در بازار رسمی موسیقی ایران: آنهایی که علاقمند موسیقی راک باشند حتماً سالهای پایانی دهه هفتاد را به خاطر میآورند. سالهایی که یک اتفاقِ گوشنواز، همه طرفداران این سبک موسیقایی را به آینده مدل فارسی آن امیدوار کرده بود. بعد از حدود دو دهه، صدای گیتار الکتریک و درامز، در قالبی غیر از موسیقی پاپ به گوش میرسید. «اوهام»، نام اولین گروهی بود که بعد از سالیان طولانی در سپهر موسیقی ایرانی به عنوان یک گروه با محوریت سبک راک، خود را به مخاطبانش عرضه کرد. آنها بر اساس علاقه فردی و شاید هم اندک امیدی به دریافت مجوز، بر خلاف رسم مألوف گروههای راک در دنیا، اشعاری از مولوی و حافظ را برای خواندن برگزیده بودند اما حتی با وجود نگاه مثبتِ آن روزهای وزارت ارشاد به گروههای جدید و انتخاب شعر از میان اشعار بزرگان شعر کلاسیک، اوهام از دریافت مجوز باز ماند. سالها گذشت و حتی چندین گروه راک دیگر هم مجوز آلبوم و اجرا دریافت کردند اما درخواست مجوز اولین گروه راک ایرانی همچنان روی میز مسؤولین ماند و خاک خورد. حالا اما بعد از بیست سال، به شکل کاملاً اتفاقی مجوز آلبوم گروه صادر شده است. این مجوز، برای آلبوم «نهال حیرت» است که گروه در همان دو دهه پیش آن را به شکل رایگان و از طریق اینترنت به مخاطبان عرضه کرده بود اما حالا آنها خواهند توانست این آلبوم را در بازار رسمی موسیقی در اختیار علاقمندان قرار دهند. بابک ریاحیپور، نوازنده گیتار باس و از اعضای مؤسس گروه اوهام در گفتگویی با هنر آنلاین، ماجرای دریافت مجوز را اینگونه شرح میدهد: «سبک موسیقی گروه اوهام تلفیقی از راک و موسیقی ایرانی به همراه اشعار حافظ و مولوی است. گروه ما در سال 1378 با سه عضو اصلی شامل شهرام شعرباف خواننده و آهنگساز، من و شاهرخ ایزدخواه نوازنده گیتار الکتریک شکل گرفت. من و شاهرخ در سال 1382 از گروه جدا شدیم و شهرام فعالیت گروه را ادامه داد.» او ادامه داد: «گروه اوهام تا مدتها مجوز فعالیت رسمی نداشت. در این مدت چهار آلبوم به طور غیر رسمی منتشر شد و برای دانلود در اختیار طرفداران قرار گرفت. سرانجام شهرام توانست در شهریور سال 1391 تحت عنوان گروه شهرام شعرباف، فعالیت رسمی خود را آغاز و پس از سالها در تهران کنسرت برگزار کند.» ریاحیپور اضافه کرد: «آلبوم "نهال حیرت" را 20 سال پیش آماده کردیم، اما نتوانستیم مجوز بگیریم، تا این که بعد از این همه سال مجوز انتشار آلبوم ما از سوی دفتر موسیقی صادر شد. اکنون به دنبال ازسرگیری مجدد فعالیت گروه اوهام و پیدا کردن تهیهکننده یا اسپانسر خوب برای آلبوم و اجراهای زنده هستیم.» این نوازنده تأکید کرد: «این اتفاق همه ما را شوکه کرد. امیدوارم بتوانیم این کار را انجام دهیم چرا که معتقدم اتفاقهای بسیار خوبی خواهد افتاد. در حال حاضر تمام تمرکز را روی اجرای آلبوم میگذاریم و اگر خوب جواب بگیریم در شهرستانها هم اجرا خواهیم داشت.»

............ورزشی

* اسامی نفرات اولین اردوی اسکی معلولان: اولین مرحله اردوی آمادگی تیم ملی اسکی پارا آلپاین، پارا اسنوبرد و پارا صحرانوردی نابینایان و معلولان از هفتم دی آغاز شده و تا چهاردهم همین ماه ادامه دارد. ملی پوشان پارا صحرانوردی در پیست امامزاده هاشم و پارا آلپاین و پارا اسنوبرد در دیزین به تمرین میپردازند. این اردوها جهت آمادگی حضور در کاپ قهرمانی آسیا برگزار میشود. اسامی نفرات دعوت شده در رشته های مختلف به شرح زیر است: پارا صحرانوردی: ابوالفضل خطیبی (مازندران)، عباس دیانی، امین اماننژاد، امین عبدلپور، کیان مهدیزاده، حسن میرزاحسینی (تهران)، پیمان صالحی، امیر سهرابی، عرفان نوری، مرتضی محمدی، الهه قلیفلاح (زنجان)، مهران رشیدی (آذربایجان‌شرقی) پارا آلپاین: امیررضا رضوی‌عرب، ارسلان کبیری (آذربایجان‌ شرقی)، احمد ساوه ای، سید احمد جعفری، جواد سولقانی، صدیقه روزبه، حسن آژیر (البرز)، مهدی حسینزاده (آذربایجان غربی)، رحیمی (فارس)، پناهی، حاجیلو (زنجان)، جیرودی، قاسمی (تهران) پارا اسنوبرد: خلیلتاش، الوندی، دهکردی، مجوزعلیپور، حسنوند، کریمی‌‌‌وند، رحمانی و سولقانی.

* انتخاب میزبانان مسابقات باشگاهی گلبال آقایان: با انجام مراسم قرعه کشی، گروه بندی و میزبانان دور رفت و برگشت و زمان برگزاری رقابتهای لیگهای گلبال آقایان مشخص شد. قم میزبانی دور برگشت لیگ دسته اول و شیراز میزبانی دور برگشت لیگ برتر گلبال مردان را بر عهده گرفتند. در مسابقات دسته اول، 5 تیم در دور برگشت که از 8 تا 10 اسفند برگزار میشود، حضور خواهند داشت. در دور رفت این رقابتها، خوزستان با 12 امتیاز اول شد، هیأت تویسرکان با 9 امتیاز عنوان دومی را به خود اختصاص داد و هیأت قم با 6 امتیاز در جایگاه سوم ایستاد. مسابقات لیگ برتر نیز از 29 بهمن تا 3 اسفند با حضور 8 تیم در شیراز برگزار خواهد شد.

 

 

.............حوادث

* سارق تحصیلکرده آرم خودرو میدزدید: هنرمند تحصیلکرده که گرفتار اعتیاد شده بود برای تأمین هزینه موادش آرم خودروهای گرانقیمت را میدزدید. مأموران کلانتری ۱۳۷ نصر نیمه شب هشتم دی، هنگام گشت شبانه به یک مرد مشکوک شدند. پس از بازرسی بدنی و وسایل وی مشخص شد این فرد کوله‌ای پر از آرمهای خودرو‌های مدل بالا همراه خود دارد. با کشف کوله، این مرد ۳۴ ساله بازداشت و به کلانتری ۱۳۷ نصر منتقل شد. بلافاصله با هماهنگیهای قضایی مأموران به خانه متهم رفتند و در بازرسی خانه از داخل مبل راحتی تعداد زیادی آرمهای انواع خودرو از جمله B.M.W و بنز را بیرون کشیدند. رئیس کلانتری ۱۳۷ نصر با اعلام خبر بازداشت سارق آرمهای خودرو‌ها اظهار کرد: متهم در بازجوییها ضمن اعتراف به سرقتها مدعی شد به دلیل اعتیادی که از دو ماه گذشته به ماده مخدر شیشه پیدا کرده دست به چنین سرقتهایی زده و انگیزه خود را نیز تأمین هزینه‌های مصرف شیشه عنوان کرد. همچنین وی مدعی شد که دارای تحصیلات کارشناسی ارشد است و پیش از اعتیاد کار‌های هنری نیز انجام میداده است. وی در بازجوییها اعتراف کرد که این نوع سرقت را یکی از دوستان معتادش به او آموزش داده است. متهم به سرقت ۳۵۰ آرم خودرو اعتراف کرد و گفت که آرمهای سرقتی را از طریق سایت دیوار به فروش میرسانده است. ارزش آرمهای سرقتی ۱۲۰ میلیون تومان تعیین شده و همچنین برخی از این آرمها تا دو میلیون تومان ارزش دارد.

* دستگیری یک جن: مرد حسود برای بر هم زدن آرامش یک خانواده اصفهانی سناریوی وحشتناکی برایشان اجرا کرد.  معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی اصفهان گفت: مردی با حضور در پلیس آگاهی شکایت کرد که از حدود دو سال قبل یک جن وارد خانه آنها شده و با جا به ‌جایی وسایل خانه باعث وحشت اعضای خانواده‌اش شده است. مأموران بلافاصله خانه شاکی را زیر نظر گرفتند و دریافتند یک مرد شبانه با لباسی خاص و زنانه وارد خانه این فرد میشود بنابر این بلافاصله او را شناسایی و بازداشت کردند. تحقیقات نشان میداد او از آشنایان این خانواده بوده و به‌خاطر حسادتی که به آنها داشته، تصمیم به بر هم زدن آرامش اعضای این خانواده گرفته بود. این متهم با سوء‌استفاده از اعتماد شاکی و خانواده‌اش با ساختن از روی کلید خانه آنها، زمانی که اعضای خانواده از خانه خارج میشدند وارد آنجا شده و وسایل را جا به ‌جا میکرد تا  این خانواده را بترساند و مجاب کند که خانه شان جن دارد.

* حراج شوهر در شب سال نو: زن آلمانی شوهر خود را به حراج گذاشت. این زن 40 ساله ساکن آلمان، در حراج اینترنتی «ای بی»، شوهر خود را به قیمت 18 یورو به حراج گذاشت. وی گفت که 7 سال است ازدواج کرده اما روابط او و شوهرش به سردی گراییده و «آنها دیگر بهم تعلق ندارند.» وی گفت: علاقمندان میتوانند شوهرش را برای جشن سال نو کرایه کنند و ببینند میتوانند او را تحمل کنند یا نه.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *