شناسه خبر: 11272 منتشر شده در مورخ: 1396/2/28 ساعت: 10:31 گروه: اجتماعی  
صندوق ها را برای معلولان هم آماده کنید

صندوق ها را برای معلولان هم آماده کنید

با حرارت از روزی می‌گفت که شال و کلاه کرده بود و به یکی از حوزه‌های اخذ رأی رفته بود تا رأی دهد. حوزه اخذ رأی نزدیک خانه را پیدا کرده بود و شناسنامه‌اش را برداشته بود تا به‌عنوان یک انسان عاقل و بالغ، مثل همه شهروندان رأی‌اش را بدهد و در تعیین سرنوشت سیاسی‌اش نقش ایفا کند اما خوشی‌هایش به دقیقه‌ای ختم شد؛ آنجا که با ویلچرش مردد به پله‌های محل اخذ رأی نگاه می‌کرد

سمیه افشین فر: اما او باید این مرحله را هم مثل تمام مراحل زندگی‌اش پشت سر می‌گذاشت از چند نفری کمک خواست و توانست رأی‌اش را به صندوق بیندازد حالا باز هم تردید در چشمانش موج می‌زند، دستان نحیفش چرخ‌های ویلچرش را به حرکت درمی‌آورد، در خیابان‌های ناهموار شهر با هم همراه می‌شویم، با صدایی آرام می‌پرسد به نظر تو «رأی بدم»؟

 باز هم مواجه شده‌ام با سؤالی که از «تردید» می‌آید تردید کسانی که جزو گروه اقلیت جامعه محسوب می‌شوند، اقلیتی که در کنار ما درس می‌خوانند، کار  و زندگی می‌کنند. در اینکه افراد دارای معلولیت جزو اقلیت جامعه هستند هیچ شکی نیست اما از آنجا که این اقلیت همواره و همه جا از برابرسازی فرصت‌ها سخن گفته‌اند شایسته است که در راستای رسیدن به همین هدف والا از حق مشارکت سیاسی‌شان که همانند سایر حقوق انسانی برای تمام افراد جامعه در نظر گرفته شده است به نحو احسن استفاده کنند.
 یعنی همان طور که افراد دارای معلولیت خواهان حق دستیابی به کسب مدارج عالیه و شغل و... هستند باید از حق تعیین سرنوشت خود نیز شانه خالی نکنند، تردیدها را دور بزنند و چشم بر سختی‌ها ببندند و روز جمعه همانند سایر آحاد جامعه در تعیین سرنوشت خود مشارکت داشته باشند تا با تعیین و استقرار دولت جدید بتوانند خواسته‌ها و مطالبات بحق خود را پیگیری کنند اما این مهم یعنی مشارکت سیاسی افراد دارای معلولیت و شرکت آنها در انتخابات‌ محقق نمی‌شود مگر وقتی که همانند سایر بخش‌های اجتماعی زمینه حضور این افراد در پای صندوق‌های رأی فراهم شود.مناسب‌سازی حوزه‌های رأی‌گیری برای تردد افراد معلول یکی از مهم‌ترین این اقدامات است، مناسب‌سازی حوزه رأی‌گیری به معنی مناسب‌سازی کامل محیطی است، یعنی فرد معلول از بدو ورود باید بتواند همانند سایر شهروندان و براحتی پای صندوق رأی حاضر شود. دیدن صحنه‌هایی که چند نفر دور ویلچر یک نفر را برای ورود به حوزه اخذ رأی گرفته‌اند و او را از پله‌ها بالا می‌برند هم در‌ شأن افراد دارای معلولیت نیست و هم چهره زیبایی از حضور افراد معلول ترسیم نمی‌کند مضافاً اینکه عمل این رنج ممکن است فرد معلول را برای پیگیری این حق طبیعی خود دچار تردید و پشیمانی کند.از این گذشته محل قرارگیری صندوق باید با ویلچر افراد معلول ویلچرنشین تناسب داشته باشد فرد معلول باید قادر باشد خودش رأی خود را به صندوق بیندازد.

حضور منشی‌های امین یا تهیه فهرست کاندیداها به خط بریل یا تهیه روزنامه به خط بریل برای آگاهی نابینایان از اخبار و مسائل سیاسی روز کشور برای افراد معلول نابینا که به تنهایی در حوزه‌های رأی‌گیری حاضر می‌شوند یکی دیگر از حقوق معلولان است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.امروزه در بسیاری از کشورها به مسئولان برگزاری انتخابات آموزش‌های ویژه رفتار با معلولان داده می‌شود که مبادا حقوقشان نادیده گرفته شود یا خدای ناکرده‌ شأن اجتماعی‌شان مخدوش شود؛ چرا که امروزه رشد و ترقی زندگی اجتماعی افراد دارای معلولیت یکی از ارکان توسعه به شمار می‌رود.
باید بدانیم که با فراهم آوردن هر کدام از امکانات مذکور زمینه مشارکت سیاسی و اجتماعی افراد معلول را فراهم می‌کنیم که نتیجه طبیعی این مشارکت دادن این است که افراد دارای معلولیت احساس می‌کنند که در تصمیم‌گیری سرنوشت جامعه همراه با سایر افراد به طور برابر شریکند و چه دستاوردی بزرگتر از اینکه همه اجزای جامعه در فرآیند تکاملی جامعه مشارکت داشته باشند و با کمک هم بتوانند کشتی نجات را به ساحل امن و آرامش برسانند.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *