شناسه خبر: 11265 منتشر شده در مورخ: 1396/2/28 ساعت: 05:40 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396

روزنامه پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396

برای اطلاع از خبرهای حوزه نابینایان و معلولان به کانال تلگرام روزنامه ایران سپید به آدرس iransepid@ مراجعه کنید.

روزنامه «ایران سپید»

پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396

21 شعبان 1438

18 می 2017

سال بیست و یکم شماره 5571

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

.........عناوین این شماره.......

ایجاد اشتغال برای مددجویان با استفاده از انرژی  خورشیدی 2

به عقب بر نمیگردیم 3

توزیع «سبد غذایی ماه رمضان» بعد از انتخابات 6

ورود هواپیماهای ATR ایران ایر به مهرآباد 8

افزایش ریسک ابتلا به سرطان مثانه با سیگار الکترونیکی

زن نابینا-ناشنوا، در سودای خبرنگار شدن با مشکلات میجنگد 11

گلبال مردان ایران در جمع ۱۰ تیم برتر جهان 14

بخشش قاتل زن دوم در 73 سالگی

چاردیواری 18

 

صئ........ویژه

* ایجاد اشتغال برای مددجویان با استفاده از انرژی  خورشیدی: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام اینکه ذخیره سازی انرژی در منابع خانگی را از طریق بهزیستی و کمیته امداد پیش میبریم گفت: مد نظر داریم این طرح را با کمک NGOها ادامه دهیم تا به منظور کاهش مصرف انرژی و استفاده از انرژیهای تجدیدپذیر از آبگرمکن‌های خورشیدی در بام خانه‌ها استفاده کنیم. از این طریق یک شغل برای هر خانه ایجاد میشود. ربیعی در مراسم رونمایی از سند ملی اشتغال سبز گفت: در حوزه ICT که یکی از رسته های سبز است، فعالیت میکنیم. افزون بر این، ذخیره سازی انرژی را در بحث منابع خانگی از طریق بهزیستی و کمیته امداد پیش میبریم. وی افزود: امسال 20 میلیارد تومان برای طرح مشاغل داریم که بخشی میتواند برای مشاغل سبز در نظر گرفته شود. سعی داریم به بنگاههای خرد و متوسط تسهیلات و بیمه ارائه دهیم.

صئ........همراه با انتخابات

* محمدعلی وکیلی، سخنگوی ستاد انتخاباتی حسن روحانی: ستاد دکتر روحانی آمادگی میزبانی از حامیان قالیباف را دارد. (ایرنا)

* مجمع روحانیون مبارز از مردم دعوت کرد تا با رأی قاطع خود به  روحانی، زمینه رشد و شکوفایی هرچه بیشتر میهن اسلامیمان را در مسیر عقل و اعتدال فراهم کنند. (ایرنا)

* پرویز اسماعیلی، معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهوری در یادداشتی ضمن نقد عملکرد رسانه ملی در ایام انتخابات نوشت: چرا باید با هر انتخاباتی، تکه ای از حیثیت و اعتبار صدا و سیما فرو بریزد و زحمات طیف عظیمی از کارکنان زحمتکش و مدیران منصف و دلسوز رسانه ملی، «قربانی سیاست» شود؟ (ایسنا)

* محمد شریعتمداری، رئیس ستاد انتخاباتی حسن روحانی در نامه ای از رؤسای ستادهای استانی، کانونها و ستادهای اقشاری این نامزد خواست که در این روزها و ساعات پایانی، صبر انقلابی پیشه کنند و هر بی اخلاقی و کج خلقی را با اخلاق مداری، گذشت و محبت پاسخ دهند. (ایرنا)

* بهروز نعمتی، رئیس ستاد اصولگرایان معتدل از هواداران روحانی خواست در هیچ تجمعی خارج از برنامه های رسمی ستادهای انتخاباتی حسن روحانی شرکت نکنند و تأکید کرد: شایعه ای مبنی بر تجمع هواداران آقای روحانی در خیابان جی و مناطق دیگر تهران منتشر شده که لازم است تأکید کنیم، چنین چیزی صحت ندارد و هیچ تجمعی خارج از برنامه ستادهای انتخاباتی دکتر روحانی برگزار نخواهد شد. (ایسنا)

* سعید جلیلی، مذاکره کننده تیم هسته ای محمود احمدینژاد: با شعار «به عقب بر نمیگردیم» مشکل حل نمیشود. (ایسنا)

* مجید انصاری، معاون حقوقی رئیس جمهوری: تجربه گذشته نشان داده است که بی دقتی در رأی دادن یا عدم مشارکت چه فاجعه ای در یک دوره هشت ساله برای کشور به بار میآورد. (ایسنا)

* حجت الاسلام سعید جوادی آملی، فرزند آیت ا... جوادی آملی در یادداشتی ضمن دعوت مردم به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، از دکتر حسن روحانی حمایت کرد. (روزنامه جمهوری اسلامی)

* بیش از صد تن از فرزندان و همسران شهدا در بیانیه ای از حسن روحانی حمایت کردند. (انتخاب)

* اسماعیل کوثری، نماینده سابق مجلس: همه آرای قالیباف برای رئیسی است. (تسنیم)

* جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد: آرای «قالیباف» قطعاً به سبد آرای «رئیسی» روانه میشود. (تسنیم)

* ناصر ایمانی, تحلیلگر اصولگرا: بخشی از آرای قالیباف مسلماً به سمت آقای رئیسی نمیرود. اگر آقای رئیسی هم بنا به پیشنهاد من انصراف دهد، تازه میشود گفت مظلومنمایی میکنند. (جماران)

* شبکه خبر با وجود انصراف قالیباف از رقابتهای انتخاباتی، گفتگوی او را پخش کرد. (ایسنا)

* گلواژه: معیاری برای تعیین کیفیت باشید. اغلب افراد عادت ندارند عالی باشند ولی شما میتوانید بهترین باشید. استیو جابز

 

صئ........اجتماعی

* توزیع «سبد غذایی ماه رمضان» بعد از انتخابات: علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از موکول شدن اعلام سبد غذایی ماه مبارک رمضان به بعد از انتخابات خبر داد. وی اظهار کرد: دولت پرهیزکار حتی ارائه سبد غذایی ماه مبارک رمضان را که من باید در این مقطع اعلام میکردم را به زمان بعد از انتخابات موکول کرد.

* قیمت و مهلت ثبت نام کتب درسی برای سال جدید: حسین طلایی زواره، معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از رشد حدود 7 درصدی قیمت کتابهای درسی نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: ثبت نام کتابهای درسی دانشآموزان کلاسهای دوم تا ششم ابتدایی، دوره پیش دانشگاهی و شاخه فنی و حرفه ای از 19 فروردین شروع شده است و تا 15 خرداد ادامه دارد. سفارش انفرادی یا گروهی کتابهای درسی دانشآموزان کلاس اول ابتدایی هم از 15 تیر ماه شروع میشود و تا 17 شهریور ماه ادامه خواهد داشت. وی ادامه داد: سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی به نشانی www.irtextbook.ir

برای ثبت سفارش کتابهای درسی در دسترس است.

* دستگاهها مکلف به اجرای قانون مرخصی ۹ ماهه زایمان هستند: محمدحسین قربانی، نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: دستگاهها مکلف به اجرای قانون مرخصی زایمان زنان به مدت ۹ ماه و مرخصی سه روزه مردان پس از زایمان همسرانشان هستند. وی در خصوص عدم اجرای کامل مرخصی زایمان زنان گفت: مرخصی زایمان برای زنان ۹ ماه و برای همسران زنان (مردان) سه روز مورد نظر، موافق مجلس بود، از این رو این قانون تصویب شده و لازم الاجرا است.

* مدارس، روز شنبه با تصمیم استانها تعطیل میشوند: معاون مرکز اطلاع رسانی آموزش  و پرورش گفت: مدارسی که حوزه انتخابیه هستند با تصمیم ادارات کل آموزش و پرورش استانها در روز شنبه تعطیل اعلام میشوند و تصمیم گیری در این رابطه به استانها واگذار شده است.

صئ........اقتصادی

* ورود هواپیماهای ATR ایران ایر به مهرآباد: چهار فروند هواپیمای ATR مربوط به قرارداد ۲۰ فروندی هما با کمپانی ایتالیایی ATR وارد ناوگان هوایی کشور شد. این چهار فروند هواپیمای ملخی  ATR72-600، به فاصله 10 دقیقه وارد فرودگاه مهرآباد میشوند. اصغر فخریه کاشان، قائم مقام وزیر راه در امور بین الملل در این خصوص بیان کرد: 16 فروند ATR دیگر نیز حد اکثر تا 2.5 سال آینده وارد ناوگان هوایی کشور میشود.

* تعیین تکلیف مشمولان سهام عدالت که شماره شبای اشتباه داده اند: بیشتر شماره های شبا بانکی تأیید نشده مربوط به مشمولینی است که به جای ثبت شماره شبای حساب خود در سامانه سهام عدالت، شماره شبا شخص دیگری را وارد کرده اند  باید یک شماره شبا بانکی معتبر به نام خودشان را در سامانه ثبت کنند. شماره شبای که تأیید نشده باشد، به شماره های تلفن همراه معرفی شده از سوی مشمولان ارسال میشود.

 

 

صئ........بهداشت و سلامت

* افزایش ریسک ابتلا به سرطان مثانه با سیگار الکترونیکی: در حالی که بسیاری معتقدند بخار الکتریکی نسبت به دود سیگار خطری ندارد، اما تحقیقات نشان میدهد هم سیگارهای الکترونیکی و هم سیگارهای سنتی با افزایش ریسک سرطان مثانه همراه هستند. یافته ها همچنین نشان داد، نیکوتین، نیتروسامین و فرمالدئید منجر به صدمه به بافت شده و در عین حال مانع از ترمیم DNA میشود و در نتیجه ریسک سرطان افزایش مییابد.

* درمان افسردگی با کمک یوگا: افسردگی یک اختلال رفتاری شایع است که با ناراحتی مداوم و از دست دادن حس علاقه همراه است. در مطالعه ای محققان اقدامات مبتنی بر یوگا را جایگزین درمان یا مکمل درمان بیماری افسردگی قرار دادند. آنها دریافتند فایده همزمان یوگا و نفس کشیدن عمیق به اندازه درمان با داروهای ضد افسردگی بود، حال آنکه داروهای افسردگی دارای عوارضی نظیر حالت تهوع و بیخوابی هستند، اما یوگا هیچ واکنش ناخوشایندی ندارد.

* درمان سرطان پوست با داروی فشار خون: محققان دریافتند داروی کارودیلول میتواند از آسیب سلولی ناشی از نور خورشید که منجر به سرطان پوست میشود محافظت کند. خواص مقابله با سرطان کارودیلول زمانی کشف شد که تیم مطالعه در حال بررسی این موضوع بود که آیا کارودیلول و مسدود کننده های مشابه بتا موجب افزایش ریسک سرطان میشوند؟ آنها سهواً در حال آزمایش تأثیر ضد سرطان کارودیلول به جای توانایی آن در ایجاد سرطان بودند و متوجه شدند این دارو دارای برخی تأثیرات حفاظتی در مقابل سرطان پوست است. سپس محققان آزمایشهایی را با کاشت سلولی بر روی موشها انجام دادند تا ببینند آیا کارودیلول از بروز سرطان پوست به دلیل اشعه UVB خورشید که به پوست آسیب میرساند، جلوگیری میکند؟ آزمایشها نشان داد کارودیلول از سلولها در مقابل آسیب DNA ناشی از سرطان و مرگ سلولی ناشی از UVB حفاظت میکند.

صئ........از شش نقطه جهان

* زن نابینا-ناشنوا، در سودای خبرنگار شدن با مشکلات میجنگد: «خیلیها به من شک داشتند. آنها فکر میکردند که من شکست میخورم. بیشترش هم به این خاطر بود که من خیلی کم میبینم و خیلی کم میشنوم.» اینها را «Vanessa Vlajkovic» میگوید؛ دختر نابینای نوزده ساله ای که الآن مشغول تحصیل در رشته خبرنگاری است. «من میخواهم بیشترین لذت را از زندگیم ببرم. هیچ چیز غیر ممکن نیست.» در کنار همه مشکلاتی که خانم ولجکویچ باید با آنها مبارزه کند، یک مشکل آزار دهنده هم وجود دارد و آن پیشداوری آدمها در مورد این دختر نابینا و توانمندیهایش است. او باید انرژی زیادی را وقف اصلاح این پیشداوریها بکند تا بتواند موقعیت شغلی مناسبی به دست آورد. بیناییش در حدی است که فقط میتواند اجسام خیلی نزدیک را تشخیص دهد. بقیه دنیا برایش چیزی جز سایه هایی محو نیست. او در زمان تولد مشکلی در شنواییش نداشت، اما به مرور، آن توانایی را هم از دست داد. از آنجا که در خانواده ای چند زبانه متولد شد، حالا میتواند بوسنیایی، اندونزیایی و انگلیسی را صحبت کند. به خط بریل هم مسلط است و این ابزار را عصای دست خود میداند. قوه شنوایی در او از هفت سالگی شروع به تحلیل رفتن کرد؛ تا جایی که در شانزده سالگی تقریباً به کلی از کار افتاد و او را وا داشت از سمعکهای بسیار قوی برای شنیدن استفاده کند. معلق بودن در دنیای شنیدن و نشنیدن، او را مجبور کرد بالاخره یک تصمیم برای ادامه زندگیش بگیرد؛ بین شنیدن با مشقات فراوان و دنیای ناشنوایی کامل، او دومی را انتخاب کرد. سمعکهای پر دردسر را از خود جدا کرد و اقدام به یادگیری زبان اشاره کرد. حالا او از زبان اشاره ناشنوایان برای برقراری ارتباط استفاده میکند. پیشرفت تکنولوژی هم در اتخاذ چنین تصمیمی بیتأثیر نبود. او حالا با استفاده از facebook و سایر ابزارهای پیامرسان با دیگران به شکلی تنگاتنگ در ارتباط است و یک یادداشتبردار بریل هم دارد که به او کمک میکند از طریق بریل، با سایر نابینایان در تماس باشد. هیچ کدام از موانعی که او در انجام کارهای روزانه اش با آنها مواجه میشود، او را از تلاش برای هدف والایش نا امید نکرده اند؛ به طوری که حالا به دنبال علاقه همیشگیش رفته و دانشجوی سال دوم خبرنگاری در یکی از دانشگاههای معتبر استرالیایی است. او میگوید: «من همیشه انگلیسیم خوب بوده و از نوشتن لذت میبرده ام و همیشه عادت به زیاد خواندن داشته ام. من هیچ وقت به خودم به چشم یک معلول نگاه نکرده ام. همیشه این طور فکر کرده ام که اتفاقاً من یک توانایی خاص دارم که بقیه ندارند و آن هم توانایی خواندن بریل است. مگر چند درصد از آدمها میتوانند بریل بخوانند؟ زبان اشاره را چند درصد از آدمها بلدند؟» بعد از یک دوره دو ساله در دبیرستان، «Vanessa Vlajkovic» با مشکلات تازه ای در دانشگاه مواجه شد. شرح روزهای دانشگاه این دختر نابینای اهل بوسنی را در شماره های بعد، خواهیم خواند.

صئ........ورزشی

* گلبال مردان ایران در جمع ۱۰ تیم برتر جهان: در تازه ترین رده بندی فدراسیون جهانی نابینایان، گلبال مردان ایران یک پله صعود داشته است. ایران با یک پله صعود جایگزین کانادا در جایگاه دهم شده و در بین ۱۰ تیم برتر جهان قرار گرفته است. برزیل جایگاه خود را در صدر جدول رده بندی برترین تیمهای گلبال جهان حفظ کرده و لیتوانی، ترکیه، چین، آمریکا، اوکراین، سوئد، جمهوری چک، فنلاند و ایران در جایگاه دوم تا دهم قرار دارند. در بخش زنان هم برزیل در صدر جدول قرار دارد. تیمهای چین، ترکیه، آمریکا، ژاپن، روسیه، کانادا، اسرائیل، آلمان و بریتانیا در رده های دوم تا دهم قرار گرفته اند. این رده بندی، دستخوش تغییراتی خواهد شد، چرا که به زودی رقابتهای منطقه ای برگزار خواهد شد. مسابقات آسیا-اقیانوسیه از ۱۹ تا ۲۷ اوت در بانکوک، رقابتهای قهرمانی اروپا از ۱۸ تا ۲۲ سپتامبر در لاتی کشور فنلاند، مسابقات قهرمانی آمریکا ۲۶ نوامبر تا سوم دسامبر و بازیهای قهرمانی آفریقا از ۱۴ تا ۲۴ اکتبر در شرم الشیخ مصر برگزار خواهند شد.

* ابلاغ احکام سرپرستی آکادمی ملی پارالمپیک: طی حکمی از سوی مسعود اشرفی، دبیر کل کمیته ملی پارالمپیک، احکام سرپرستی آکادمی ملی پارالمپیک صادر شد. دکتر محمدکاظم واعظ موسوی، سرپرست آکادمی ملی پارالمپیک، دکتر فریبا محمدی به سرپرستی نایب رئیسی، دکتر جلیل کوهپایه زاده به سرپرستی مدیریت علوم پزشکی، امید میرزا حسینی به سرپرستی مدیریت سنجش و کلاسبندی، دکتر مصطفی افشاری به سرپرستی مدیریت پژوهش و فناوری و دکتر زارعی به سرپرستی مدیریت آموزش آکادمی ملی پارالمپیک منصوب شدند. در بخشی از حکم صادره از سوی دبیر کل کمیته پارالمپیک آمده است: امید میرود اعضای جامعه هدف در کمیته ملی پارالمپیک و رشته های ورزشی تحت پوشش، بیشتر از گذشته از علائق و تجارب شما، در جهت رشد آگاهی و آموزش بهره مند شوند.

 

صئ........حوادث

* بخشش قاتل زن دوم در 73 سالگی: مرد 73 ساله که چهارده سال پیش همسرش را کشته و در دادگاه به اعدام محکوم شده بود، با گذشت چند سال از جنایت توانست با جلب رضایت فرزندانش از قصاص رهایی یابد. چهاردهم تیر سال 82 به دنبال مشاجره خانوادگی این مرد به نام اصغر که 65 سال داشت به جرم کشتن همسرش دستگیر شد و با توجه به شهادت فرزندانش به قصاص محکوم شد. متهم سالخورده که اکنون 73 ساله است صبح سه شنبه در دومین محاکمه با توجه به جلب رضایت فرزندانش از قصاص گریخت و از جنبه عمومی جرم تحت محاکمه قرار گرفت. اصغر به قضات محکمه گفت: «هانیه، همسر دوم من بود که به خاطر فرزندان همسر اولم همیشه در خانه با او مشکل داشتم و با هم درگیر میشدیم. آن روز هم هنگام نزاع با چاقوی آشپزخانه او را کشتم، ولی سخت پشیمان هستم و حالا که به آخر عمرم رسیده ام، با جلب رضایت فرزندانم میخواهم از زندان آزاد شوم. در حالی که چهارده سال است که روزها و شبها با کابوس اعدام و چوبه دار رو برو بوده ام.»

* جنایت قبل از عروسی: پسر جوانی که برادر نامزدش را با چاقو کشته بود، صبح سه شنبه محاکمه شد. فرید 20 ساله در شرح ماجرا به قضات دادگاه گفت: «روز حادثه برای دیدن نامزدم پریسا که در بیمارستان مراقب مادرش بود رفتم. اما وقتی مطمئن شدم او دو روز به تنهایی در بیمارستان مانده است عصبانی شدم و به او گفتم که دیگر حق ندارد در بیمارستان بماند. ساعتی بعد پدر نامزدم با من تماس گرفت و با ناسزاگویی خواست که هرچه زودتر به خانه آنها بروم. اما بین راه برادر نامزدم چاقو به دست به من حمله کرد. اول اسپری گاز اشکآور به صورتم پاشید و من از روی موتورسیکلت به زمین افتادم بعد هم به طرفم چاقو کشید. به زحمت چاقو را از دستش گرفتم و برای دفاع از خودم او را زدم، ولی قسم میخورم که قصد کشتنش را نداشتم. پس از اظهارات متهم اولیای دم درخواست قصاص کردند.

صئ........چاردیواری

* سلام عزیزان! قطعاً بسیاری از شما روزهای پر تب و تاب انتخابات را پشت سر گذاشته اید. امیدوارم با مشارکت در این عرصه های مهم تصمیمگیری، به ساختن آینده پر امید برای ایران کمک کرده باشید تا در فرداهای نزدیک و دور زندگی نابینایان و معلولان کشورمان، همزمان با بهبود کیفی زندگی همه مردم، کم مشکلتر و با نشاط تر باشد. زیرا آنچه امروز بر میداریم، حاصل کشت دیروز ماست و آنچه فردا بر میداریم، حاصل تلاش و کشت امروز ماست. جا دارد برای موفقیت دانشآموزان و دانشجویان نابینا و کمبینا دراین روزهای برگزاری امتحانات پایان سال آرزوی موفقیت داشته باشیم. آقای شکر از بهبهان خوشبختانه از منظم شدم دریافت روزنامه خبر دادن و خواهان قدردانی از شرکت پست. این خبر خوشحالمان کرد، چون متأسفانه در برخی از استانها هنوز با مشکل بی نظمی در دریافت روزنامه رو برو هستیم. آقای درویشوند از قزوین در مورد واردات خودروی معلولان از خارج کشور انتقاد کردند و معتقدند اکثریت معلولان با مشکلات مالی رو برویند؛ بنا بر این اختصاص امتیازی برای واردات خودروی 200 یا 300 میلیون تومانی عملاً بیهوده است و به جای آن میتوان سهمیه تأمین خودروی معلولان از تولیدات داخل را گنجاند. داستان این سهمیه طولانی است؛ فلسفه آن تأمین خودروی مناسب سازی شده برای افراد معلول از خارج کشور بود، زیرا خودروهای مناسب معلولان در داخل کشور تولید نمیشود. اما متأسفانه به بیراهه رفت؛ هرچند از سال 95 با دخالت سازمانهای غیر دولتی بخش عمده ای از این امتیازها از دست دلالان خودرو خارج و بسیاری از معلولان توانستند با استفاده از امتیاز مالی این مصوبه از شرکت پارس خودرو، خودرو تهیه کنند. در لایحه حقوق معلولان پیشبینی شده است وزارت تعاون با اختصاص وامهای کم بهره خرید خودرو و پرداخت کمک مالی مناسب سازی خودرو معلولان را در تهیه خودروهای مناسب خود از منابع داخلی یاری دهد. آقا یا خانم آغاسی در مورد دریافت مستمریهای جدید از سوی افراد مجرد پرسیده اند این مستمریها به افراد مجرد تعلق میگیرد، اما متأسفانه اگر فرد مجرد دانشجو نیز باشد و از کمک مالی بهزیستی برای شهریه دانشگاه استفاده کند، از دریافت مستمری محروم است. به نظر ما این امر توجیه صحیحی ندارد و از سازمان بهزیستی خواسته ایم این امر را اصلاح کند، زیرا هزینه شهریه برای دانشگاه است و مستمری برای تأمین هزینه زندگی و هیچ کدام جای دیگری را نمیتوانند بگیرند. خانم نصیری از خرمآباد مسأله پیچیده ای را در زمینه اخلاق مطرح کردند و آن، علت ازدواج برخی مردان نابینا با زنهای مطلقه و طلاق برخی از این زنان و منجر به فروپاشی خانواده های میشود و چون و چرایی این تصمیمات است. جای طرح این بحث در ستون چاردیواری نیست، ولی میتواند سوژه یک میزگرد تخصصی در روزنامه باشد. با تشکر از دوستانی که نیمه شعبان را تبریک گفتند و با تبریک پیشاپیش فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، میماند خداحافظی و آرزوی گرمی دلهایتان، جدا از گرمای هوا در اکثر نقاط کشور.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *