شناسه خبر: 12221 منتشر شده در مورخ: 1396/5/17 ساعت: 09:18 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  

روزنامه سه شنبه 17 مرداد 1396

ساخت 8500 خانه برای معلولان - موضع ایران در خصوص فلسطین، غیر قابل تغییر است - احیای سامانه پیامکی استعلام شارژ سبد غذایی - استفاده تبلیغاتی از اسکناس ممنوع - تأثیر عصاره چای سبز بر دندانهای حساس - دستبند مخصوص ردیابی مسیر برای نابینایان ساخته شد - سازهای بادی و انواع آن - نایب قهرمانی ایران در پارا دو و میدانی جوانان جهان

روزنامه «ایران سپید»

سه شنبه 17 مرداد 1396

15 ذی القعده 1438

8 آگوست 2017

سال بیست و یکم شماره 5637

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

.........عناوین این شماره.......

ساخت 8500 خانه برای معلولان 2

موضع ایران در خصوص فلسطین، غیر قابل تغییر است 3

احیای سامانه پیامکی استعلام شارژ سبد غذایی 5

استفاده تبلیغاتی از اسکناس ممنوع 7

تأثیر عصاره چای سبز بر دندانهای حساس 9

دستبند مخصوص ردیابی مسیر برای نابینایان ساخته شد

سازهای بادی و انواع آن 13

نایب قهرمانی ایران در پارا دو و میدانی جوانان جهان 16

پایان پرونده جنایت 12 ساله زن خیانتکار

اطلاع رسانی

.......ویژه

* ساخت 8500 خانه برای معلولان: قائم مقام توانمند سازی سازمان بهزیستی کشور گفت: سال گذشته در بحث مسکن 40 میلیارد تومان جذب شده و حدود 8 هزار و 500 واحد مسکونی برای معلولان ساخته شده است. قاسم عبد اللهزاده اظهار داشت: مشکلات جامعه هدف بهزیستی، بیشتر مسائل فرهنگی و اجتماعی است؛ مسائل مالی کمتر مشکلساز است و تعیین برنامه توسعه کشور و برنامه های اقتصادی متوازن فقر را از بین میبرد. وی با بیان این که مهمترین نیاز خانواده ها مسکن و اشتغال است، افزود: به تنهایی نمیتوان بحث اشتغال و مسکن معلولان را حل کرد و به شرکای مالی نیاز است و مردم نیز باید آگاه شوند که اگر گرفتار و نیازمندی در جامعه وجود دارد، به تک تک افراد جامعه بر میگردد. سال گذشته 47 هزار فرصت شغلی برای جامعه هدف بهزیستی ایجاد شد که 24 هزار از آن تعداد، توسط تسهیلات بانکی بوده است و سهم معلولان در این اشتغال 50 تا 55 درصد بوده است. 

........سیاسی

* ظریف: «موضع ایران در خصوص فلسطین، غیر قابل تغییر است»: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در دیدار هیئت حماس که برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهوری به تهران سفر کرده است، بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از آرمان فلسطین و مقاومت تأکید کرد.

* حجت الاسلام تحریری به تولیت مدرسه مروی منصوب شد: حضرت آیت ا... خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی حجت الاسلام حاج شیخ محمدباقر تحریری را به تولیت مدرسه مروی منصوب کردند.

* ایرنا نوشت: نمایندگان دبیران کل احزاب ملی و استانی کمیسیون ماده 10 احزاب، 26 مرداد ماه انتخاب میشوند.

* سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: بحث موشکی ایران داخلی، کاملاً دفاعی و بازدارنده است و هیچ مغایرتی با قطعنامه 2231 ندارد.

* رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و شیلی در دیدار همتای شیلیائی خود، روند رو به رشد تعاملات اقتصادی و فرهنگی بین ایران و شیلی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: تعاملات اقتصادی و فرهنگی خیلی خوبی بین دو کشور برقرار است و بسترهای مناسبی برای توسعه روابط در بخشهای مختلف اقتصادی، تجاری و فرهنگی میان دو کشور وجود دارد.

* سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: احتمالاً لیست وزرای پیشنهادی، امروز  سه شنبه به مجلس ارائه میشود. قاعدتاً با توجه به اهمیت موضوع، رئیس جمهوری باید در جلسه حضور یابد، ولی دکتر روحانی میتواند به جای حضور در مجلس، لیست وزرای پیشنهادی را در نامه ای به مجلس ارائه کند. بر اساس ماده 204 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، رئیس جمهوری ظرف دو هفته پس از انجام مراسم تحلیف، کتباً اسامی هیئت وزیران را به همراه شرح حال هر یک از آنها و برنامه دولت تسلیم مجلس میکند و رئیس مجلس مکلف است در اولین فرصت در جلسه علنی وصول نامه معرفی وزیران پیشنهادی را اعلام و پس از قرائت دستور تکثیر آن را صادر کند.

.......اجتماعی

* احیای سامانه پیامکی استعلام شارژ سبد غذایی: ایمان علمدار، معاون دفتر مطالعات رفاه اجتماعی وزارت تعاون از راه اندازی مجدد سامانه پیامکی استعلام میزان شارژ ریالی سبد حمایت غذایی خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی خبر داد و گفت: تا کنون 14 دوره سبد امنیت غذایی برای حدود پنج میلیون نفر (1.7 میلیون نفر تحت پوشش کمیته امداد و بیش ازسه میلیون نفر تحت پوشش خانواده بهزیستی) توزیع شده است. وی توضیح داد: در طرح حمایت غذایی به ازای هر نفر 30 هزار تومان و برای خانوارهای 2 نفره 60 هزار تومان سهمیه در نظر گرفته شده است. این میزان از نفر سوم به بالا، به ازای هر نفر 10 هزار تومان تا سقف 120 هزار تومان در نظر گرفته شده است که مشمولان میتوانند با آن، مواد غذایی مورد نظر را خریداری کنند. وی فروشگاههایی که سبد امنیت غذایی را ارائه میدهند، رفاه، اتکا، شهروند، فرهنگیان و برخی از فروشگاههای سطح کشور عنوان کرد و گفت: بتازگی فروشگاه افق کوروش هم به این تعداد فروشگاهها اضافه شده است.

* برج میلاد در خطر «کج شدن»: تندگویان، عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر گفت: از سال ۹۲ تا کنون گود برج میلاد رها شده است و تقریباً صاحبی ندارد و این در حالیست که عمر مفید نیلینگ چهار سال است. ما با یک گود پرخطر مواجه هستیم که دقیقاً در کنار برج میلاد قرار دارد و بار برج بر روی این گود سنگینی میکند. با اولین شکاف در گود، شاهد خواهیم بود که پایه های برج مقاومت خود را از دست داده و برج به درون گودال ۴۰ متری سقوط خواهد کرد و در خوشبینانه ترین حالت برج میلاد کج خواهد شد.

* 12 شهریور، شوراهای اسلامی شهر و روستا آغاز به کار میکنند: روشناسی، معاون اجرایی و اداری شورای عالی استانها گفت: آغاز به کار دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر و روستا در سرتاسر کشور 12 شهریور خواهد بود و این تاریخ قابلیت اجرایی را دارد.

 

 .......اقتصادی

* استفاده تبلیغاتی از اسکناس ممنوع: بانک مرکزی چاپ و انتشار هر گونه برگه تبلیغاتی را که تداعی کننده طرح واقعی اسکناس و چک پول رایج کشور باشد، ممنوع و جرم اعلام کرد.

* حذف قبوض کاغذی تلفن ثابت: داوود زارعیان، معاون امور مشتریان شرکت مخابرات ایران با اشاره به اعلام صورت حساب قبض یک ماهه از مرداد و حذف قبوض کاغذی تلفن ثابت خبر داد و گفت: افزایش کانالهای ارسال و دریافت صورت حساب از اکنون شروع شده؛ بدین ترتیب تا آخر سال قبض کاغذی حذف میشود.

* چرا قیمت تمام شده محصولات صنایع غذایی ایران بالاست: کریمی تفرشی، رئیس تعاونی تولید کنندگان صنایع غذایی در خصوص قیمت بالای تمام شده کالا در ایران گفت: «بانکها باید وامهایی با تعرفه تولید در اختیار صاحبان صنایع و تولیدیها قرار دهند. این در حالی است که برخی از کارخانه ها وامها را با تعرفه های آزاد میگیرند و در نتیجه قیمت تمام شده کالاها بالا میرود. برای مثال، تعرفه تولید اگر 18 درصد باشد، گاهی وامها با 27، 28 درصد سود پرداخت میشوند. در نتیجه کالا برای مصرف کننده نهایی گرانتر تمام میشود و متضرر میشوند.» وی تصریح کرد: «ما هم باید وامهایی با تعرفه تولید در اختیار صنایع قرار دهیم. این کار هم قیمت محصولات را کاهش میدهد، هم روند فرسودگی ماشینآلات اصلاح میشود.»

* قیمت جهانی مواد غذایی برای سومین ماه افزایش یافت: قیمت جهانی مواد غذایی برای سومین ماه متوالی در پی رشد بهای غلات، شکر و مواد لبنی بالا رفت. به نقل از دفتر نمایندگی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران، شاخص بهای مواد غذایی فائو که در پنج گروه اصلی کالای غذایی بر اساس وزن تجاری بازارهای بین المللی به صورت ماهیانه توسط این سازمان رصد میشود، حاکی از آن است که در ماه جولای (۱۰ تیر الی ۱۰ مرداد ۱۳۹۶) به رقم متوسط ۱۷۹.۱ واحد رسیده که بالاترین رقم از ژانویه ۲۰۱۵ بدین سو محسوب میشود.

.......بهداشت و سلامت

* تأثیر عصاره چای سبز بر دندانهای حساس: در افرادی که دندانهای حساس دارند، سرما و گرما میتواند درد شدید و غیر قابل تحمل ایجاد کند. حساسیت دندانی به این دلیل اتفاق می افتد که لایه مینای حفاظت کننده روی سطح دندان از بین میرود و بنا بر این لایه بعدی زیر مینا که بافت استخوانی موسوم به عاج دندان است، در تماس با عوامل بیرونی قرار میگیرد. عاج دندان دارای مجراهای کوچکی است که توخالی هستند و زمانی که انتهای این مجراها باز باشد، مایعات گرم یا سرد مستقیم با عصب دندان برخورد میکنند. همچنین به دلیل این که این مجراها در معرض باکتری قرار میگیرند، بیشتر دچار پوسیدگی میشوند. در حال حاضر روشهای درمانی موجود برای دندانهای حساس بر اساس انسداد این مجراها با استفاده از ماده "نانوهیدروکسی آپاتیت" است، اما این ماده نیز یا به اندازه کافی مقاوم نیست یا نمیتواند مانع از نفوذ باکتریها به بافت دندان شود. با مسواک زدنهای روزانه نیز این ماده روی مجراهای مسدود شده دچار فرسایش میشود. متخصصان دریافتند یک ماده کلیدی که ترکیبی از چای سبز است مجراهای عاج دندان را مسدود کرده و نفوذپذیری آن را کاهش میدهد.

* ۲۸۷ بیمارستان جهت رفع مشکل پسماند مشروط شدند: رئیس اداره مدیریت پسماند مرکز سلامت محیط وزارت بهداشت گفت: ۲۸۷ بیمارستان در کشور از نظر پسماند مشروط شدند.

* تغذیه با شیر مادر و علاقمندی کودک به سبزیجات: محققان میگویند، اگر میخواهید فرزندتان با اشتیاق سبزیجات بخورد، سعی کنید در طول شیردهی به نوزادتان، سبزیجات مصرف کنید. زمانی که مادر باردار سبزیجات مصرف میکند، مایع آمونیاک مادر و بعد از آن شیر مادر طعم سبزیجات میگیرد و همین طعم و مزه به کودک منتقل میشود. از این رو کودک در دوره پیش دبستان کمتر از خوردن سبزیجات خودداری میکند.

 

.......دانش و فناوری

* دستبند مخصوص ردیابی مسیر برای نابینایان ساخته شد: فناوریها میتوانند نقشی حیاتی در بهبود زندگی نابینایان ایفا کنند. در همین راستا دستبند Sunu با استفاده از فناوریهای سونار و بازخوردهای لمسی به افراد نابینا کمک میکند تا مسیر خود را ردیابی کنند. حیواناتی مانند خفاشها نیز با استفاده از ردیابی مکان اشیا بر اساس انعکاس صوت، مسیر خود را مییابند. در این فرایند، حیوان موج صوتی ارسال میکند و سپس با گوش دادن به پژواک آن، فاصله تا شیء را میسنجد. در همین راستا دستبند سونو اطلاعات مربوط به مکان اشیا را که از حسگرهای سوناری گرفته میشود، با بازخوردهای لمسی ترکیب میکند و میتواند اشیایی که در فاصله ٤ متری قرار دارند را ردیابی کند. هرچه شیء نزدیکتر باشد، امواج انعکاس یافته قویتر و در نتیجه بند دستگاه با شدت بیشتر مرتعش میشود و بالعکس. شدت این ارتعاشات را میتوان از طریق اپلیکیشن همراه این دستگاه تنظیم کرد. این دستگاه با باتری کار میکند. 

* جلیقه هوشمند برای محافظت از کمر ساخته شد: کارل زلیک از استادیاران دانشگاه وندربیلت جلیقه مکانیکی ساخته است که از عضلات و مهره های کمر کاربر محافظت میکند. جلیقه مذکور در حقیقت یک لباس سبک وزن دو تکه است که از پارچه نایلون، لایکرا، پلیستر و  مواد دیگر ساخته شده است. دو بند از جلو به قسمت لاستیکی متصل میشوند که پشت کمر قرار دارند. به طور معمول این بندها آزاد هستند، اما هنگامی که کاربر وسیله ای را بلند میکند، خم میشود یا برای طولانی مدت می ایستد، میتواند با ضربه به قسمت سینه لباس این بندها را به طور الکترونیکی فعال کند.  همچنین کاربر میتواند از طریق یک اپلیکیشن بندها را محکمتر کند. پس از فعال شدن بندها، آنها به پشت کمر فشار میآورند. این جلیقه میزان فعالیت عضلات پشت کمر را در هر فعالیت به طور متوسط ۱۵ تا ۴۵ درصد میکاهد. زلیک تصمیم دارد حسگرهای مختلفی به این لباس اضافه کند. به این ترتیب هنگام ایجاد فشار به عضلات پشت کمر، بندها به طور اتوماتیک محکم میشوند.

.......آهنگ و درنگ

* سازهای بادی و انواع آن: در شماره پیشین از ستون حاضر، بررسی خانواده های مختلف سازی را آغاز کردیم و در باره سازهای کوبه ای نوشتیم و نمونه ای هم از «تنبک»، یکی از پر کاربردترین کوبه ایها در موسیقی ایرانی شنیدیم. در این شماره، به سراغ یکی دیگر از قدیمیترین خانواده های سازی جهان میرویم: سازهای بادی از اولین آلات موسیقی بودند که به دست بشر ساخته شدند. انسانهای قرون گذشته آموخته بودند که با دمیدن در مخروط، برگ، یا حتی شاخ حیوانات میتوانند صدایی بلند و بوقی مانند تولید کنند. آنها با استفاده از این دانش به ساختن آلات موسیقی کنونی پرداختند. ریشهء سازهای بادی کنونی از همان سازهای بادی اولیه است که از نظر ساختمان و چگونگی تولید صدا به دو دستهء کلی تقسیم میشوند: سازهای بادی چوبی و سازهای بادی برنجی. اصطلاح "چوبی" یا "برنجی" بدان معنا نیست که آن ساز از چه جنسی ساخته شده، بلکه این طبقه بندی به چگونگی و نحوه تولید صدا در دهنی آنها مربوط میشود. مثلاً فلوت جزو سازهای بادی چوبی محسوب میگردد، هرچند که بدنه آن از فلز است یا فلوت ریکوردر که در گذشته بسیار رایج بود و از چوب ساخته میشد، امروز برای آموزش موسیقی به کودکان رواج دارد و از پلاستیک ساخته میشود، ولی جزو سازهای بادی چوبی است.

بادی چوبیها خود به دو دسته «بی زبانه» و «زبانه دار» تقسیم میشوند. سازهای بادی چوبی بی زبانه (بی قمیش) به سازهایی گفته میشود که تولید صدا در آنها از طریق برخورد هوا با تیغه هوایی که در بدنه آنها وجود دارد صورت میپذیرد. (معمولاً لوله یا مجرای توخالی هستند که در آن ستونی از هوا در اثر دمیدن نوازنده در دهنی (مانند نی) یا تیغه هوایی مانند فلوت به ارتعاش در میآید). اما سازهای بادی چوبی زبانه دار (با قمیش) به سازهایی گفته میشود که تولید صدا در آنها از طریق دمیدن هوا و به حرکت درآمدن و ارتعاشات بخش کوچکی که از جنس نی یا پلاستیک است (قمیش - زبانه) انجام میشود. مانند کلارینت که اجرای نتهای مختلف و تغییر زیر و بمی صدا در آن با باز و بسته کردن کلیدها یا حفره و سوراخهای هوایی (برای بلند و کوتاه کردن طول لوله تشدید کننده) انجام میشود. در بعضی منابع سازهای بادی چوبی زبانه دار را به تکزبانه و دو یا چند زبانه نیز تقسیمبندی میکنند. سازهای بادی برنجی دسته ای از سازهای بادی ارکستر سمفونیک، از دسته شیپورها است که سابقاً از مس ساخته میشد و امروزه از برنج ساخته میشود. در این دسته از سازها تولید صدا از طریق لرزش سریع لبهای نوازنده در درون کاسه دهنی حاصل میشود؛ مانند ترومپت، ترومبون و توبا.

در این سازها صدا توسط ارتعاش لبهای نوازنده تولید میشود. در میان سازهای بادی، نی انبان جزو قدیمیترینها در دنیا است و شکلهای مختلفی از آن در کشورهای مختلف نواخته میشود. قطعه «آوای دریا» با نوازندگی محسن شریفیان، از نوازندگان بوشهری این ساز برای شنیدن بر روی وبسایت قرار گرفته است.

 

.......ورزشی

* نایب قهرمانی ایران در پارا دو و میدانی جوانان جهان: مسابقات پارا دو و میدانی جوانان جهان در سوییس به پایان رسید که کاروان ایران، صاحب ۲۲ مدال رنگارنگ شد. ملیپوشان جوان کشورمان با کسب ۱۲ مدال طلا، ۵ نقره و ۵ برنز، در جایگاه دوم قرار گرفتند. سهم فدراسیون نابینایان در این رقابتها، 5 مدال شامل: (دو طلای صفرزاده، یک طلای مشهدیان و یک طلا و یک برنز مهرداد مرادی) بود. آمریکا با ۱۸ مدال طلا، ۸ نقره و ۱۰ برنز و مجموع 36 مدال، به عنوان قهرمانی دست یافت و انگلستان با ۱۱ طلا، ۴ نقره و ۵ برنز و مجموع 20 مدال سوم شد. هاجر صفرزاده از ایران برای نخستین بار پارا دو و میدانی بانوان ایران را صاحب مدال جهانی کرد. وی بیشتر از حد انتظار ظاهر شد و با کسب دو مدال طلا در بخش نابینایان، چهره موفقی از خود بر جای گذاشت. صفرزاده در روز پایانی این مسابقات، در دوی 400 متر کلاس ادغامی T۱۱-۱3، موفق شد با یک دقیقه و ۵ ثانیه و ۸۷ صدم ثانیه صاحب مدال طلا شود. فوئنتس اسپانیایی با یک دقیقه و 6 ثانیه و 55 صدم ثانیه در جایگاه دوم قرار گرفت و مارتینز مکزیکی با یک دقیقه و 10 ثانیه و ۸0 صدم ثانیه سوم شد. محمد مشهدیان، دیگر دونده نابینای کشورمان در روز پایانی این مسابقات، در دوی 400 متر گروه نابینایان، عنوان قهرمانی را بدست آورد. مشهدیان در کلاس T11-T13، با رکورد 52 ثانیه و 32 صدم ثانیه، قهرمان شد. ورزشکاران لهستان و برزیل نیز عناوین دوم و سوم را کسب کردند. مهرداد مرادی، دیگر نماینده کشورمان در این ماده، چهارم شد. محمدحسن میرزایی در پرتاب دیسک، محمود احمدی در پرتاب وزنه و نیزه، فاطمه انصاری در پرتاب وزنه و دیسک، علی اصغر ابارقی در پرتاب وزنه، مهرداد مرادی در دوی ۱۰۰ متر، هاجر صفرزاده در دوی ۲۰۰ و ۴۰۰ متر، محمد مشهدیان در دوی ۴۰۰ متر، علی سپهوندی در پرتاب نیزه و نیره سلامتیان در پرتاب نیزه، مدال طلا برای کاروان ایران را به ارمغان آوردند.

.......حوادث

* پایان پرونده جنایت 12 ساله زن خیانتکار: پرونده قتل فجیع مرد جوانی که 12 سال قبل در توطئه طراحی شده توسط همسرش و با همکاری دو مرد غریبه تکه تکه شده بود، با تعیین دیه 180 میلیون تومانی و 15 سال حبس برای متهمان، وارد مرحله تازه ای شد. رسیدگی به این پرونده در سال 84 و با گزارش ناپدید شدن مرد جوانی از سوی برادرش، در دستور بررسی قرار گرفت. برادر مرد گمشده به مأموران گفت: «چند روزی است برادرم «فرشید» ناپدید شده و همسرش مدعی است قاچاقی به کربلا رفته است. اما من که به موضوع مشکوک شده بودم به بررسی رفت و آمدها و تماسهای زن برادرم پرداختم و فهمیدم او با مرد ناشناسی درتماس است.» با این سرنخ، تحقیقات برای ردیابی مرد جوان آغاز شد و همسر او به عنوان تنها مظنون پرونده بازداشت شد. این زن در بازجوییها به داستانسراییهایش ادامه داد و مدعی شد آخرین بار با شوهرش قبل از این که مرز را ترک کند تماس گرفته، اما ردیابی تلفن همراه مرد گمشده نشان میداد او از تهران خارج نشده است. کارآگاهان همزمان با بازجوییهای تخصصی از زن جوان و با ردگیری تماسهای این زن، مردی به نام «علی» و پسرعمه اش را بازداشت کردند. دو متهم پس از دستگیری با اعتراف به قتل «فرشید» مدعی شدند جسد مثله شده این مرد را در نقاط مختلف ورامین انداخته اند. این در حالی بود که جسد چند تکه مردی ناشناس پیش از دستگیری متهمان پیدا شده بود که درادامه مشخص شد متعلق به قربانی ماجراست. با این اعترافات همسر متهم دوباره تحت بازجویی قرار گرفت و اعتراف کرد که به خاطر اذیتهای شوهرش نقشه قتل او را کشیده است. اما این ادعا از سوی فرزندانش رد شد. بدین ترتیب این پرونده برای رسیدگی به دادگاه کیفری تهران فرستاده شد و قضات همسر مقتول را به اتهام معاونت در قتل به 15 سال حبس محکوم کردند و دو مرد قاتل نیز در ازای پرداخت 180 میلیون تومان (هر کدام 90 میلیون) موفق به دریافت رضایت از خانواده مقتول شدند.

.......اطلاع رسانی

* مؤسسه نابینایان توانگران کارآفرین شیراز، مسابقه بزرگ کتابخوانی را به مناسبت ماه محرم برای نابینایان 15 تا 25 سال سراسر کشور برگزار مینماید. جایزه ویژه: سه میلیون ریال همراه 10 جایزه یک میلیون ریالی. برای کسب اطلاعات بیشتر عدد 9 را از طریق نرم افزار واتساپ به شماره 09303389060 ارسال نمایید.

مهلت ثبت نام تا 20 مرداد

* بدین وسیله به اطلاع کلیه افراد نابینا و کمبینای شهرستان تهران میرساند که از تاریخ 21/5/96 الی 23/5/96 اردوی اوشان برگزار میگردد.

61-22560060

* نمایندگی کانون نابینایان شهرستانهای سوادکوه شمالی و سوادکوه افتتاح شد، لذا از کلیه نابینایان و کمبینایان دعوت میشود تا جهت بهره مندی از امکانات کانون عضو شده و با تلفنهای 01142447173 و 09393647305 تماس بگیرند.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *